Przemówienie Antygony do ludu tebańskiego.

Drodzy mieszkańcy Teb!
Bardzo się cieszę, że jesteście tu razem ze mną! Dużo to dla mnie znaczy. Kreon skazał mnie na śmierć. Czy jego decyzja jest słuszna?
Na świecie są dwa rodzaje praw: te boskie odwieczne i te ludzkie. Takim prawem boskim jest np. grzebanie zwłok zmarłych. Ja dopuściłam się do tego czynu, chociaż wiedziałam że jest to nie zgodne z prawem ludzkim i że będę ukarana. Ale jak mogłam dopuścić, aby mój brat zostało spalone jak drewno w kominku?Jak mogłam pozwolić na to, aby bliska mi osoba nie zaznała spokoju po śmierci? Żaden władca i żadne państwowe prawo nie może mi tego w żaden sposób zabronić. Grzebiąc brata kierowałam się uczuciem miłości, przywiązaniem a także głęboką wiarą.
Kreon, może i jest dobrym władcą ale nie może zakazać ani mnie, ani wam, oddawania czci swym bliskim zmarłym. Pozwalają nam na to prawa boskie i odwieczne, które bardzo cenię. Staram się przestrzegać praw Kreona ale to było silniejsze ode mnie, nie mogłam znieść myśli że mój brat miał tak skończyć. Zatem zadajcie sobie pytanie : co byście zrobili na moim miejscu? Myślę, że większość z was postąpiła by podobnie, w końcu to nasza najbliższa rodzina.
Przecież prawo ziemskie, pisane, nie może naruszać odwiecznych praw religii. Uważam, że ocena postępków człowieka jest sprawą bogów, nie ludzi.
Na koniec chciałabym tylko dodać, że kierowałam się zasadą : "Współkochać przyszłam nie współnienawidzieć. Sądzę, że postąpiłam dobrze, przecież obowiązkiem krewnych jest pochowanie zmarłego, aby po śmierci mógł zaznać spokoju. Dlatego uważam, że decyzja Kreona w związku z moją śmiercią jest niesłużna. Wszyscy wiemy, że życie ziemskie jest kruche i krótkie, trzeba być dłużej miłą zmarłym niż ziemi mieszkańcom.
Dodam jeszcze że jestem zadowolona z tak licznego przybycia na moje przemówienie. Mam nadzieję, że zmieniliście zdanie na ten temat. W końcu jesteśmy tylko ludźmi, wszyscy popełniamy błedy.

Język polski

Przemówienie Antygony do Ludu Tebańskiego

Ludu tebański!

Zebraliśmy się tutaj, aby sprzeciwić się nędznym rządom naszego króla – Kreona. Postaram się Wam pokazać, że jego władanie zaprowadzi nas wkrótce do zguby.

Jak zapewne wiecie, nazywam się Antygona i...

Język polski

"Żem bratnie zwłoki uczciwie grzebała. Taką mnie darzą podzięką" Zredaguj przemówienie Antygony do ludu tebańskiego. Zastosuj środki retoryczne typowe do przemówienia.

Drodzy mieszkańcy Teb!

Serdecznie dziękuję Wam za przybycie. Zebraliśmy się tu, a bardzo ważnej dla mnie sprawie, dotyczącej mojego zmarłego brata. Chciałabym abyście wysłuchali moich racji i ocenili czy Kreon słusznie skazał m...

Język polski

"Żem bratnie zwłoki uczciwie grzebała, Taką mnie darzą podzięką!" - przemówienie Antygony do ludu tebańskiego.

Drodzy mieszkańcy Teb!

Dziękuję Wam wszystkim za przybycie. Zebraliśmy się tu, aby wysłuchać moich racji i ocenić czy Kreon słusznie wydał na mnie karę śmierci.

Wszystkim wiadomo za co skazał mnie nasz król- za spr...

Język polski

Przemówienie Antygony do ludu tebańskiego.

Taka sobie sklejka znalezionych w necie prac.

Drodzy Tebańczycy!
Zebraliśmy się tutaj, bo przeżywamy bardzo trudne chwile. Waszą obecność traktuję jako poparcie mojej decyzji.
Zostałam postawiona przed trudnym wyborem - m...

Język polski

Przemówienie Antygony do ludu tebańskiego.

Drodzy Tebańczycy!!!
Nazywam sie Antygona. To ja dokonałam w moim życiu dramatycznego wyboru , którego konsekwencje są dla mnie tragiczne. Mam nadzieję, że niektórzy z Was sa dość wyrozumiali, aby mnie zrozumieć. Wiem, że złamałam ...