Epoka żelaza

Epoka żelaza

Epoka żelaza to w prehistorii okres dziejów ludzkości następujący po epoce brązu, w którym żelazo stało się głównym surowcem w wytwarzaniu narzędzi. Ramy czasowe epoki żelaza są różne i uzależnione od stref geograficznych, zróżnicowania kulturowego i rozwoju społeczno-gospodarczego.
Najstarsze wyroby z kutego żelaza (głównie pochodzenia meteorytowego), znalezione w Egipcie i Azji Zachodniej, można odnieść na VI- III tysiąclecie p.n.e.. Na szerszą skalę używano żelaza w Babilonii w czasach Hammurabiego (pierwsza połowa XVIII wieku p.n.e.).
Pochodzenie metalurgii żelaza oraz problem jej rozprzestrzenienia nie zostały jeszcze całkowicie wyjaśnione, przeważa pogląd, że wynalazku dokonali Hetyci. W II tysiącleciu p.n.e. przetwórstwo żelaza opierało się już na surowcu uzyskiwanym z rud.
W epoce żelaza na terenie Europy występowała między innymi:
Kultura pomorska, kultura wschodniopomorska, kultura wejherowsko-krotoszyńska, kultura urn twarzowych, kultura grobów kloszowych, kultura grobów skrzynkowych - kultura archeologiczna epoki żelaza rozwijająca się od ok. 550 p.n.e. do ok 200 p.n.e. na terenie Pomorza Gdańskiego na bazie kultury łużyckiej.
Wyodrębniła się z grupy kaszubskiej kultury łużyckiej, a w okresie Hallstatt D i okresie lateńskim uzyskała tożsamość kulturową. Dominującą formą pochówku tej kultury były groby skrzynkowe, wyposażone w charakterystyczne urny twarzowe. Groby zawierały spalone szczątki kilku osobników. Kultura terytorialnie rozwijała się w kierunku południowym i południowo - wschodnim.
Kultura halsztacka - jedna z kultur epoki żelaza, rozwijająca się w latach 800-450 p.n.e.. Nazwa pochodzi od miejscowości Hallstatt, leżącej w Alpach Salzburskich, w krainie Salzkammergut, w Austrii, w której w II poł. XIX wieku odkryto wielkie cmentarzysko. Kultura halsztacka występowała w dwóch zespołach:
zachodniohalsztacka (identyfikowana z Celtami) obejmująca: wschodnią Francję, Niemcy i Szwajcarję; zespół nawiązuje do kultury pól popielnicowych epoki brązu.
wschodniohalsztacka (illiryjska i tracka) obejmująca: Bośnię, Hercegowinę, Siedmiogród, Słowację i wschodnie Alpy.
Najistotniejsze cechy kultury halsztackiej: powszechne używanie broni i narzędzi z żelaza, hutnictwo żelaza, wydobycie soli, rozwój rolnictwa i hodowli, zaawansowane rozwarstwienie społeczne, bogato wyposażone groby książęce, obecność ufortyfikowanych grodów książęcych, intensywny handel z ośrodkami italskimi i greckimi.
Kultura przeworska to kultura epoki żelaza rozwijająca się między III w. p.n.e. a V w. n.e., na terenach Polski i Ukrainy. Cechą charakterystyczną tej kultury są tak zwane groby księżycowe odkryte na terenie Kujaw i Śląska. Kultura ta objęła swym zasięgiem obszar Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, części Podlasia, Dolnego i Środkowego Śląska, północno-zachodnią część Górnego Śląska oraz Małopolskę. Nazwę przyjęła od cmentarzyska w Gaci koło Przeworska. Kultura ta rozwinęła się w wyniku napływu na te tereny Celtów na początku III w. p.n.e. Przedstawicielami tej kultury były prawdopodobnie federacje plemion znane jako Lugiowie (nazwa celtycka), a później Wandalowie (nazwa germańska). Podstawą gospodarki tej kultury było przede wszystkim rolnictwo oraz hodowla zwierząt. Istnieją poglądy (Kazimierz Godłowski, Jerzy Strzelczyk,Marek Olędzki,Justyn Skowron) poddające w wątpliwość związek tej kultury z Wandalami.
Kultura przeworska istniała równocześnie z kulturą wielbarską, upadła w czasie wędrówek ludów.
Kultura łużycka - kultura występująca na terenach: Łużyc, Polski, Słowacji i północnych Moraw, między 1300 a 400 p.n.e. Nalażała do kręgu kultur pól popielnicowych. Nazwa wywodzi się od cmentarzysk odkrytych na Łużycach.
Początek i rozwój kultury łużyckiej przypada na koniec epoki brązu, a rozkwit na początek epoki żelaza. Dzieli się ona na dwie strefy: zachodnią, wykształconą na podłożu kultury unietyckiej i wschodnią wywodzącą się z kultury trzcinieckiej. Poczatkowo dość jednorodna, z czasem podzieliła się na grupy regionalne. Od połowy VIII w. p.n.e. ludność tej kultury zaczęła wznosić obronne grody do których zalicza się osadę w Biskupinie.
Do kultury łużyckiej zalicza się: grodzisko w Kałdus, stanowisko w Łubowicach pod Raciborzem,
oraz
kultura jastorfska
kultura golasecca
kultura Melaun
kultura Este
kultura wschodniopomorska
kultura lateńska
kultura wielbarska
kultura oksywska
kultura miłogradzka
kultura tracko-scytyjska
kultura zachodniobałtyjska
kultura zarubieniecka
kultura puchowska

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Dokończ Od materiału którego robiono narzędzia : epoka kamienia, epoka brązu, epoka żelaza i epoka .....

Dokończ Od materiału którego robiono narzędzia : epoka kamienia, epoka brązu, epoka żelaza i epoka ........

Kulturoznawstwo

Napisz w jakich latach trwała ( od ... do .... ) dana epoka i co się w niej rozwinelo ( architektura, malarstwo,rzeźba,ceramika,sztuka uzytkowa np. miski,  narzedzia ) -epoka paleoitu -epoka neolitu -epoka brązu -epoka żelaza

Napisz w jakich latach trwała ( od ... do .... ) dana epoka i co się w niej rozwinelo ( architektura, malarstwo,rzeźba,ceramika,sztuka uzytkowa np. miski,  narzedzia ) -epoka paleoitu -epoka neolitu -epoka brązu -epoka żelaza...

Kulturoznawstwo

a) czy epoka żelaza już mineła b) czy epoka brązu już mineła c) czy epoka ka mienia gładzonego już mineła d)czy epoka kamienia łupina już mineła

a) czy epoka żelaza już mineła b) czy epoka brązu już mineła c) czy epoka ka mienia gładzonego już mineła d)czy epoka kamienia łupina już mineła...

Język angielski

Uporządkuj nazwy epok Epoka żelaza Epoka brązu Epoka kamienia

Uporządkuj nazwy epok Epoka żelaza Epoka brązu Epoka kamienia...

Język angielski

Czym charakteryzowały się: a) Epoka kamienia b) Epoka brązu c) Epoka żelaza

Czym charakteryzowały się: a) Epoka kamienia b) Epoka brązu c) Epoka żelaza...