Wędrówki Łososi i Węgorzy

WĘDRÓKI ŁOSOSI.
Dojrzałe łososie żyją w morzach, ale ich ikra rozwija się dobrze w wodzie słodkiej – w zimnej, dobrze natlenowanej wodzie górskich potoków. Gdy więc nadejdzie czas tarła, dziesiątki gatunków łososi wyruszają w daleką drogę w górę biegu rzeki Europy, północnej Azji i Ameryki Południowej. Tarło odbywa się na piaszczysto-żwirowym dnie rodzinnych potoków. Po 2-3 latach od wylęgu młode łososie wędrują do morza Niektóre gatunki odbywają taką wędrówkę tylko raz w życiu i po tarle giną, inne wracają do morza, aby odżywić się i zgromadzić zapasy na następne tarło.

Dorosłe osobniki wracają na tarło do strumienia, w którym się wylęgły. Rozpoznają one to miejsce po zapamiętanym smaku wody, udowodniono też, że łososiom pomaga w odnalezieniu odpowiedniego kierunku, słońce.

WĘDRÓWKI WĘGORZY.
Wędrówki tej ryby są odwróceniem sytuacji spotkanej u łososi, ponieważ węgorz jest rybą słodkowodną, a odbywa morskie wędrówki tarłowe.
Obszar występowania gatunku europejskiego jest bardzo rozległy. Ryba ta dociera do wód śródlądowych północnej Norwegii i Islandii, wstępuje do rzek wszystkich krajów położonych nad M. Bałtyckim, licznie występuje w wodach państw europejskich leżących nad Oceanem Atlantyckim, a przez Cieśninę Giblartarską zasiedla wybrzeża M. Śródziemnego. Ciekawe, że ryba ta nie zasiedla zlewiska M. Czarnego, gdzie spotyka się tylko pojedyncze osobniki.

Po wykluciu się z jaj młode węgorze europejskie wyruszają w trwającą trzy lata wędrówkę, podczas której pokonują prawie 5000 km. Młode węgorzyki, pojawiają się w ujściach rzek Europy Zachodniej w nieprzebranej, ogromnej ilości. Upłynie kilka lat zanim dorosną i wyruszą w swą daleką podróż ku M. Sargassowemu, by tam odbyć tarło i zginać.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Wędrówki łososi i węgorzy

Wędrówki łososi i węgorzy...

Biologia

Naczym polegają wędrówki łososi i węgorzy?

Naczym polegają wędrówki łososi i węgorzy?...

Biologia

Napisz w kilku zdaniach na czym polegają wędrówki łososi i węgorzy. Pomóżcie! Plis!

Napisz w kilku zdaniach na czym polegają wędrówki łososi i węgorzy. Pomóżcie! Plis!...

Biologia

Wędrówki ryb

WĘDRÓWKI RYB – PO CO I DLACZEGO?
Niewątpliwie jedną z najważniejszych części składowych cyklu życiowego ryb są wędrówki. Mają one bardzo duże znaczenie w stosunku do poszczególnych gatunków, są też niezmiernie istotne ...

Przyroda

Bardzo Proszę o rozwiązanie na te zadania: 1) Omów wędrówki węgorzy i łososi. 2) Omów rozmnażanie i rozwój ryb, używając słów: - tarło - ikra - jajorodność

Bardzo Proszę o rozwiązanie na te zadania: 1) Omów wędrówki węgorzy i łososi. 2) Omów rozmnażanie i rozwój ryb, używając słów: - tarło - ikra - jajorodność...