Charakterystyka Cześnika "Zemsta" A. Fredry

Cześnik Maciej Raptusiewicz to jeden z głównych bohaterów komedii Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Wspólnie ze swoją bratanicą Klarą zajmował połowę zamku w Odrzykoniu. w drugiej połowie mieszkał Rejent Milczek zaciekły wróg Cześnika.

Cześnik Raptusiewicz pochodził z rodziny szlacheckiej i bardzo cenił swoje pochodzenie. Był wysokim, silnym, barczystym i otyłym mężczyzną. Liczył sobie 60 lat. Chodził zawsze ubrany w staropolski strój szlachecki. Ubranie jego stanowił kontusz, przepasany szerokim ozdobnym pasem.

Miał bardzo raptowne i wybuchowe usposobienie, co autor szczególnie podkreśla, nadając mu nazwisko Raptusiewicz. Tę cechę charakteru można było łatwo zauważyć: bardzo często i szybko podniecał, ogarniał go gniew, ale po chwili uczucia te mijały i wpadał w nastrój przeciwny. Podczas bitwy o mur graniczny, w czasie kłótni z Rejentem, Cześnik zawołał do swego sługi, by ten podał szablę i gotów był strzelać do sąsiada, na którego w tym momencie był bardzo zirytowany, ale on przezornie schował się do komnaty.

Postać Cześnika jest w pewnym scenach postacią komiczną. Szczególnie był śmieszny, gdy występował w roli autora miłosnego listu, podszywając się pod swoją bratanicę Klarę. W tej roli wyglądał bardzo komicznie, ponieważ kontrastowała ona z jego prawdziwym charakterem

Cześnik miał wiele ujemnych cech charakteru, był kłótliwy, mściwy, planował zemstę na swoim sąsiedzie Rejencie. Przez swój ślub z Podstoliną chciał wzmocnić i powiększyć swój majątek, pragnął zysku, był chciwy.

W interesach liczył się tylko ze swoim zdaniem, był wielkim egoistą, Lecz mimo tylu złych cech charakteru postać Cześnika Raptusiewicza nie budzi we mnie niechęci. W latach, w których żyła szlachta prowadziła awanturniczy tryb życia, lubiła pojedynki, zajazdy, kłótnie i zabawy. Postać Cześnika jest jakby wiernym odbiciem tamtejszej szlachty polskiej, jej typowym przedstawicielem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika 'Zemsta' Aleksandra Fredry   z opisanymi cechami charakteru, wyglądu etc etc ;D z góry dziękuję :)

Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika 'Zemsta' Aleksandra Fredry   z opisanymi cechami charakteru, wyglądu etc etc ;D z góry dziękuję :)...

Język polski

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza "Zemsta" Fredry.

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza.

„Cześnik wulkan, aż niemiło”- tak o Michale Raptusiewiczu, jednym z głównych bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry mówi Papkin, jego służący. Cześnik to opiekun Klary, jej wuj. Wywo...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta z książki Zemsta Aleksandra Fredry potrzebna mi bardzo z góry dziękuje

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta z książki Zemsta Aleksandra Fredry potrzebna mi bardzo z góry dziękuje...

Język polski

Witam ! Mógłby ktoś podać mi na jakich stronach w książce "Zemsta" Aleksandra Fredry" znajdują się cytaty opisujące Cześnika czyli charakterystyka.Chce tylko numery stron a nie same cytaty z góry dzięki :)

Witam ! Mógłby ktoś podać mi na jakich stronach w książce "Zemsta" Aleksandra Fredry" znajdują się cytaty opisujące Cześnika czyli charakterystyka.Chce tylko numery stron a nie same cytaty z góry dzięki :)...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta ... Zemsta Aleksandra Fredry..TYLKO NIE Z INTERNETU BO BABKA WSZYSTKO SPRAWDZA  

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta ... Zemsta Aleksandra Fredry..TYLKO NIE Z INTERNETU BO BABKA WSZYSTKO SPRAWDZA  ...