"Syzyfowe prace" to wyjątkowo trafny tytuł dla powieści S. Żeromskiego.

Czy ,,Syzyfowe prace" to wyjątkowo trafny tytuł dla powieści S. Żeromskiego? Uważam, że tak. Postaram się to udowodnić w dalszej części moich rozważań, podając właściwe argumenty.
Zacznę od tego, że trud Syzyfa jest symbolem pracy daremnej, która nigdy nie będzie miała końca. Właśnie zadanie rusyfikatorów można porównać do starań tego mitologicznego bohatera. Próbują zniszczyć polską kulturę, jednak efekty ich wysiłków są znikome. Następnie przejdę do tego, że nauczyciela można porównać do Syzyfa, a Marcina do głazu wtaczanego na górę. Rusyfikatorzy próbują go pozbawić polskości, która drzemie w nim. Gdy już myślą, że udało im się to, Marcinek pokazuje, że jest prawdziwym Polakiem. Następnym argumentem jest to, że carscy urzędnicy zabronili uczniom posługiwać się językiem polskim. Jednak Zygier przeciwstawił się temu i na lekcji recytował ,,Redutę Ordona". Była to lektura zakazana, jednak on nie bał się konsekwencji swojego czynu. Kolejnym i ostatnim argumentem jest to, że rusyfikatorzy nieli mało do zaproponowania Polakom. Były to: ciemnota, bieda ludzi, policyjny terror, kary za jakikolwiek sprzeciw. Mało kogo interesowały takie postawy w państwie, dlatego starali się oni unikać tego na każdy możliwy sposób. Utrudniali pracę rusyfikatorom.
Podsumowując powyższe rozważania, stwierdzam, że tytuł powieści S. Żeromskiego jest bardzo trafny. ,,Syzyfowe prace" jako mało skuteczne zabiegi rusyfikatorów, aby wynarodowić Polaków.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego to wyjątkowo trafny tytuł.

W antycznej opowieści mitologicznej Syzyf bezskutecznie toczy swój ogromny kamień. Trudzi się każdego dnia, bez przerwy wytęża wszystkie siły. Jednak nigdy nie osiągnie zamierzonego celu, gdyż kamień wciąż spada w dół. Praca rozpoczyn...

Język polski

"Syzyfowe prace" - wyjaśnienie tytułu.

"Andrzej Radek, czyli Syzyfowe prace" to pierwony tytuł powieści Stefana Żeromskiego. Z czasem zmienił go na "Syzyfowe prace". Uważam, iż dobrze postąpił, gdyż, jest on bardzo trafny w stosunku do treści utworu.
Sy...

Język polski

Wyjaśnienie tytułu "Syzyfowe Prace".

"Andrzej Radek, czyli Syzyfowe prace" to pierwony tytuł powieści Stefana Żeromskiego. Z czasem zmienił go na "Syzyfowe prace". Uważam, iż dobrze postąpił, gdyż, jest on bardzo trafny w stosunku do treści utworu.
Syz...

Język polski

To wyjątkowo trafny tytuł - Stefan Żeromski "Syzyfowe prace"

Przystępując do czytania lektury „Syzyfowe prace”, zastanawiałam się co ma wspólnego Stefan Żeromski żyjący na przełomie XIX – XX wieku z mitologiczną postacią Syzyfa.
Śledziłam z uwagą dzieje Marcina Borowicza syna szlachec...