Papierosy

Papierosy

Każdy papieros skraca życie palacza o 7 minut.
Co czwarta paląca osoba nie dożywa wieku emerytalnego .
Po 15 latach od rzucenia palenia ryzyko zgonu u byłych palaczy jest porównywalne z ryzykiem zgonu u osób, które nigdy nie paliły.


Próba odstawienia papierosów ma większe szanse powodzenia, jeżeli zdecydujemy się na nią nagle - bez długiego planowania Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London, wyniki badań przedstawili w "British Medical Journal".

Zespół angielskich badaczy pod kierownictwem prof. Roberta Westa przeanalizował przypadki ponad 1900 byłych i obecnych palaczy. Wszystkie te osoby były szczegółowo wypytywane o to, jak rodziła się u nich decyzja o podjęciu walki z nałogiem, jak długo się do tego przygotowywali i czy próba zakończyła się sukcesem.


Okazało się, że blisko połowa wszystkich prób rozstania się z nałogiem była podjęta spontanicznie, bez wcześniejszego planowania. Co więcej, z badań wynikało, że w przypadku takich prób szanse powodzenia były ponad dwukrotnie większe niż w tradycyjnych metodach rzucania palenia.

Czym się zająć?

Polecam pestki ze słonecznika lub dyni, żeby zająć ręce lub coś do chrupania (marchewka).
Bardzo dobrym sposobem są też gumy do żucia.
Rozmawiając przez telefon przekładaj między palcami ołówek.
Nie siedź w ciszy - włącz radio, telewizor, dużo rozmawiaj z innymi.
Ruszaj się. Wysiłek fizyczny zabije w Tobie ostatnie chęci do zapalenia papierosa.
Zrezygnuj z windy, przejdź się pieszo na zakupy
Polecam szczególnie basen, dla chcących więcej może to być też siłownia czy aerobic.
Skupisz swoją uwagę na czynnościach, które nie idą w parze z paleniem.


31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

31 maja każdego roku obchodzony jest światowy dzień bez papierosa.
Rocznie Polacy wydają na papierosy około 16 MILIARDÓW ZŁOTYCH (to 640 razy tyle, ile np. w 2004 roku zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Problem z palaczami polega na tym, że szkodzą nie tylko sobie, lecz także otoczeniu, a najlepszą metodą zaprzestania palenia jest dotarcie do przyczyn, które powodują, że papieros kojarzy się palaczom z chwilą... wytchnienia i uspokojenia - stresu, napięcia, pośpiechu, złej organizacji, wykonywania zbytecznych czynności i marnowania czasu na błahostki - ZMIANY SPOSOBU ŻYCIA...
Bez tego motywacje zdrowotne, religijne, finansowe i inne oraz restrykcje prawne okazują się zbyt słabe...
Kiedy ludzie umierają z głodu, ziemie uprawne zajęte są pod uprawę tytoniu - jednym z wielu przejawów złej organizacji społeczeństwa, przejawiającego się niezdrowym modelem życia, odżywiania, spędzania czasu wolnego, brakiem dostępu do wiedzy i informacji, marnowaniem zasobów, zanieczyszczeniem środowiska, postępującym zubożeniem mimo nadprodukcji...

Od 1992 r. utrzymujemy absolutny rekord świata w paleniu. Spalamy w Polsce 90 miliardów papierosów rocznie za ponad 3 miliardy dolarów. Są to przeliczenia bezwzględne, na liczbę mieszkańców. W przeliczeniu tylko na palących mężczyzn prześcignęli nas Japończycy: 61% mężczyzn pali - jest to najwyższy wskaźnik dla krajów uprzemysłowionych.

GDY RZUCISZ PALENIE, TO:
* po 2 godzinach organizm pozbędzie się nikotyny,
* po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi,
* po 12 - 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgla,
* po kilku dniach powróci smak i węch,
* po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc,
* po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają elastyczność,
* po 5 miesiącach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie samo jak dla osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka.

CZY WIESZ, ŻE...?

Podana na paczce zawartość nikotyny w papierosie została oznaczona na podstawie spalania papierosa przez standardową maszynę, a nie przez człowieka, który potrafi zaciągnąć się mocniej.

39-63% wszystkich osób niepalących jest narażonych na bierne palenie.

Niepalące żony palaczy są narażone o 35% bardziej na raka płuc, w porównaniu z kobietami niepalącymi, mającymi niepalących mężów.

