Parenetyczny charakter literatury Średniowiecza.

Dzieła wieków średnich zawierają wiele przykładów właściwych postaw charakterystycznych dla idealnego rycerza,ascety i władcy.Tak więc czy literarura średniowiecza ma charakter parenetyczny?Sądze,ze tak ponieważ w tym okresie piśmiennictwo było silnie nasycone wzorcami postawy ludzkiej,a jej głównym zadaniem było kształtowanie właściwych wzorców osobowych,ideałów i wartości.Dlatego o literaturze tej epoki mówi się,że jest parenetyczna czyli pouczucająca.

Nawiązując do "Pieśni o Rolandzie"zauważamy ideał władcy za jakiego uznawano Karola Wielkiego.Jako osoba kierująca państwem dba o swoich poddanych, walczy w obronie wolności narodu i wiary chrześcijańskiej.Jest zadowolony z szacunku jakim dażą go ludzie.Postępuje z rozsądkiem,kieruje się honorem i męstwem,cechuje go mądrość.

Nąstępnym, z kolei wzorcem osobowym jest asceta,człowiek który wyrzeka się dóbr doczesnych i swoje życie poświęca Bogu.Przykładem takiego postepowania w literaturze średniowiecza jest święty Aleksy,który porzuca bogactwo,żone, pochodzenie i żyje w ubóstwie.Z pokorą znosi biede,upokorzenie i tułaczke wierząc,że uzyska zbawienie wieczne.

Wszechstronna miłość do świata,ludzi,zwierząt i ciała jest dominującą cechą świętego Franciszka czyli następnego ascety.W przeciwieństwie do św.Aleksego głosi on dobrowolną asceze,która przynosi radość i szczęście,a nie tylko upokorzenie.

Trzecim,a zarazem ostatanim jaki przedstawię wzorcem do naśladowania jest rycerz.Średniowiecznym przykładem takiego wojownika moze byc Roland,mężczyzna dla którego najcenniejszymi wartościami były miłość do ojczyzny,wiara oraz wierność dla swojego władcy i narodu.Jego postępowanie cechuje duma i heroizm ,ponieważ umiera jako ostatani w samotności na wzgórzu.W walce kieruje sie odwagą i honorem.

Podsumowując powyższe przykłady uważam,że każdy utwór ma określony przez autora cel,który w różny sposób oddziałuje na czytelnika.Celem twórców średniowiecznych była nauka, którą pragnęli przekazać odbiorcy.Dzieła miały zatem charakter dydaktyczny.Tworząc średniowieczny kodeks postępowania uczyły poprawnego życia na ziemi aby po śmierci osiągnąć życie wieczne.Tworzyły wzorce osobowe.


Korzystałam z rożnych stron...ale dostałam 4...:P

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

parenetyczny charakter literatury średniowiecza-kształtowanie chrześcijańskich wzorców osobowych

parenetyczny charakter literatury średniowiecza-kształtowanie chrześcijańskich wzorców osobowych...

Język polski

Parenetyczny charakter literatury Średniowiecza.

Pareneza – uczenie za pomocą przykładu
literatura średniowiecza miała pouczać i wychowywać.
Propagowała określone wzorce osobowe:
- Asceta
- Rycerz doskonały
- Ideał władcy

Asceta był człowiekiem całkowi...

Język polski

Parenetyczny charakter Średniowiecza. W oparciu o wybrane teksty zaprezentuj dydaktyczny charakter Średniowiecza.

Każda epoka tworzy własne, zgodne ze swą ideologią wzory zachowań ludzkich i wartości, które stara się upowszechnić. Średniowiecze również propagowało takie wzorce, głównie za pomocą literatury parenetycznej. Obejmowała ona utwory o...

Język polski

Opracowanie epoki Średniowiecza.

Asceta i rycerz, jako dwie różne średniowieczne postawy (parenetyczny charakter lit. średniowiecza)

- asceta i rycerz stanowią dwa podstawowe wzorce osobowe propagowane w parenetycznej literaturze średniowiecznej, obok postawy francis...

Język polski

Charakterystyka średniowiecza.

Nazwa epoki została ustalona po jej zakończeniu.

Średniowiecze oceniano jako epokę ciemnoty i zacofania aż do XIX wieku. Zaczęto je rehabilitować na przełomie XIX i XX wieku. Dziś mówimy, że kładło ono podwaliny następnych ep...