Praska wiosna 1968

PRASKA WIOSNA 1968
W Czechosłowacji okres zastoju i bezruchu przerwała praska wiosna. Śmierć Stalina nie wywołała w tym kraju zmian; w 1953 władze przejął Novotny; brak jakichkolwiek zmian doprowadził do coraz większego kryzysu wewnętrznego.

Praska wiosna, wydarzenia związane z próbą reformy systemu komunistycznego i osiągnięcia w nieco większym stopniu niezależności państwowej. Za początek procesu uznaje się wybór na stanowisko I sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji (KPCz) Alexandra Dubeka (czyt.: Dubczek) w dniu 5 I 1968. Udało mu się skupić wokół siebie grono partyjnych reformatorów i przeforsować program zmian politycznych i gospodarczych.

Opublikowany program reform był zwany "polityką otwartych drzwi", a reformy określano jako "socjalizm z ludzką twarzą". Obiecano rozszerzenie swobód obywatelskich i politycznych. Perspektywa liberalizacji spowodowała powstawanie różnych grup nieformalnych, np. Klubu Zaangażowanych Bezpartyjnych, Klubu 231.

Zapowiedziano też reformy gospodarcze, rehabilitację skazanych w procesach politycznych w latach 1949-1954 i ukaranie ich organizatorów, zniesienie cenzury. W czerwcu 1968 ukazał się manifest autorstwa pisarza L. Vaculika 2000 słów. Autor poddał w nim ostrej krytyce rządy komunistów.

Interwencja wojsk Układu Warszawskiego
Wydarzenia w Czechosłowacji mocno zaniepokoiły rządy państw członkowskich Układu Warszawskiego. Zorganizowano szereg narad przywódców partii komunistycznych, a po ostatniej z nich w ernej nad Cisą doszło do interwencji. W nocy z 20 na 21 sierpnia wojska Bułgarii, NRD, Polski, Węgier i ZSRR, w sile 200 tys. żołnierzy, wkroczyły do Czechosłowacji.

Ich liczebność po kilku tygodniach wzrosła do ok. 700 tys. Interwencja nie doprowadziła do przelewu krwi na wielką skalę (ocenia się, że zginęło ok. 200 osób), a opór ludności został utrzymany w ramach walki cywilnej, w tym ogłoszonego 23 sierpnia strajku generalnego. W efekcie nie powołano rządu z V. Bilakiem na czele (wezwał na pomoc wojska Układu Warszawskiego).

Dotychczasowe kierownictwo (m.in. A. Dubek i O. ernik) przewieziono do Moskwy i 26 sierpnia podpisali oni tzw. protokół moskiewski, który sankcjonował obecność wojsk "sojuszniczych" na terenie Czechosłowacji, uznali też za nielegalny odbyty w konspiracji XIV Zjazd KPCz. Po powrocie do kraju A. Dubek musiał realizować politykę Moskwy, co spotkało się z licznymi protestami, łącznie z tragicznym samospaleniem J. Palacha w styczniu 1969.

Po tzw. rozruchach hokejowych w marcu 1969, będących skutkiem zwycięstwa hokeistów czechosłowackich nad ekipą ZSRR, władze radzieckie doprowadziły do zmiany na stanowisku I sekretarza KPCz. 17 IV 1969 A. Dubeka zastąpił G. Husak i przystąpił do "normalizacji", czyli do zniesienia dotychczasowych reform.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Praska wiosna (1968 albo 1969 nie pamiętam daty). Wymień przyczyny , przebieg , skutki , relacje państw socjalistycznych , przywódcy .

Praska wiosna (1968 albo 1969 nie pamiętam daty). Wymień przyczyny , przebieg , skutki , relacje państw socjalistycznych , przywódcy ....

Język angielski

Prosze o wyjasnienie pojęć: Zimna Wojna Kryzys Berlinski Wojna W Korei praska wiosna(1968) jesien ludów dekomunizacja fundamentalizm Prosze o wyczerpujace odpowiedzi nie za ktotkie nie za dlugie. Tak ok. 3-5 zdan. Zgóry dzieki, daje naj:)

Prosze o wyjasnienie pojęć: Zimna Wojna Kryzys Berlinski Wojna W Korei praska wiosna(1968) jesien ludów dekomunizacja fundamentalizm Prosze o wyczerpujace odpowiedzi nie za ktotkie nie za dlugie. Tak ok. 3-5 zdan. Zgóry dzieki, daje n...

Historia

Praska wiosna.

Pierwsze opracowanie


1. Praska Wiosna [1]
Terminem „Praska Wiosna” (Prask jaro) określa się proces odnowy socjalizmu w Czechosłowacji poprzez reformę polityczną (tzw. „socjalizm z ludzką twarzą”) i ekonomiczną (tzw....

Historia

Praska Wiosna

Dojście komunistów w Czechosłowacji do władzy w 1948 r. rozpoczęło w tym kraju czas terroru i bezwzględnego zwalczania opozycji. Tysiące ludzi znalazło się w więzieniach. Wielu zamęczono podczas śledztwa lub zgładzono w egzekucjach. Dz...

Język angielski

Porównaj powstanie węgierskie (1956) z praską wiosną (1968)

Porównaj powstanie węgierskie (1956) z praską wiosną (1968)...