Charakterystyka Rejenta Milczka "Zemsta"

Rejent Milczek jest jednym z głównych bohaterów utworu dramatycznego pt. "Zemsta". Jest on wdowcem posiadającym jedynego syna, Wacława. Dawniej pracował na posadzie rejenta, czyli notariusza, a dorobiwszy się majątku zakupił połowę zamku. Potem postanowił "wykurzyć" z drugiej połowy Cześnika. Świadczy o tym cytat: "Czapkę przedam, pas zostawię. /A Cześnika stąd wykurzę." Nazwisko bohatera wskazywałoby na to, że jest on człowiekiem łagodnym i spokojnym. Mówi słodko i cicho, podkreślając swoją pobożność powoływaniem się co chwila na "wolę Nieba". Rejent jest drobny i chudy, ręce trzyma zwykle złożone w modlitewnym geście, a porusza się powolnie i oszczędnie. Lecz jego łagodność to tylko pozory mogące wprowadzić w błąd osoby nieznające Milczka. Pod którym licem kryje się konsekwentnie dążący do celu, zawzięty, pozbawiony skrupułów i wytrwały człowiek. To intrygant działający podstępnie, który jest bezwzględny nawet dla Wacława. Swój spryt wykazał m.in. w scenie z murarzami, gdy zwiódł ich, aby złożyli fałszywe zeznanie. Dowodzi to, że Milczek jest osobą inteligentną. Całe postępowanie Rejenta jest równie pozorne, jak jego religijność. Zawarte jest to w cytacie:

"Ale Cześnik, gdy postrzeże,
Iż na dudka wystrychnięty,
Może... może... strach mnie bierze,
Apopleksją będzie tknięty...
Niech się dzieje wola Nieba,
Z nią się zawsze zgadzać trzeba."


Życząc Cześnikowi, do którego pała nienawiścią, nagłej śmierci, powołuje się, co jest szczytem hipokryzji, na wolę Boską. Dwoma podstawowymi początkami działania Milczka są: nienawiść do Raptusiewicza i chęć zwiększenia majątku. Jest on postacią niesympatyczną, ale nie jest człowiekiem pozbawionym honoru.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Rejenta Milczka "Zemsta"

Przeczytałam wiele ciekawych książek, w których udział brały bardzo interesujące postacie. Jednak w dramacie Aleksandra Fredry "Zemsta" zaintrygowała mnie postać Rejenta Milczka. Był on wdowcem, bardzo bogatym o czym świadczy, że połowa...

Język polski

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka - Zemsta

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są bohaterami komedii Aleksandra Fredry pt: „Zemsta”. Obaj są szlachcicami, lecz Cześnik jest biedny. Zamieszkują dwie połowy zamku. Rejent ma jednego syna Wacława, Cześnik nie ma żony ani dzieci, m...

Język polski

Charakterystyka Rejenta Milczka- bohatera książki pt.'Zemsta'

Rejent Milczek jest główną postacią komedii Aleksandra Fredry pt.'ZEMSTA'. Ma on syna o imieniu Wacław. Był skłócony z Cześnikiem.

Rejent Ubierał się zawsze w kontusz który podtrzymywał jego pas. Mył on osobą opanowaną, dobr...

Język polski

Charakterystyka Rejenta Milczka

Jednym z głównych bohaterów dramatu pt: "Zemsta" jest Rejent Milczek. Rejent to notariusz pracujący w sądownictwie. Posiada syna Wacława. Jest bogatym wdowcem o czym świadczy chociażby fakt, iż do niego należy połowa zamku.

Boha...

Język polski

Charakterystyka Rejenta Milczka

Rejent Milczek to jeden z głównych bohaterów komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Jest on pracownikiem wymiaru sprawiedliwości.

Rejent udaje bardzo spokojnego człowieka, lecz wcale taki nie jest. Jego nazwisko "Milczek" pochodzi od cech...