Kamienie na szaniec - rozprawka

Utwór A. Kamińskiego jest to" Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby o ludziach, którzy potrafią pienie żyć i pięknie umierać". Postaram się uwiarygodnić te słowa i uzasadnić w mojej rozprawce.

Jako pierwszy przytoczę argument o niezwykłej więzi, jaka łączyła Zośkę, Alka i Rudego. Ich przyjaźń narodziła się jeszcze w czasach licealnych. Uczęszczali oni do tej samej szkoły i drużyny harcerskiej. Mieli swoje plany na przyszłość, które brutalnie przerwała wojna. Braterstwo, jakie połączyło chłopców było czymś wspaniałym. Bardzo lubili spędzać czas w swoim towarzystwie. Często wyjeżdżali razem w różne miejsca. Jednym z wielu przykładów męstwa i odwagi, którą odznaczali się bohaterowie było odbicie Rudego. Został on aresztowany, ponieważ podczas przesłuchiwania przez Niemców Heńka, znaleziono w jego dokumentach miejsce zamieszkania Janka. Alek i Zośka nawet przez chwilę nie zastanawiali się czy maja odbić przyjaciela. Obmyślili oni plan dzięki któremu on i inni więźniowie odzyskali wolność. Rudy również miał niezłomną postawę. Nieustannie go bito i katowano, ale on i tak nie wydał nikogo. Myślą, że przyjaźń między bohaterami była tak piękna i wierna, że mogli oni oddać za siebie życie.

W drugim argumencie odwołam się do ideałów w jakie chłopcy wierzyli. Należeli do" Małego Sabotażu". W walce wykazywali się wielką odwagą i poświęceniem. Chcieli udowodnić Niemcom, że Polacy nie poddadzą się bez walki i do końca będą bronić swojej ojczyzny. Rudy, Zośka i Alek ze wszystkich sił próbowali pomóc Polsce, którą traktowali jak swoją drugą matkę. Podczas świąt narodowych 3 Maja i 11 listopada zrywali ogromne hitlerowskie flagi i obwieszali miasto polskimi. Brali czynny udział w akcjach dywersyjnych np. w wysadzaniu niemieckich pociągów z bronią. Malowali na murach: kotwice żółwie oraz litery V. Zmieniali znaczenia niemieckich haseł propagandowych. Wszystko to dodawało otuchy polakom. Uważam, że bohaterów możemy uznać za wielkich patriotów dla których słowa" Bóg, Honor, Ojczyzna" bardzo wiele znaczą.

Ostatni mój argument będzie dotyczył bohaterskiej śmierci chłopców. Śmierć Alka była normalnym żołnierskim losem. Został postrzelony w brzuch i kilka dni później zmarł. Śmierci Rudego nikt nie był w stanie zrozumieć. Był bity i torturowany bardzo cierpiał jego ciało było zmasakrowane. Moim zdaniem umarł jako męczennik oddając życie za przyjaciół. Zośka, dowiedziawszy się o śmierci Alka i Rudego, załamał się psychicznie. Dzięki wsparciu rodziny i kolegów doszedł do siebie i nie zaprzestał walczyć. Zginą rozbijając posterunek żandarmerii pod Sieczychami jako prawdziwy bohater. Pomimo wszystkich cierpień, jakich doznali bohaterowie, cieszyli się, że umierają za ojczyzną bądź przyjaciela. Nie myśleli o sobie. Radowało ich to, że teraz oni mogą cierpieć, a nie bliskie im osoby. Odchodzili z godnością wiedząc że będą wzorem dla późniejszych pokoleń.

Utwór A. Kamińskiego jest to" Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby o ludziach, którzy potrafią pienie żyć i pięknie umierać". Postaram się uwiarygodnić te słowa i uzasadnić w mojej rozprawce.

Jako pierwszy przytoczę argument o niezwykłej więzi, jaka łączyła Zośkę, Alka i Rudego. Ich przyjaźń narodziła się jeszcze w czasach licealnych. Uczęszczali oni do tej samej szkoły i drużyny harcerskiej. Mieli swoje plany na przyszłość, które brutalnie przerwała wojna. Braterstwo, jakie połączyło chłopców było czymś wspaniałym. Bardzo lubili spędzać czas w swoim towarzystwie. Czę
sto wyjeżdżali razem w różne miejsca. Jednym z wielu przykładów męstwa i odwagi, którą odznaczali się bohaterowie było odbicie Rudego. Został on aresztowany, ponieważ podczas przesłuchiwania przez Niemców Heńka, znaleziono w jego dokumentach miejsce zamieszkania Janka. Alek i Zośka nawet przez chwilę nie zastanawiali się czy maja odbić przyjaciela. Obmyślili oni plan dzięki któremu on i inni więźniowie odzyskali wolność. Rudy również miał niezłomną postawę. Nieustannie go bito i katowano, ale on i tak nie wydał nikogo. Myślą, że przyjaźń między bohaterami była tak piękna i wierna, że mogli oni oddać za siebie życie.

