Słońce

Słońce jest jedną z miliardów gwiazd we Wszechświecie, która znajduje się najbliżej Ziemi. Jest ono oddalone od nas o 149 600 000 kilometrów, jego masa wynosi 1,991 x 1030 kg co daje 332 958 mas Ziemi, a promień równy 696 000 kilometrów.
Słońce jest dużo większe niż każde z pozostałych ciał w Układzie Słonecznym, które w porównaniu z nim są bardzo małe. Jednak w porównaniu z innymi gwiazdami, Słońce jest średniej wielkości.
Słońce powstało ok. 4,5 miliarda lat temu. Uczeni są zdania, że powstało z wirującego obłoku pyłu i gwiazd. Podobnie jak wszystkie gwiazdy Słońce kręci się dookoła własnej osi i podobnie jak inne gwiazdy stale się zmienia. W jego wnętrzu bez przerwy zachodzą reakcje jądrowe.
Słońce jest ciałem gazowym o kształcie prawie kulistym. Głównym składnikiem Słońca jest wodór (72,7% masy), hel (26,2%) oraz w znacznie mniejszych ilościach: tlen (0,7%), węgiel (0,3%), azot (0,1%). Wykryto tam także większość pierwiastków występujących na Ziemi, wśród nich magnez, krzem, siarkę, żelazo, wapń, nikiel, sód, glin.
Uczeni odkryli, że Słońce składa się z czterech warstw. Zewnętrzna, rozżarzona warstwa nosi nazwę korony Słonecznej. Słońce jest zbyt jaskrawe, by można było zobaczyć koronę słoneczną w zwykłych warunkach. Można ją jednak oglądać w czasie zaćmień Słońca, gdy Księżyc znajduje się między nim a Ziemią.
Kolejną warstwę, tworzącą wraz z koroną atmosferę słoneczną, nazywaną chromosfera. Jest ona bardzo burzliwa. Przez cały czas zachodzą w niej burzliwe erupcje podobne do wybuchów ogromnych wulkanów. Największe z nich noszą nazwę protuberancji.
Właściwą powierzchnię Słońca, tę, którą widzimy w zwykłych warunkach, nazywamy fotosferą. Poniżej fotosfery znajduje się jądro. Właśnie w nim powstaje światło ciepło docierające potem do Ziemi.
Ciepło i światło powstające na Słońcu są dwoma formami energii. Obydwie są wysyłane w postaci fal, tzw. promieniowania. Podobnie jak fale na oceanie mogą być różne, tak i promieniowanie słoneczne składa się z różnych fal.
Ze Słońca docierają na Ziemię również inne, niewidzialne rodzaje promieniowania. Jedno z nich, promieniowanie podczerwone, odbieramy jako ciepło. Właśnie ono powoduje, że będąc na plaży odczuwamy gorąco. Na plaży możemy także się opalić. Opaleniznę wywołuje inny rodzaj niewidzialnego promieniowania: promieniowanie nadfioletowe.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Słońce

Słońce ? gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
Astronomiczny symbo...

Fizyka

Słońce. Zjawiska zachodzące w słońcu.

Skopiowalam to z pewniej strony http://www.tos.astrowww.pl/slonce.html bedzie tu pare bledow czysto językowych ale prosze sie nie zrazac :) przyjemnej lektury

ORBITA SŁONECZNA.

Słońce jest gwiazdą typu widmowego G2V. Litera G...

Fizyka

Słońce

Opis Słońca
Słońce
Gwiazda centralna układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi. Sł...

Fizyka

Słońce

SŁOŃCE

Dane techniczne:

Średnica: 1 390 000 km
Masa: 1.9 * 1030 kg (około 333000 razy więcej, niż ziemia)
Okres obrotu: od 25 do 36 dni
Średnia gęstość: 1.41 g/cm3
Grawitacja (równik): 262.37 m/s2
...

Fizyka

Słońce, gwiazdą życia.

Słońce jest jedną z tysiąca gwiazd, jakie widzimy na niebie w każdą pogodną noc. Krążą one dookoła środka olbrzymiego układu gwiezdnego, który nazywamy Galaktyką. W jednym z jej ramion spiralnych znajduje się Słońce w odległości ...

Fizyka

Słońce jako główne źródło energii

Słońce, najbliższa gwiazda; główne źródło energii docierającej do Ziemi; centralne ciało Układu Słonecznego; najjaśniejszy obiekt na niebie.
Słońce oddalone jest od Ziemi średnio o 149,6 mln km, jego promień R=696 tys. km (109 p...