U dzieci biernych palaczy stwierdzono jednoznacznie zwiększoną liczbę przypadków astmy dziecięcej.

Praktycznie wszyscy młodzi zawałowcy przed czterdziestką są palaczami. Dotyczy to nie tylko mężczyzn.

U palaczy zawał występuje przeciętnie 10 lat wcześniej niż u osób niepalących.

Papierosowy tlenek węgla blokuje u palaczy sporą część (5-15%) nośnika tlenu - hemoglobiny krwi.

Sam tlenek węgla z dymu papierosowego nie ma bezpośredniego wpływu na mięsień sercowy - fatalne skutki wywołuje niedotlenienie.

Palenie w młodym wieku zdecydowanie podwyższa ryzyko chorób wieńcowych i zawału w wieku dojrzałym.

Z badań Centrum Onkologii w Warszawie wynika, że w Polsce ponad 90% dorosłych palaczy zaczęło palić tytoń przed ukończeniem 18. roku życia.

Na reklamę jednej marki papierosów koncern przeznacza od 3 do 5 mln dolarów.

Papieros jest jedynym legalnym narkotykiem na świecie.

Można uzależnić nałogowo od nikotyny: szczury, małpy, króliki i... człowieka.

Trujące gazy dymu tytoniowego zawierają zawiesinę ponad 50 związków chemicznych wywołujących raka.

Palenie wzmaga poziom "złego" cholesterolu LDL, podwyższa poziom trójglicerydów (tłuszczów) i obniża poziom "dobrego" HDL.



STRATEGIA ODMOWY PALENIA DLA NASTOLATKÓW


Nie jestem taki głupi, jutro mam trening.

Mam alergię płucną.

Już próbowałem, jak się zaciągnę, zaraz mam atak astmy.

Będę miała brzydki zapach z ust, nikotynową cerę.

Popatrzę, jak ty się trujesz.

Moi starzy już parę lat próbują rzucić palenie; nie ma głupich.

Odpieprz się, ty narkomanie.

Śmierdzisz jak stara popielniczka.

Ja żyję ekologicznie.

Już dawno rzuciłam palenie.

Mam gumę nikotynową dla odwykowców, chcesz?

Sposób na rzucenie palenia

Jest to metoda, oparta na piciu wywaru z zielonego (niedojrzałego) owsa. Codziennie łyżkę stołową zielonych ziaren owsa gotujemy w objętości szklanki wody i tak przygotowany wywar pijemy przez dwa-trzy tygodnie. Podobno nie ma się ochoty na papierosa już po kilku dniach picia owsianego wywaru.


Dlaczego papieros szkodzi...

...płucom? Dym tytoniowy zawiera zawiesinę 50 związków chemicznych wywołujących raka. Trucizny z dymu tytoniowego przyczepiają się trwale do naszych genów. Sytuacja byłaby beznadziejna, gdyby nasze geny nie miały zespołu naprawczego. Dopóki człowiek jest młody, naprawa przebiega sprawnie. Ale z latami nasze zespoły naprawcze są coraz bardziej zmęczone. Kiedyś nastąpi takie zepsucie genów, że wywiąże się trwałe uszkodzenie, prowadzące do raka. Komórki płucne są "najbliżej" trucizn i biorą bezpośredni udział w ich wchłanianiu - nic dziwnego, że to właśnie rak płuc jest najczęstszy u palaczy.

...pęcherzowi? Ryzyko raka pęcherza wzrasta z liczbą wypalanych dziennie papierosów. Palenie jest przyczyną większości przypadków raka pęcherza. Uważa się, że w tych przypadkach obecne w dymie tytoniowym aminy aromatyczne i heterocykliczne stanowią czynnik rakotwórczy. Dowodem na pochodzenie czynnika rakotwórczego jest obecność w nabłonku pęcherza tzw. adduktów DNA z karcynogenami dymu tytoniowego. Mówiąc w dużym uproszczeniu, z powodu dymu tytoniowego "psuje" się DNA komórek nabłonka pęcherza, co może wywołać raka. Ale trzeba też dodać, że niektóre substancje zawarte w moczu wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

