"Palinodia" Ignacego Krasickiego.
Utwór"Palinodia"Ignacego Krasickiego krytykuje wiele wad Polaków.Poeta w sartyrach omawial różne zagadnienia moralnosci społecznej i obyczajów szlachedzkich.Chwalił umiarkowanie i wstrzemięźliwosci, nie bał się krytykowac obżarstwa i pijaństwa, czy stosunku panow do chłopów.
Krasicki w swym utworze atakował wady społeczeństwa takie jak beztroskie,puste życie oraz trwonienie majątku
" Stracił Tomasz majętność, lecz kraj przyozdobił:Pałac został, tapiser na meblach zarobił."
Dobre obyczaje ludzi minęły, uczciwość i prawda nie popłaca.Jedną z cech krytykowanych jest korzystanie z cudzej pracy
"NIe zdrajco, ale z dobrej sławy korzysraczu"
A także wady takie jak brak troski o kraj(upodobanie do wrcholstwa), brak szacunku dla przodków, pijaństwo
"Bogdaj ów czas szczęśliwy nigdy był nie mijał
Kiedy się król za trzema stanami upijał"
Krasicki posługuje sie ironią, aby krytykowac polskie postępowanie np. pogoń za modą.
"juz pieszczotom niesprzeczna i modzie przywyka".
Autor także w swych innych satyrach krytykował wady społeczeństwa np. puste życie, marnotrastwo w utworach np"Żona modna" ,"pijaństwo". W pierwszej z nich Krasicki krytykuje rozrzutną, goniącą za modą, kaprysną i wymagająca damę ,ktora w rezultacie doprowadza swego małzonka do ruiny majątkowej. "pijanstwo" było w istocie utworem gorzkim i bolesnym. Poeta przedstawił w nim nie tylko wesoła historię pijaka, ale pokazał też, że człowiek łatwo może stoczyć się na dno moralnego upadku, nie zna hamulców wewnętrznych i ma słabą wolę.Pisarz ukazał negarywną postawę także w utworze "Świat zepsuty", krytykujr przez niego były brak troski o kraj, brak szacunku dla przodków, demoralizacja.
Utwory pisarza osmieszaja lub pietnują pewne zjawiska,zarówno wady i występki natury ludzkije,jak i zycia zbiorowego-obyczajowego i społecznego, które sa celowo przerysowane jaby w krzywym zwierciadle dla spotegowania wrażenia czytelnika.