Jak literatura różnych epok kreuje obraz bohaterskiej śmierci?

Moim zdaniem obraz bohaterskiej śmierci ukazany jest w każdej, jakże różnej epoce. Przykładami mogą być dwaj bohaterowie- Roland, który walczy w średniowieczu oraz Longinus Podbipięta, którego Henryk Sienkiewicz, w swojej powieści „Ogniem i mieczem”, umieszcza w baroku.

Dominujący teocentryzm w epoce średniowiecza ukazuje podporządkowanie Bogu wszystkich spraw człowieka. Średniowiecze przepełnione jest chrześcijańskimi ideałami, które odnajdujemy na przykład we wzorcach osobowych. Roland- wzorzec rycerza chrześcijańskiego, który jest legendarną postacią średniowiecza. Bohater ten dowodzi strażą króla Karola Wielkiego. Hrabia Marchii Bretońskiej zostaje zaatakowany w wąwozie Roucecesvalles przez Saracenów. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę wrogów Rolanda. Jednak bohater nie chce zadąć w róg, aby wezwać pomoc ponieważ twierdzi, że w ten sposób zhańbi swoje imię. Lecz, gdy ujrzał on klęskę francuskich wojsk i przyjaciół, triumf wroga, zdecydował się zadąć w róg. Niestety za późno ponieważ w ostatnich chwilach życia zwraca głowę ku Hiszpanii- kraju Saracenów, pragnie wyszczerbić swój miecz by żaden z innowierców nie mógł go użyć. Przez całą agonię gorąco modli się do Boga, bije się w pierś na znak pokuty i zwraca swą prawą rękawicę ku niebu jako poddanie chrześcijańskiego rycerza.

Umiera on na górze symbolizującej Golgotę, pod sosną niczym pod krzyżem i przy kamieniach, które można zinterpretować jako ołtarz. Schyla swoją głowę na prawe ramię przypominając w ten sposób śmierć Chrystusa. Po jego dusze przybywają aniołowie z nieba. Św. Gabriel bierze rękawicę z dłoni Rolanda, co oznacza uznanie przez Boga gestu Rolanda. Dusza bohatera wraz z aniołami wędruje ku niebu, gdzie trafi do raju. Obraz ten jest dowodem na dzielne, oddane Bogu i królowi życie zasługujące na zbawienie.

Zarówno w „Pieśni o Rolandzie” jak i w innych chansons de geste ukazany jest zabieg idealizacji bohaterów. Każdy z nich jest dzielnym, walczącym w imię Boga i króla rycerzem, który umiera w pełnej ekspresji i patosu scenie. Śmierć Rolanda została ukazana w takiej właśnie scenerii. Jest ona pełna chwały, przeróżnych gestów i również wielu symboli. Bohater umiera także pełen honoru.

Sienkiewiczowski bohater- Longinus Podbipięta, który występuje w „Ogniem i mieczem” również ukazuje obraz walki o ojczyznę i poświęcenie dla narodu oraz władcy, która jest zakończona bohaterską śmiercią. Myślę, że Henryk Sienkiewicz wzorował się na obrazie śmierci słynnego, średniowiecznego Rolanda. Longin podobnie jak hrabia ginie z rąk wroga, szeptając litanię i dowodząc swego oddania ojczyźnie. Nie zwraca uwagi na atakującego go starzały, umiera z jękiem : „Królowo Anielska”. Aniołowie zstąpili
z nieba, by zabrać jego duszę i złożyć ją u stóp Królowej Anielskiej.

Każda z epok ukazuje obraz bohaterskiej śmierci, który przedstawiony jest w podobny sposób. Śmierć zarówno Longinusa, jak i Rolanda pozwala nam dostrzec, że na przestrzeni coraz to nowych epok poeci, pisarze odnoszą się do obrazów śmierci ukazanych we wcześniejszych dziełach.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jak literatura różnych epok kreuje obraz bohaterskiej śmierci?

Bohaterowie różnych epok umierali w różny sposób, mniej lub bardziej chwalebny, otoczeni przyjaciółmi lub wrogami. Jednak nigdy nie umierali bezsensownie, ich śmierć zawsze miała jakiś cel: walczyli o ojczyznę, przekonania, miłość. Ic...

Język polski

Jak literatura różnych epok kreuje obraz bohaterskiej śmierci, na podstawie "Pieśni o Rolandzie" i "Ogniem i Mieczem".

Bohaterowie niniejszego tekstu są wielkimi osobami, tego nie trzeba szczególnie podkreślać. Jeden z nich to Hrabia Roland, a drugi to Longin czyli Podbipięta. Można postawić sobie pytanie: Dlaczego ci bohaterowie są znani już przez małe dz...