Obronność państwa
1.Obronność państwa stanowi bardzo ważny element zarówno jego polityki wewnętrznej, jak i zagranicznej. Potwierdzeniem tego jest szczególna pozycja problematyki obronnej w funkcjonującym systemie prawnym i nakładanie zadań o charakterze obronnym na wiele organów państwowych i samorządowych, podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne.
2.Słóżba wojskowa ma na celu przygotowanie obywateli do obrony kraju. Ze względu na wiek, wykształcenie, stan zdrowia-poszczególne grupy obywateli spełniają obowiązek służby wojskowej w różnych formach. Obowiązek służby wojskowej polega na:
• Odbywaniu zajęć wojskowych oraz przeszkolenia wojskowego przez studentów i absolwentów szkół wyższych.
• Odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz określonej służby wojskowej przez żołnierzy rezerw
• Odbywaniu zasadniczej służby wojskowej przez poborowych.
W ramach obowiązku służby wojskowej poborowi- zamiast do zasadniczej służby wojskowej mogą być skierowani do odbycia zasadniczej służby w ramach obrony cywilnej, służby zastępczej lub służby w formacjach nie wchodzących w skład sił zbrojnych. Formacjami takimi są oddziały prewencji policji oraz straż graniczna. Do służby w formacjach uzbrojonych poborowych kieruje wojskowy komendant uzupełnień. Poborowi, którzy stawili się do służby w formacji uzbrojonej, pełnią ją przez 18 miesięcy, czyli okres równy odbywaniu zasadniczej służby wojskowej.
3. Zasadnicza służba wojskowa trwa 18 miesięcy. Uprawnienia do skrócenia czasu trwania służby ma Minister obrony narodowej. Po stawieniu się w szkołach podoficerskich i ośrodkach szkolenia żołnierze przechodzą szkolenie podstawowe. W czasie jego trwania uczą się regulaminów wojskowych, musztry, poznają podstawowe elementy taktyki wojskowej, przechodzą szkolenie strzeleckie. Ten okres szkolenia jest zakończony złożeniem przysięgi wojskowej.
Po ukończeniu szkól podoficerskich (nauka trwa tam 6 miesięcy) czy też kursów wojskowych w ośrodkach szkolenia (3 miesiące) żołnierze są kierowani na stanowiska dowódcze i specjalistyczne w jednostkach wojskowych.
4. Przeszkolenie wojskowe to forma służby wojskowej przygotowującej rezerwy oficerskie. Obowiązkowi przeszkolenia wojskowego podlegają poborowi- absolwenci wyższych szkół cywilnych (krajowych i zagranicznych).Czas trwania przeszkolenia wojskowego dla absolwentów akademii medycznych wynosi 2 miesiące, dla absolwentów pozostałych szkół wyższych 6 miesięcy. Absolwenci wyższych szkół morskich nie przechodzą przeszkolenia wojskowego ponieważ, odbywają je w czasie studiów.
Przeszkolenie składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy obejmuje przeszkolenie teoretyczne (3 mies.)
a etap drugi to praktyka w jednostkach wojskowych (3 mies.).
5.Poborowi zamiast do zasadniczej służby wojskowej mogą być kierowani do służby w zakresie obrony cywilnej. Powołania do tej służby dokonuje wojskowy komendant uzupełnień za pomocą karty powołania. W związku z tym, że zasadnicza służba wojskowa w obronie cywilnej jest odbywana zamiast zasadniczej służby, czas jej trwania wynosi również 18 miesięcy. Może być ona odbywana w kilku okresach w ciągu 3 lat w łącznym wymiarze 18 miesięcy. Poborowi z dniem stawienia się do służby otrzymują tytuł junaka i przechodzą szkolenie w zakresie o.c.
6. Do rezerwy są przenoszeni żołnierze po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego oraz poborowi po odbyciu innych form służby, a także bez odbycia służby. Łączny czas trwania ćwiczeń wojskowych i okres pozostania żołnierza w służbach wynosi:
• dla szeregowych i podoficerów, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową-9 miesięcy
• dla szeregowych i podoficerów, którzy nie odbyli zasadniczej służby wojskowej-12 miesięcy.
• Dla chorążych i oficerów-18 miesięcy.
Formy ćwiczeń wojskowych są zróżnicowane i mogą odbywać się jako;
• jednorazowe ćwiczenia trwające 6, 12 lub 24 godziny w czasie lub dniu wolnym od pracy:
• krótkotrwałe ćwiczenia trwające od 2 do 30 dni kalendarzowych;
• długotrwałe ćwiczenia wojskowe trwające od 31 do 90 dni kalendarzowych.
7.Służba zastępcza polega na wykonywaniu w czasie pokoju prac na rzecz ochrony środowiska, gospodarki wodnej, służby zdrowia i opieki społecznej, ochrony przeciwpożarowej itp.
Służba zastępcza trwa 24 miesiące a dla absolwentów szkół wyższych jest skrócona o 9 miesięcy.
8. Młodzież uczęszczająca do publicznych i niepublicznych szkół uczy się P.O. które jest obowiązkowym przedmiotem nauczania. Szczegółowe programy nauczania określa minister edukacji narodowej w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji.