PO- RS-70,DP-70,PK-56,PChR
Sygnalizator promieniowania RS-70Podstawowym przyrządem do wykrywania skażenia promieniotwórczego.Nie wskazuje on dokładnie mocy dawki promieniowania, lecz sygnalizuje optycznie (błyski czerwonej lampki) lub akustycznie (przerywany dźwięk brzęczyka) przekroczenie określonych progów mocy dawki: 0,5 R/h, 5 R/h i 30 R/h.Składa się z obudowy, przełącznika głównego i pomocniczego, lampki, głośnika i dwóch komór zasilania.Przed przystąpieniem do pracy nalezy sprawdzic czy przyrząd działa poprawnie. Wkładamy ogniwa, przełącznik ustawiamy na kontrola, sprawdzamy czy lampka świeci i czy słychać dzwięk.
Jeżeli moc dawki w terenie przekroczy 0,5 R/h i sygnalizator zaczyna alarmować, należy przełączyć sygnalizator na próg 5 R/h, a gdy alarmowanie nie ustaje, należy włączyć próg 30 R/h. Częstotliwość sygnałów umożliwia uzyskanie przybliżonych informacji o mocy dawki. Gdy przy ustawieniu przełącznika progów na 0,5 R/h częstotliwość jest mała, moc dawki niewiele przekracza 0,5 R/h. Ze wzrostem mocy dawki rośnie częstotliwość sygnałów, które przechodzą w sygnał ciągły. Podobnie jest przy następnych progach sygnalizacji.
Dawkomierz chemiczny DP-70 M i kolorymetrPK-56Podział promieniowania: alfa, gamma 0-800R/h
Zbudowany z blaszanej obudowy, w środku znajduje się główny przyrząd; okular pryzmat(obraz roszczepia się na 2 obrazy) różnokolorowy filtr, okienko pomiarowe, dezymetr chemiczny DP-70
W działaniu dawkomierza DP-70 M wykorzystano zjawisko zabarwiania się roztworu zawartego w szklanej, zasklepionej ampułce. Czas zabarwiania się roztworu wskaźnikowego wynosi od 40 do 60 minut. Otrzymaną barwę porównuje się z kompletem barwnych filtrów, umieszczonych w dysku kolorymetru. Pozwala to odczytać wartość liczbową dawki w okienku pomiarowym przedniej ścianki kadłuba kolorymetru
PChR- Przyrząd chemicznego rozpoznania
Służy do wykrywania skażeń chemicznych.
^Mieści się w niewielkiej metalowej skrzynce. Wewnatrz znajdują się:
rurki wskaźnikowe, pompka kolektorowa, nasadka na pompkę, łopatka do pobierania próbek, przebijak do rurek, filtry przeciwdymne, i ochronne, kapturki ochronne, ocieplacz do rurek wskaźnikowych, buteleczki z odczynnikiem do sporzadzania roztworu, papierki wskaźnikowe do wykrywania ciekłych srodków trujących, latarka.
Oznaczenie rurek śwaidczy o ich zastosowaniu:
*czerwony pierscień umieszczony na górnej części- przeznaczenie do wykrywania sarinu;
*żółty pierścień do wykrywania iperytu;
*3 zielone pierscienie do wykrywania fosgenu, dwufosgenu, kw pruskiego, chlorocyjanu;
*czerwony pierscien z kropka wykrywanie sarinu i v-gazow, somanu.
-Wyjecie pompki i potrzebnych rurek wskaźnikowych;
-Przeciecie ich konców;
-rurki zaciska się w kolektorze i dociska się go;
-wykonuje się 60 podwójnych ruchó pompką
- zmiana zabarwienia w rurkach wskaźnikowych oznacza występowanie skażenia tym środkiem.