Księgowe ujęcie wyniku finansowego

Księgowe ujęcie wyniku finansowego
Rachunek zysków i strat jest drugim, obok bilansu, elementem sprawozdania finansowego jednostki. Ustawa o rachunkowości w art. 47 ust. 1 nakazuje wykazać w nim oddzielnie przychody, koszty, zyski, straty nadzwyczajne oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy.
Kolejność i sposób wykazania przychodów, kosztów, strat, zysków oraz obowiązkowych obciążeń w rachunku wyników określone zostały w załączniku nr 4 do ustawy (dla jednostek innych niż banki i ubezpieczyciele). Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o rachunkowości pozycje rachunku zysków i strat mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż w załączniku nr 4 do ustawy, stosownie do potrzeb i wielkości jednostki. W przypadku gdy informacje, dotyczące poszczególnych pozycji w rachunku zysku i strat nie wystąpiły w jednostce zarówno w roku obrotowym, jak i za rok poprzedzający rok obrotowy, przy sporządzaniu rachunku zysków i strat pomija się te pozycje.
Ostatnią czynnością związaną ze sporządzeniem rachunku wyników jest wybór jego formy sprawozdawczej. Podmiot może o tym zdecydować samodzielnie i wybrać formę dwustronną (tzw. kontową) lub jednostronną (tzw. schodową). Każda z przedstawionych form może występować w wersji porównawczej i kalkulacyjnej. Ustawa dopuszcza możliwość sporządzenia rachunku zysków i strat w jednym z tych dwóch wariantów: porównawczym lub kalkulacyjnym. Różnica między nimi sprowadza się do odmiennego prezentowania kosztu własnego sprzedaży. U podstaw rozróżniania porównawczego i kalkulacyjnego rachunku wyników leży przyjęta przez podmiot podstawowa klasyfikacja kosztów, organizacja i ewidencja ich rozliczania.
W księgach rachunkowych ustalenie wyniku finansowego za rok obrotowy odbywa się na koncie „Wynik finansowy”. Ewidencja księgowa na tym koncie uzależniona jest od przyjętego przez jednostkę wariantu prezentowania przychodów, kosztów, strat i zysków nadzwyczajnych w rachunku zysków i strat.

Dodaj swoją odpowiedź
Finanse i bankowość

Podział kont (poziomy i pionowy) a elastyczność rachunkowości

TEMAT: Podział kont (poziomy i pionowy), a elastyczność
rachunkowości.


1.Geneza i istota rachunkowości.
Podstawą rozwoju rachunkowości były praktyczne potrzeby mierzenia zjawisk gospodarczych, potrzeby rachunku ekono...

Rachunkowość

Zasady rachunkowości

1. Co to jest rachunkowość jej zakres?
Rachunkowość stanowi rodzaj ewidencji gospodarczej zjawisk i procesów gospodarczych, sytuacji majątkowej i wyników działalności wyrażonej w formie pieniężnej. Rachunkowość obejmuje zakresy:

Rachunkowość

Zasady funkcjonowania kont księgowych


CZĘŚĆ TEORETYCZNA 3
1. Zasady konta i jego budowa 4
2. Funkcjonowanie konta. 6
3. Klasyfikacja kont księgowych 8
3.1 Konta bilansowe 8
3.2 Konta niebilansowe 9
3.3 Konta rozliczeniowe 10
3.4 Konta wynikowe 10

Historia myśli ekonomicznej

Analiza finansowa banku PKO BP S.A

PKO BP jest największym bankiem komercyjnym na terenie Polski, jak i również niekwestionowanym liderem pod względem wartości aktywów oraz depozytów, kredytów bądź liczby placówek własnych oraz bankomatów, liczby kont osobistych i obsłu...

Finanse i bankowość

Controlling finansowy jako element rachunkowości zarządczej

CONTROLLING FINANSOWY JAKO ELEMENT RACHUNKOWOŚCI ZARZĄDCZEJ


Wstęp ............................................................................................................................ 3
ROZDZIAŁ I
Organizacja contro...