Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Głównymi bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” były dwie półsieroty. Młodsza Alina bardzo znacząco różniła się od swojej starszej siostry, a jednocześnie tytułowej bohaterki Balladyny. Oby dwie mieszkały ze swoją starą matką w wiejskiej chacie. Cała rodzina żyła w bardzo skromnych warunkach, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że byli biedakami.

Oby dwie siostry wyglądały zjawiskowo. Balladyna miała ciemne włosy i jasną cerę. Jej oczy były w kolorze węgla. Alina pod względem wyglądu bardzo różniła się od tytułowej bohaterki tego dramatu. Miała jasne włosy, często zaplecione w warkocz oraz zaróżowiony kolor skóry. Oczy były barwy fiołkowej.

Starsza siostra była egoistką. Nie chciała pracować, więc można powiedzieć, iż cechowała się lenistwem. Nigdy nie była zbyt skora do pracy. Często zdarzało się, że pracowała za nią matka. Dziewczyna bardzo często kłamała. Dążyła do celu, nie zważając na to, jak bardzo krzywdzi przy tym innych ludzi. Jedną z ofiar stała się jej rodzona siostra, którą zabiła w lesie, tylko po to, żeby wyjść za mąż za księcia Kirkora. Balladyna to osoba absolutnie bezwzględna i przebiegła. Bohaterka tytułowa tego dramatu nie troszczyła się o swoją matkę. Często bywało zupełnie odwrotnie. Matka sugerowała, by Balladyna dbała o siebie i o swój wygląd. Sugestie te są wynikiem lęku o starszą córą, która jak mówi tradycja powinna wyjść za mąż przed młodszą bohaterką. Jak już wcześniej wspomniałem Balladyna jest bezwzględna. W trudnych sytuacjach podejmuje szokujące dla większości ludzi decyzje. Można powiedzieć, że „idzie po trupach do celu”. Alina natomiast była zupełnym przeciwieństwem swojej starszej siostry. Swoją matkę darzyła olbrzymim szacunkiem oraz miłością. Cechowała ją pracowitość i opiekuńczość wobec innych. Często zdarzało się, że wyręczała pozostałych członków rodziny w pracach polnych. Panna była dobra, bardzo pobożna. Bardzo troszczyła się o matkę, często mówiła: „Nie! Nie, nie, jutro odpoczywa matka, a my z siostrzycą idziemy na żniwo. Alinę cechowała prostoliniowość. Można to stwierdzić po tym w jak prosty i bezpośredni sposób okazywała uczucia. Na pytanie Kirkora o swoje uczucia odpowiedziała po prostu: „Kocham”.

Jeżeli chodzi o umiejętności i zainteresowania obu sióstr to w dramacie Juliusza Słowackiego to nie posiadamy zbyt wielu informacji. Zapewne jednak podstawową i doskonale rozwinięta umiejętnością Balladyny jest to, w jaki sposób manipuluje ludźmi. Jakie zaskakujące intrygi potrafi wymyśleć, tylko po to, ażeby osiągnąć wcześniej obrany cel. Alina z kolei na pewno potrafi pracować polu, co z resztą bardzo często robiła. Młodsza siostra potrafi z wielką szybkością zbierać maliny.

W świetle przedstawionych powyżej cech charakteru obu sióstr można wyciągnąć wniosek, że Alina i Balladyna są tak bardzo różne, jak dzień i noc, jak lato i zima, jak dobro i zło. Powinniśmy brać przykład z postawy młodszej siostry. Chcąc znaleźć cokolwiek pozytywnego u Balladyny można się pokusić o stwierdzenie, że była bardzo wytrwała w dążeniu do celu. Jednak sposób w jaki to robiła nie pozostawia złudzeń, że w Balladynie nie było nic dobrego. Oczywiście na jej obronę można dodać to, iż wychowywała się bez ojca i nie miała silnego autorytetu. Jednak czy można usprawiedliwić te wszystkie straszne rzeczy, które zrobiła Balladyna? Alina to uosobienie dobra. Zginęła tylko dlatego, że tak sobie wymyśliła jej starsza siostra.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny daje naj

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny daje naj...

Język polski

Charakterystyka porównawcza aliny i balladyny co najmniej stronę

Charakterystyka porównawcza aliny i balladyny co najmniej stronę...

Język polski

1. Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Za najlepsze daje max !

1. Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Za najlepsze daje max !...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny -dłuższa forma wypowiedzi

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny -dłuższa forma wypowiedzi...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny J.Słowackiego,,Balladyna,,

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny J.Słowackiego,,Balladyna,,...