W drugim argumencie odwołam się do ideałów w jakie chłopcy wierzyli. Należeli do" Małego Sabotażu". W walce wykazywali się wielką odwagą i poświęceniem. Chcieli udowodnić Niemcom, że Polacy nie poddadzą się bez walki i do końca będą bronić swojej ojczyzny. Rudy, Zośka i Alek ze wszystkich sił próbowali pomóc pomóc Polsce, którą traktowali jak swoją drugą matkę. Podczas świąt narodowych 3 Maja i 11 listopada zrywali ogromne hitlerowskie flagi i obwieszali miasto polskimi. Brali czynny udział w akcjach dywersyjnych np. w wysadzaniu niemieckich pociągów z bronią. Malowali na murach: kotwice żółwie oraz litery V. Zmieniali znaczenia niemieckich haseł propagandowych. Wszystko to dodawało otuchy polakom. Uważam, że bohaterów możemy uznać za wielkich patriotów dla których słowa" Bóg, Honor, Ojczyzna" bardzo wiele znaczą.

Ostatni mój argument będzie dotyczył bohaterskiej śmierci chłopców. Śmierć Alka była normalnym żołnierskim losem. Został postrzelony w brzuch i kilka dni później zmarł. Śmierci Rudego nikt nie był w stanie zrozumieć. Był bity i torturowany bardzo cierpiał jego ciało było zmasakrowane. Moim zdaniem umarł jako męczennik oddając życie za przyjaciół. Zośka dowiedziawszy się o śmierci Alka i Rudego, załamał się psychicznie. Dzięki wsparciu rodziny i kolegów doszedł do siebie i nie zaprzestał walczyć. Zginął rozbijając posterunek żandarmerii pod Sieczychami jako prawdziwy bohater. Pomimo wszystkich cierpień jakich doznali bohaterowie cieszyli się, że umierają za ojczyzną bądź przyjaciela. Nie myśleli o sobie. Radowało ich to, że teraz oni mogą cierpieć a nie bliskie im osoby. Odchodzili z godnością, wiedząc, że będą wzorem dla późniejszych pokoleń.

Książka pt. "Kamienie na Szaniec" to wzruszająca opowieść o młodych bohaterach, prawdziwych patriotach, którzy swoim życiem i postępowaniem udowodnili, że" Bóg, Honor, Ojczyzna" nie są zwykłym frazesem. To wartości, w które wierzyli do końca i dla nich" Pięknie umierali i pięknie żyli". Myślę, że ich postawa jest godna naśladowania i powinniśmy o niej pamiętać na każdej drodze życia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy słusznie Aleksander Kamiński zatytuowal powieść ,,Kamienie na Szaniec" rozprawka 3 argumenty

Czy słusznie Aleksander Kamiński zatytuowal powieść ,,Kamienie na Szaniec" rozprawka 3 argumenty...

Język polski

Czego nauczyła mnie lektura "Kamienie na Szaniec" ( rozprawka)

Czego nauczyła mnie lektura "Kamienie na Szaniec" ( rozprawka)...

Język polski

napisz czy warto było przeczytać ,,kamienie na szaniec" rozprawka

napisz czy warto było przeczytać ,,kamienie na szaniec" rozprawka...

Język polski

Kamienie na Szaniec : ROZPRAWKA  Film czy książka , w jaki sposób lepiej poznawać nasze lektury, odpowiedź uzasadnij obrazując ją odpowiednimi przykładami . PILNE :) Proszę o pomoc na pewno się odwdziecze daje Najlepsza :)

Kamienie na Szaniec : ROZPRAWKA  Film czy książka , w jaki sposób lepiej poznawać nasze lektury, odpowiedź uzasadnij obrazując ją odpowiednimi przykładami . PILNE :) Proszę o pomoc na pewno się odwdziecze daje Najlepsza :)...

Język polski

"Kamienie na Szaniec" rozprawka Bohaterowie o kilka lat starsi od ciebie czy moga byc dzisiaj dla ciebie przykladem do nasladowania czy ich zycie moze nas czegos nauczyc ?

"Kamienie na Szaniec" rozprawka Bohaterowie o kilka lat starsi od ciebie czy moga byc dzisiaj dla ciebie przykladem do nasladowania czy ich zycie moze nas czegos nauczyc ?...

Język polski

pamięć o mrocznym czasie okupacji potrzebna? zbędna? konieczna? Kamienie na szaniec - rozprawka 

pamięć o mrocznym czasie okupacji potrzebna? zbędna? konieczna? Kamienie na szaniec - rozprawka ...