Charakterystyka Skawińskiego "Latarnik"

Skawiński to bardzo interesująca postać, której losy poznajemy w noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Bohater ten jest tajemniczym i zarazem ciekawym człowiekiem. Niewiele dowiadujemy się o nim z tej krótkiej lektury, ale jego patriotyzm jest niesamowicie imponujący.

Skawiński był z pochodzenia Polakiem, ale dawno nie odwiedził ojczyzny, gdyż musiał uciekać z ukochanego kraju po powstaniu listopadowym. Ma on ok. 70 lat, jego cera była opalona, a włosy białe jak mleko. Jego postawa była wyprostowana i dumna. Brał udział w wielu wojnach, zdobył kilka odznaczeń, które zawsze przy sobie nosił.

Życie, które prowadził dotychczas było niepoukładane, tułał się po całym świecie w celu znalezienia takiego miejsca, w którym poczuje się jak w Polsce. W wielu państwach był i prawie każdego zawodu posmakował, ale w żadnym z nich się nie odnalazł. Skawiński był dobrą, uczciwą i przyjazną postacią. Bezgranicznie ufał ludziom, za co czasem musiał drogo zapłacić. Został oszukany, jednak nie stracił wiary w dobroć i prawość ludzi.

My poznajemy Skawińskiego dopiero w Aspinwall gdzie przyjmuję posadę jako Latarnik i tam odnajduje spokój, bezpieczeństwo, którego szukał. W rozmowie z konsulem porównuje siebie do „statku, który, jeśli nie wejdzie do portu, to zatonie”. Mówiąc to, chciał pokazać, jak bardzo jest zmęczony ciągłą tułaczką i niepowodzeniami. Pracując jako latarnik był uczciwy, pracowity i sumiennie wykonywał swoją pracę. Skawiński był typem samotnika, niegdyś lubił rozmawiać z Johnsem, strażnikiem. Gdy był na wyspie czuł radość i wolność od swoich podróży po świecie. Choć cały czas tęsknił za ojczyzną. Z czasem nie chodził do kościoła nie rozmawiał już ze strażnikiem. Powodem była rezygnacja z wiary i marzeń, iż jeszcze kiedyś powróci do Polski.

Jednak pewnego dnia całe jego życie odwróciło się do góry nogami, wraz z paczką z żywnością przyszła książka Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”, Gdy zaczął ją czytać przeniósł się do oczyma do Polski, zaczął wspominać dawne, radosne czasy dzieciństwa. Czuł się szczęśliwy, lecz zapomniał zapalić lampy w latarni i przez to stracił posadę latarnika. Dalej musiał tułać się po świecie, ale miał przy sobie swój skarb.

Skawiński wzbudził we mnie wielką sympatię. Jego miłość do ojczyzny była wielka i przy otrzymaniu małej jej części w postaci książki wzruszył się bardzo. Wiem, że ówcześni ludzie nie zwracają już uwagi na patriotyzm, ale może po przeczytaniu "Latarnika", dzięki wspaniałej postaci, dostrzegą, co w życiu jest naprawdę ważne.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Skawińskiego "Latarnik" Sienkiewicza.

Józef Skawiński jest głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”.
Jego ostatnia praca – latarnika w Aspinwall różniła się znacznie od wcześniejszych. Większą część swojego życia spędził na ciągłych wędr...

Język polski

Charakterystyka Skawińskiego - "Latarnik" Sienkiewicza.

Skawińskiego znamy z lektury pt. "Latarnik H. Sienkiewicza. Z pochodzenia jest polakiem, kiedyś wykonywał zawód żołnierza. Dużo podróżował po świecie, aktualnie otrzymał posadę latarnika. Wiemy, że ma około 70 lat, posiada ruchy ...

Język polski

Charakterystyka Skawińskiego "Latarnik" Sienkiewicza.

Skawiński jest głównym bohaterem noweli H. Sienkiewicza pt.: "Latarnik."
Skawiński miał 70 lat. Starszy mężczyzna był Polakiem, który 40 lat spędził na obczyźnie, jednak tęsknił za ojczyzną. Skawiński był doświadczon...

Język polski

"Latarnik" - H. Sienkiewicz.

I. Streszczenie.
Pewnego dnia przepadł gdzieś latarnik z Aspinwall, niedaleko Panamy; prawdopodobnie fala zabrała go ze skalistego brzegu wyspy. Szybko zaczęto szukać jego następcy. Na szlaku między Panamą i Nowym Jorkiem panował duży ...

Język polski

Charakterystyka Józefa Skawińskiego – tytułowego bohatera noweli pt. "Latarnik".

Głównym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik” był Józef Skawiński. Mężczyzna ten urodził i wychował się w Polsce, jednakże od czterdziestu lat nie widział swojej utęsknionej ojczyzn. Tułał się po świecie przeżywa...