...sercu? Trujące substancje dymu papierosowego przedostają się do krwi płucnej i są roznoszone po całym organizmie. Powodują wzrost lepkości krwi i podnoszą poziom fibrynogenu, zwiększają poziom białych ciałek krwi, zmieniają ich proporcje i uszkadzają prawidłowe funkcjonowanie. W sumie zmiany te oznaczają znaczne pogorszenie właściwości przepływu krwi - trudniej jej krążyć w naczyniach krwionośnych, których stan też się pogarsza. Nawet dwudziestoletni palacze mają wyższy poziom trójglicerydów (tłuszczów) i niższy poziom "dobrego" cholesterolu HDL we krwi. Poza tym nikotyna podwyższa ciśnienie krwi i zmniejsza światło naczyń krwionośnych, i tak już atakowanych przez arteriosklerozę. Gęsta, lepka krew z trudem przeciska się przez zwężone naczynia krwionośne. Mięsień sercowy dostaje coraz mniej tlenu. Organizm przegrywa, dzień w dzień zatruwany coraz to nową, olbrzymią porcją utleniaczy, trujących gazów, kancerogenów i substancji smolistych. W tych warunkach serce musi stanąć.



CIEKAWOSTKI

*Palenie tytoniu jest szkodliwe w różnym stopniu w zależności od wieku, płci i rasy. Najbardziej szkodzi kobietom rasy białej poniżej 20 roku życia, najmniej - mężczyznom po pięćdziesiątce (bez względu na rasę).

*Już w czasie wojny Adolf Hitler opowiadał, że kiedy Rzesza Niemiecka zwycięży w Europie każe na paczkach papierosów umieszczać napisany czerwonymi literami komunikat: Palenie powoduje raka i może cię zabić. Miał to być wstęp do całkowitej delegalizacji tytoniu. Hitler znany był z tego, iż palaczy nie znosił, a przed bunkrem, w którym się ukrywał w 1945 roku wisiała tabliczka z napisem "zakaz palenia".

*Firmy tytoniowe prześcigają się w oryginalnych propozycjach i ofercie skierowanej do palaczy. Programy konsumenckie przygotowywane do tej grupy docelowej odznaczają się często bardzo małą aktywnością ze strony konsumentów, co jednocześnie omalże gwarantuje wygraną.
PONURE FAKTY O PALENIU PAPIEROSÓW

Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie.
Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe. Spróbuj ocenić wpływ papierosów na Twój układ krążenia mierząc tętno przed i po wypaleniu papierosa.
Podczas palenia papierosów dochodzi do skurczu tętnic unaczyniających mięsień sercowy (tzw. naczyń wieńcowych). Dlatego też palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.
Palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Leczenie łagodnego nadciśnienia tętniczego lekami często nie zapobiega wystąpieniu powikłań związanych z nadciśnieniem, jeżeli pacjenci jednocześnie palą papierosy. Znany jest fakt częstszego występowania nadciśnienia złośliwego u palaczy.
Jeżeli palisz papierosy, to korzyści wynikające z przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze będą widoczne dopiero wtedy, gdy rzucisz palenie.
Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.
Nie pocieszaj się tym, że palisz niewiele lub mniej niż kiedyś. Nie ma "bezpiecznej" liczby wypalanych papierosów. Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego.
U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych).
Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.
U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków.
Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.
Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.
Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemności zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia?
Podejmij decyzję o rzuceniu palenia już dzisiaj. Jest to możliwe; w USA udaje się to ponad milionowi palaczy rocznie, a liczba byłych palaczy przewyższa ilość osób nadal palących papierosy.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Papierosy - dlaczego nie warto palić

PAPIEROSY

Palenie to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju.

1. Statystyki:
· 47% mężczyzn i 23% kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu.
· Około 10 mln Polaków ...

Język polski

Alkohol i papierosy w szkole

Reportaż
„Papierosy i alkohol w szkolę.”
„Alkohol wchodzący w człowieka jest jak tygrys wchodzący do lasu.”

Mroźny listopadowy dzień, taki jaki każdy. Spokojna ulica Kalisza. Odgłos dzwonka dochodzącego z terenu G...

Biologia

Papierosy a zdrowie człowieka

Historia palenia tytoniu
Jak głoszą podania, pierwszym reprezentantem naszego kontynentu, który miał kontakt z tytoniem był Krzysztof Kolumb, który został zaproszony do domu Indian i poczęstowany suszonymi liśćmi tytoniu. Druga wersja ...

Przyroda

napisz dlaczego ludzie palą papierosy lub e-papierosy

napisz dlaczego ludzie palą papierosy lub e-papierosy...

Przyroda

jaki procent polaków nie pali papierosy tylko e papierosy

jaki procent polaków nie pali papierosy tylko e papierosy...