Charakterystyka Achillesa - postać "Iliady" Homera.

Achilles jest jedną z najważniejszych postaci eposu Homera - "Iliada", który opisuje pięćdziesiąt dni wojny Trojańskiej. Pochodzi ze szlachetniej rodziny. Syn Deleusa i Tetydy.

Wspaniały, grecki wojownik. Doskonale posługuje się mieczem i tarczą. Budzi respekt wśród innych mieszkańców Grecji. Chociaż posiadał rozbudowaną, potężną sylwetkę, to delikatne, prawie kobiece rysy sprawiają, że w "...skuniach panieńskich wydaje się siostrą królewiu".

Jego cechy natomiast nie wskazują na jakiekolwiek powiązanie z kobiecością. Cenił szczególnie honor i ojczyznę, za którą gotów jest nawet stracić życie.

Jest mściwy, okrutny, nie istnieją dla niego żadne świątości, czy normy moralne. Po śmierci przyjaciela, Patroklesa, tak bardzo pragnie zemsty, że nic nie zdoła go powstrzymać. Daje upust swojemu bólowi. Bluźni przeciw bogom i "...wrzyna się w najgęstrze szeregi nieprzyjaciół, rani, zabija, przewala nad tłumami jak pożar, sam nieczuły na zmęczenia, nie podlega ranom". Bezlitośnie morduje Hektora, a potem bezcześci jego zwłoki, wlokąc je za rydwanem.

Kolejne cechy, które dostrzegam w tym młodym i ambitnym wojowniku to pycha. Chełpi się swoimi umiejętnościami. Jest porywczy, gwałtowny i impulsywny. Z reguły działa na własną rękę i z korzyścią dla siebie. Nie okazuje ludzkich uczuć, Wyjątek stanowią dwie sytuacje. Pierwsza, kiedy heros rozpacza po stracie przyjaciela, druga, kiedy wzruszony miłością Priama do syna, pozwala krolowi zabrac zwłoki Hektora.

Ciężko jednoznacznie ocenić postawę Achillesa. Jest najbardziej sprzeczną postacią w całej "Iliadzie". Z jednej strony to piękny, zdolny do wrażliwości człowiek, z drugiej zawzięty wojownik gotowy na wszystko, by osiągnąć cel. Myslę, że Achilles sam czuł się trochę zagubiony, stąd ta niepwność w jego postawie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Ahillesa z "Iliady" Homera.

Jaki był Achilles? Charakteryzujemy postać literacką

Achilles to jeden z bohaterów wieloletniej wojny Greków i Trojan. Opisana została w stworzonej przez Homera epopei zatytułowanej "Iliada". W historii tej spotykamy wielu ...

Język polski

"Monachomachia" Ignacy Krasicki.

"Monachomachia" Ignacy Krasicki
Wśród utworów Ignacego Krasickiego ogłoszonych w latach 1775 -1779 "Monachomachia, czyli wojna mnichów" jest zjawiskiem wyjątkowym i niespodziewanym. Ukazanie się bowiem utworu drukiem n...

Język polski

"Monachomachia" Ignacy Krasicki.

Wśród utworów Ignacego Krasickiego ogłoszonych w latach 1775 -1779 "Monachomachia, czyli wojna mnichów" jest zjawiskiem wyjątkowym i niespodziewanym. Ukazanie się bowiem utworu drukiem nastąpiło prawdopodobnie bez zgody i wiedzy a...

Język polski

Charakterystyka porównawcza - Achilles i Hektor

Chciałabym w tej charakterystyce bliżej przedstawić dwóch głównych bohaterów ?Iliady? Homera. Są nimi Hektor i Achilles. Pierwszy z nich to najstarszy syn króla Troi, Priama i Hekaby, brat Parysa i mąż Andromachy - najdzielniejszy i najba...

Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...