Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała po II wojnie światowej 24 X 1945 roku, w dniu wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych będącej statusem tej organizacji.
Ostatnim z etapów tworzenia się organizacji była konferencja założycielska, która odbyła się w San Francisco i trwała dwa miesiące (zakończyła się podpisaniem 26 czerwca 1945 Karty Narodów Zjednoczonych). Brało w niej udział 50 delegacji państw będących jej założycielami, 51 państwem-założycielem była Polska, która nie wzięła udziału w konferencji.

Główne cele działalności ONZ dotyczą:
- utrzymania pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego
- obrony praw człowieka
- poszanowania zobowiązań międzynarodowych
- pomocy krajom rozwijającym się

Członkowie ONZ nie mogą zawierać umów międzynarodowych sprzecznych z Kartą Narodów Zjednoczonych, która określa:
· cele i zasady ONZ
· członkostwo w organizacji
· funkcjonowanie jej organów
· zasady pokojowego załatwiania sporów
· kładzie podstawy pod system bezpieczeństwa oraz pod międzynarodową współpracę gospodarczą i społeczną

Karta Narodów Zjednoczonych ustanowiła szereg organów i instytucji oraz ich kompetencje:
1. Zgromadzenie ogólne – pewnego rodzaju parlament, w którym każde państwo ma jeden głos. Decyzje zapadają zwykłą większością głosów, w sprawach ważnych większością 2/3 głosów, tj. wybór nowych członków, deklaracje pokojowe, budżet.
Warunkiem przyjęcia do ONZ jest umiłowanie pokoju.

2. Rada bezpieczeństwa – tworzy ją pięciu członków stałych: Chiny, Francja, Wielka Brytania, USA i ZSRR (obecnie Rosja) oraz dziesięciu członków niestałych wybieranych na dwuletnią kadencję. Członkowie stali mają prawo veta, które zawiesza każde postępowanie. Rada Bezpieczeństwa zajmuje się głównie problemami bezpieczeństwa, militarnymi.

3. Sekretariat – organ władzy kierowany przez Sekretarza Generalnego wybieranego przez Zgromadzenie Narodowe po akceptacji Rady Bezpieczeństwa. Do jego kompetencji należą zarządzanie majątkiem ONZ i prawo uczestniczenia w posiedzeniach wszystkich organów organizacji.

4 Rada Gospodarczo-Społeczna – w jej skład wchodzi 54 członków wybieranych na 3 lata przez Zgromadzenie Ogólne. Nie ma stałych członków. Debatuje nad sprawami ekonomicznymi i społecznymi, m.in. w sprawie poszanowania praw mniejszości czy narkotyków.

5. Rada Powiernicza – opieka nad krajami niesamodzielnymi, rola jej wygasła wraz z ogłaszaniem niepodległości terytoriów powierniczych.

6. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości – siedziba w Hadze, powołany do rozstrzygania sporów międzynarodowych, w składzie 15 sędziów. Podstawą prawną werdyktów są ustalenia zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948, Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Pakcie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych z 1968.

Funkcjonowanie ONZ jest kosztowne. Zgromadzenie Ogólne uchwala co 2 lata budżet, który musi być pokryty w większości ze składek państw członkowskich, w nierównej wysokości. Istnieje określony klucz: cały budżet to 100%, a poszczególne kraje muszą wpłacić określony procent. Zasada: maksymalna stawka nie może przekroczyć 25% całości, minimalna stawka 0,01% początkowo, a teraz 0,001%. 25% płacą USA, II miejsce ma Japonia 20%, III Niemcy ok. 10%. Polska 0,196%.
Aktualnie ONZ ma ogromne zadłużenie, a państwa członkowskie nie płacą składek, zwłaszcza USA, które żądają gruntownej reformy tej organizacji. Jedną z przyczyn kryzysu jest rozbudowana biurokracja. Ostatnie spektakularne akcje ONZ, jak wojna w Zatoce Perskiej czy akcja w Somalii, w niczym nie zmieniły sytuacji. Wypadki w byłej Jugosławii wyraźnie wskazują na niedowład wielu organów i agend ONZ.



Źródła:
- Multimedialna Encyklopedia Powszechna – Edycja 2001
- Międzynarodowe stosunki gospodarcze – Leszek Kasprzyk
- Świat Wiedzy

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Organizacja Narodów Zjednoczonych ONZ.

Organizacją uniwersalną o największym zasięgu jest współcześnie Organizacja Narodów Zjednoczonych. Za datę jej powstania przyjmuje się dzień 22 października 1945 r., kiedy to weszła w życie tzw. Karta Narodów Zjednoczonych (Karta NZ),...

Wiedza o społeczeństwie

ONZ - Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja ta powstała po II wojnie światowej 24 X 1945, w dniu wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych będącej statutem tej organizacji. Jest drugą po Lidze Narodów powszechną organizacją międzynarodową.
W czasie trwania II ...

Wiedza o społeczeństwie

ONZ- Organizacja Narodów Zjednoczonych- wiadomości ogólne


ORGANIZACJA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH (ONZ), ang. United Nations, arab. Munazzamat al-Umami al-Muttahida, chiń. Lianheguo, franc. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Organizacyja Objedinionnych Nacyj,...

Wiedza o społeczeństwie

Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Na świecie istnieje obecnie ponad 170 państw. Każde z nich ma określone terytorium, naród lub narody i suwerenny rząd, co sprawia, że w sferze politycznej ludzkość reprezentowana jest przez szereg indywidualnych rządów. Nie istnieje rząd...

Historia

Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Na świecie istnieje obecnie ponad 170 państw. Każde z nich ma określone terytorium, naród lub narody i suwerenny rząd, co sprawia, że w sferze politycznej ludzkość reprezentowana jest przez szereg indywidualnych rządów. Nie istnieje rząd...

Historia

Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych (United Nations, Organisation des Nations Unies, ONZ),jest to organizacja powstała po II wojnie światowej 24 X 1945, w dniu wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych będącej statutem tej organizacji. Jest ...