Charakterystyka bohaterów "Antygony".
ANTYGONA
Antygona jest siostrą Polinejkesa i Eteoklesa, dzieckiem kazirodczego związku Edypa i Jokasty. Antygona jets osobą bardzo odważną Decyduje się na złamanie zakazu władcy, aby zapewnić godny spoczynek swemu bratu-Polnejkesowi. Uważa prawo boskie za najwyższe, dlatego sprzeciwia się Kreonowi co wskazuje na jej wielką pobożność. Postawiona przed władcą Teb nie wstydzi się popełnionego przestępstwa i przyznaje się do winy "Jam to spłeniła, zaprzeczać nie myślę". Antygona jest zdecydowanie bohaterką pozytywną, upór i odwaga w walce o słyszną sprawę są godne naśladowania. Jej uczuciowość najlepiej odzwierciedla zdanie, które wypowida stojąc przed obliczem Kreona "współkochać przyszłam nie współnienawidzić".
KREON
Kreon po śmierci Edypa został władcą Teb. Jest on osobą pochopną, gwałtowną, nerową która wydając zakaz pochowania Polinejkesa, kieruje iśe dobrem społecznym, interesem państwa i chęcią utrzymania silnej władzy. Jest podejrzliwy, niesłucha niczyjich rad, dumny, żądny władzy absolutnej, tyran, pogardza ludem i jego wolą. Śmierć Antygony rozpoczeła "reakcje łańcuchową".Na wieść o jej śmierci zabija się Hajmon, a następnie Euredyka. Kreon zostaje sam ze swoją dumą. W samotności kończy swój żywot ze świadomością, że to przez niego zginęły trzy niewinne osoby. Dobro ojczyzny stawiał ponad wsyztsko, bronił ustalonych praw. Zapłacił ogromną cenę za utrzymanie porządku w państwie.
ISMENA
Jest córką kazirodczego związku Edypa i Jokasty. Jest młodszą siostrą Antygony, Eteoklesa, Polinejkesa. Brak jej odwagi by poprzeć działalość siostry. Ceni sobie życie i jest gotowa zrobić wsyztsko, aby je zachować. Jednak za wszelką cene stara się pomóc siostrze. I jest w stanie umrzeć razem z nią : "Winna ja jestem, jak stwierdzi to siostra i biorę na się tej zbrodni połowę".
HAJMON
Hajmon jest synem Kreona i Euredyki oraz narzeczonym Antygony. Szanuje swego ojca i jego decyzje, lecz gdy przychodzi mu stnąć po którejś z stron wybiera miłość do dziewczyny. Hajmon jest stanowczy stara się przenokać ojca do zmiany poglądów i decyzji. Uważał, że państwem powinien rządzić lud wraz z władcą, a nie sam władca. Moim zdaniem Hajmon był by lepszym władcą niż jego ojciec. Z pewnościa zyskałby szcunek i uznanie wśród poddanych.