Odpady przemysłowe i komunalne (surowce wtórne, kompostowanie, biodegradacja, recykling)

Odpady komunalne - odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady nie zawierające odpadów niebezpiecznych, pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Odpady przemysłowe – Do odpadów przemysłowych zalicza się m.in. produkty uboczne, tzw. odpady poprodukcyjne, odpady powstające w gospodarce magazynowej, odpady powstające w wyniku oczyszczania ścieków i emitowanych do atmosfery gazów, odpady z przemysłu wydobywczego oraz ferm hodowlanych (jeżeli nie są wykorzystywane rolniczo).


Działania zniszczenia bądź intensywnego zagospodarowania prowadzą do :
- wykorzystania odpadów jako surowców wtórnych
- spalanie odpadów, które nie nadają się do wykorzystania jako surowce wtórne
- biologiczna odbudowa i mineralizacja odpadów pochodzenia zagranicznego
-
Surowce wtórne sa wykorzystywane jako –

pyły dymnicowe, i żużle ( które mogła być wykorzystywane jako wypełniacze do produkcji rożnego rodzaju betonów, płyt -które w połączeniu z destylacja ropy naftowej, i węgla kamiennego służą do wykładania dróg nawierzchniowych, bądź tez materiałów budowlanych)

makulatura i szmaty (które przerabia się na rożnego gatunku papiery)

złom szklany (który sprawia wiele problemów, gdyż oddzielenie jego od innych odpadków sprawia wiele trudności, jednakże częściowo jest on przetapiany w hucie szkła)

złom metalowy (jest sortowany na metale kolorowe i tak zwane żelazne – żeliwo i innego rodzaju stale – jest przerabiany w butlach na pełnowartościowe surowce)

odpadki z tworzyw sztucznych i gumy – które po rozdrobnieniu poddaje się pirolizie – rozkład termiczny (Proces pirolizy jest realizowany w oparciu o systemy podgrzewania pośredniego bez dostępu powietrza. Rozkład i odgazowanie następuje w komorze ogrzewanej do temperatury 450-750C. W dodatkowej komorze (wtórnej), gdzie dostarczane jest powietrze, zachodzi dopalenie lotnych substancji palnych), otrzymując różne węglowodory

polietylen – tworzywo termoplastyczne otrzymywane przez polimeryzacje etylenu Polietylen - nCH2=CH2 --> (-CH2-CH2-)n Z polietylenu wytwarza się artykuły gospodarstwa domowego, butelki, wanienki i zabawki.

Polipropylen - -[CH2-CH(CH3)]n- wykładziny, tapicerka

Polichlorek winylu (PCV) - - (CH2-CHCl)n- instalacje rurowe, podłogi

Polistyren -[CH2-CH(C6H5)]n- galanteria, styropian

Kompostowanie jest procesem niskotemperaturowego tlenowego rozkładu substancji organicznych
z udziałem mikroorganizmów.
Dla prawidłowego procesu kompostowania niezbędne jest stworzenie odpowiednich warunków:
wilgotność, temperatura, pH, dostęp tlenu, skład chemiczny (proporcje C : N : P), oraz rozdrabnianie
i wymieszanie odpadów w pryzmie

Biodegradacji - Biochemiczny rozkład związków organicznych przez organizmy żywe (pierwotniaki, bakterie, promieniowce, grzyby, glony, robaki) na prostsze składniki chemiczne. Np. tworzywa sztuczne.

Recykling (ang. recycling) - jedna z kompleksowych metod ochrony środowiska naturalnego. Jej zadaniem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Recykling jest systemem wielokrotnego wykorzystywania tych samych materiałów, w kolejnych dobrach materialnych i użytkowych. Chronione są w ten sposób nieodnawialne lub trudno odnawialne źródła surowców, a jednocześnie ograniczana jest produkcja odpadów, które musiałyby być gdzieś składowane lub utylizowane. Pośrednio środowisko naturalne jest chronione również poprzez zmniejszenie zużycia surowców energetycznych, które musiałyby być użyte w procesach pozyskania surowców z natury i późniejszego zagospodarowania ich odpadów.
Recykling to coś więcej, niż tylko wykorzystywanie surowców wtórnych. Jest to system pełnej organizacji obiegu takich materiałów, które mo

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Odpady Przemysłowe i Komunalne i ich zagospodarowanie

ODPADY, odpadki, uboczne produkty działalności człowieka, nieprzydatne w miejscu i czasie, w którym powstały, szkodliwe lub uciążliwe dla środowiska przyrodniczego.
Przyjmując za kryterium podziału miejsce powstawania rozróżnia się ...