Czy warto mieć przyjaciół?

Czy warto mieć przyjaciół ?

Znana jest stara wypowiedziana przez rzymskiego filozofa Cycerona sentencja: „amicus certus in re incerta cernitur” co w języku polskim oznacza: „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.
Anatol Stern, polski poeta napisał utwór pt.: „O tym co jest najpiękniejsze w świecie”, gdzie przedstawił prawdziwe piękno ludzkiej przyjaźni. Głównymi bohaterami tego utworu byli dwaj żołnierze idący przez pustynię. Jeden z nich dźwigał swojego, ciężko rannego przyjaciela. Mieli ze sobą zapas wody, który mógł wystarczyć tylko dla jednego człowieka. Gdy zdrowy dawał wodę rannemu, ten tylko udawał, że pije chcąc zachować wodę dla swojego przyjaciela. Chciał w ten sposób uratować choćby jednego z nich.
Nie często spotykamy się z takim rodzajem przyjaźni, ale istnieją wyjątki, tak jak napisał pewien filozof: „amicus verus rara avis est” co oznacza: „prawdziwy przyjaciel to rzadki ptak”.
Prawdziwa przyjaźń powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu, tolerancji, na wzajemnej trosce. Powołam się teram na fragment z książki Henryka Sienkiewicza pt.: „W pustyni i w puszczy”, gdzie opisana jest bezinteresowna troska o inną osobę: „[…] A gdy Staś zwrócił się do niego (tj. Chamisa) z prośbą, by przynajmniej Nel udzielił trochę pokarmu, odpowiedział śmiejąc się: - Idź żebrać. I doszło do tego, że Staś chcąc ratować Nel od głodowej śmierci - żebrał. […] Raz trafił na misjonarza który zapłakał nad losem obojga i podzielił się z nim wszystkim co miał.” Poświęcenie własnego życia, dla ratowania innego to nie lada wyczyn. Opisany w tekście Staś Tarkowski jest przykładem prawdziwego przyjaciela i powinniśmy się od niego uczyć.
Jeszcze jedną ważną cechą przyjaźni jest tolerancja. Bez względu na wiek, kolor skóry, czy religię ludzie powinni się szanować. Jednym z takich przykładów jest (oczywiście fikcyjna ale bardzo realna) przyjaźń Robinsona Cruzoe i Piętaszka. Dwóch ludzi skazanych na wspólne przebywanie na wyspie dzieliło wszystko: język, obyczaje, kultura, nawyki a także wiek i kolor skóry. Wydawało się, że w tej sytuacji nie tylko przyjaźń ale i porozumienie będzie niemożliwe. A mimo tego stali się sobie bliżsi niż bracia. Żaden z nich nie był w stanie opuścić drugiego.: „[…] - Jedź, jedź kochany bracie, zostań między twymi, a ja tu znowu sam żyć będę- powiedziałem. Indianin pobiegł do miejsca gdzie leżały rzeczy, przyniósł siekierę i podał mi ją. Cóż to ma znaczyć? - zapytałem. - Niech Robinson zabije Piętaszka, a nie mówi tak więcej[…]”.
Na podstawie powyższych argumentów, cytatów i przytoczeń z książek można stwierdzić, że warto mieć jednak przyjaciół. Taka osoba zawsze nam pomoże bez względu na wszystko. Stanie w naszej obronie i możemy mieć w niej wsparcie. Możemy się jej zwierzać, gdyż zawsze dochowa tajemnicy.
Przyjaźń jest bardzo potrzebna każdemu z nas, gdyż umożliwia przetrwanie i radość bycia razem. Ułatwia również przejście w trudnych momentach, kiedy zmienność nastrojów znajduje zrozumienie u drugiej osoby.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz wstęp do rozprawki na temat: Czy warto mieć marzenia? I drugi Czy warto mieć przyjaciół?

Napisz wstęp do rozprawki na temat: Czy warto mieć marzenia? I drugi Czy warto mieć przyjaciół?...

Język polski

Jak myślisz czy warto mieć przyjaciół?uzasadnij odpowiedź

Jak myślisz czy warto mieć przyjaciół?uzasadnij odpowiedź...

Język polski

Napisz plan rozprawki. Jako przykłady podaj znane fakty z lektur. Temat : Czy warto mieć przyjaciół?

Napisz plan rozprawki. Jako przykłady podaj znane fakty z lektur. Temat : Czy warto mieć przyjaciół?...

Język polski

Napisz czy warto mieć przyjaciół (dla czego) 5-7 zdań

Napisz czy warto mieć przyjaciół (dla czego) 5-7 zdań...

Język polski

Czy warto mieć przyjaciół napiszcze mi chcociaz na jedną stronę daje naj tylko nie z neta pisac bo zgloszę !!!

Czy warto mieć przyjaciół napiszcze mi chcociaz na jedną stronę daje naj tylko nie z neta pisac bo zgloszę !!!...