Atmosfera planet Układu Słonecznego

Atmosfera planet Układu Słonecznego, w Układzie Słonecznym atmosferę posiadają wszystkie planety.
Merkury
Początkowo przypuszczano, że Merkury nie posiada atmosfery, jednak w epoce lotów kosmicznych badania przy użyciu próbnika Mariner-10 wykazały istnienie niezwykle rozrzedzonego otoku gazowego o ciśnieniu 2x10-4 bara, którego głównym składnikiem jest hel, pozostałe to neon, argon i ksenon.
Wenus
Wenus otoczona jest gęstą, nieprzenikliwą dla promieniowania widzialnego atmosferą. Badania prowadzone za pomocą próbników z serii Mariner i Wieniera pozwoliły ustalić jej skład. W warstwie przypowierzchniowej składa się ona z CO2 (97%) oraz niewielkich ilości tlenu, CO, azotu i pary wodnej. Na wysokości od 49-69 km rozciąga się gęsta warstwa chmur złożonych z kropelek 70-procentowego kwasu siarkowego.
Ziemia
Atmosfera Ziemska
Mars
Dane na temat atmosfery Marsa uzyskano dzięki doświadczeniom dokonanym przez lądowniki Viking. W dolnej warstwie składa się ona z CO2 (95%), azotu (2-3%), argonu (1-2%), tlenu w postaci cząsteczkowej (0,3%) oraz niewielkiej ilości pary wodnej. Na wysokości ok. 150 km dominującym składnikiem atmosfery Marsa jest tlen atomowy. Powyżej 300 km gromadzi się wodór.
Jowisz
Jowisz otoczony jest bardzo gęstą atmosferą. Dane na jej temat uzyskano dzięki spektroskopowym badaniom dokonanym przez sondę Pioneer. Ustalono, że w jej skład wchodzą przede wszystkim wodór i hel oraz w mniejszych ilościach metan, amoniak, para wodna, deuter i acetylen.
Saturn
Dane na temat atmosfery Saturna uzyskano dzięki badaniom sondy Voyager. Składa się ona z wodoru (88%), helu (11%), metanu, amoniaku, acetylenu i etanu. Na Saturnie wieją potężne wiatry, których prędkość oszacowano na 1700 km/h.
Tytan
Tytan jest jednym z księżyców Saturna. Badania przeprowadzone przez sondę Voyager dowiodły istnienia na nim atomosfery. Dominującym jej składnikiem jest azot, poza tym występują argon (12%), metan (1%), wodór (0,2%), propan, etylen, acetylen i cyjanowodór.
Uran
Atmosfera Uranu składa się z wodoru i helu z niewielką domieszką metanu.
Neptun
Atmosfera Neptuna składa się głównie z wodoru i helu z domieszką około 3% metanu, który nadaje planecie intensywny niebieski kolor.
Pluton

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Jowisz - król planet układu słonecznego

Jowisz – gazowy gigant

·Odległość od słońca: maksymalna – 815,7 miliona km
minimalna – 740,9 miliona km
·Średnica równikowa: 142984 km
·Średnica biegunowa: 133708 km
·Prędkość ucieczki: 59,6 km/s
·�...

Geografia

Cechy układu słonecznego

Układ Słoneczny narodził się z wirującego obłoku gazowo - pyłowego około 4,6 mld lat temu. Za sprawą działania sił grawitacji obłok ten był wprawiany w coraz większą rotację pod wpływem której przybrał kształt dysku, natomiast w ...

Fizyka

Warunki panujące na planetach układu słonecznego.

Układ słoneczny


Układem słonecznym nazywamy Słońce wraz z otaczającą je i związaną z nim grawitacyjnie materią (planety i ich księżyce, planetoidy, komety, meteoroidy oraz pył i gaz wypełniający przestrzeń międzyplane...

Geografia

Planety układu słonecznego

Definicja planety: (łac., gr.) ciała niebieskie o średnicach większych niż 1000km, obiegające gwiazdę i nie mające własnych źródeł energii promienistej, widoczne dzięki oświetleniu ich promieniowaniem gwiazdy. Obecnie jest znane 10 pla...

Fizyka

Planety układu Słonecznego

MERKURY


Najbliżej Słońca krąży planeta Merkury. Dlatego planeta ta może być obserwowana tylko w czasie największych wschodnich i zachodnich elongacji. Merkury i Wenus wykazują zmiany faz podobne do zmian faz Księżyca. Są on...