Charakterystyka Holdena Caulfielda "Buszujący w zbożu"

W książce pt: „Buszujący w zbożu” głównym bohaterem jest chłopak o imieniu Holden. Urodził się w Ameryce, w Nowym Jorku. Przez rodziców był wysyłany do samych prestiżowych uczelni jak np: Pencey, z których po krótkim czasie był wydalany. Jego ojciec był prawnikiem, a matka nie pracowała zawodowo. Miał także siostrę i starszego brata, którego nazywał D.B.

Holden ma 16 lat i jest szczupłym, wysokim nastolatkiem. Włosy ma obcięte na jeża, lekko posiwiałe. Ponieważ jego ojciec był zamożny, chłopak ubierał się zwykle w markowe i eleganckie ubrania. Nie jest silny, nawet sam to potwierdza mówiąc: „Biłem się tylko dwa razy w życiu i w obu przypadkach oberwałem.”

Chłopak jest bardzo inteligentny i oczytany. Jednakże jest fatalnym uczniem i jak mówi: „Oblałem cztery z pięciu przedmiotów”. Jednak z angielskiego, tego jedynego zdanego przedmiotu był jednym z lepszych w klasie. Holden nie chce, by narzucano mu schematy dotyczące życia. Dlatego ucieka ze szkoły i nie przykłada się do nauki. Jest to pewnego rodzaju bunt przeciwko zapatrzonym w pieniądze, obojętnym dorosłym.

Holden jest przyjazny i koleżeński. Niestety, nie łatwo przychodzi mu znaleźć sobie prawdziwego przyjaciela, ponieważ ma problem z porozumiewaniem się z rówieśnikami. Wszystko to dlatego, że myśli inaczej niż większość przeciętnych nastolatków w jego wieku. Szesnastolatek ów jest bardzo wrażliwy troszczy się o swoją rodzinę. Zauważamy to wtedy, gdy Holden tak bardzo przejmuje się losem kaczek z Parku przed nadchodzącą zimą. Gdy natomiast zostaje wyrzucony z czwartej szkoły martwi się, że zrobi mamie ogromną przykrość mówiąc jej o tym.

Chłopak jest uczynny i życzliwy: daje zakonnicom datek na akcję charytatywną, pomaga młodszym chłopcom w znalezieniu sali w muzeum, czy choćby zakłada rolki bezradnej dziewczynce, która przewróciła się na ulicy. Jest skryty i niechętnie mówi otwarcie o tym co chciałby zrobić. Snuje przed swoją siostrą Phoebe tajemnicze plany dotyczące swojej przyszłości. Mówi, że chciałby zostać strażnikiem w zbożu, który stojąc nad urwiskiem dba, by żadne z dzieci nie stoczyło się do przepaści… Żeby żadnego z nich nie spotkało to, co jego spotkało w dzieciństwie, chce wykonywać "zawód”, dzięki któremu mógłby pomagać innym.

Nastolatek nie jest wolny od wad, cechują go impulsywność i lekkomyślność. Często podejmuje szybkie, bezsensowne decyzje, co uzmysławia nam uciekając ze szkoły: „Ni stąd, ni zowąd wpadłem na pomysł, co zrobię – dam nogę z Pencey i to od razu, jeszcze tej nocy.”
Brak odpowiedzialności i narażanie się na wiele niebezpieczeństw to także jego negatywne cechy. Nałogowo pali, oraz jak na swój młody wiek, zdecydowanie za dużo pije.

Mimo wszystko myślę, że Holden jest bohaterem godnym podziwu. Jest otwartym nastolatkiem, z którym chętnie bym się zakolegował. To, że miał wady nie czyni go gorszym od innych, bo przecież, kto z nas ich nie ma?


NAZYWAM SIĘ KAMIL TUROWSKI I JESTEM UCZNIEM MARCINKA. UCZY MNIE PANI PROFESOR KOLIŃSKA, KTÓRĄ POZDRAWIAM. BYŁO TO MOJE ZADANIE DOMOWE ( nie spisałem go z internetu :) )

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Holdena Caulfielda "Buszujący w zbożu".

Holden jest bohaterem powieści "Buszujący w zbożu". Powieść została napisana przez amerykańskiego pisarza Jerame Dawida Selingera. Opowiada o chłopcu, który zostaje wyrzucony z kolejnej szkoły. Auor przedstawia postać jako buntu...

Język polski

Charakterystyka Holdena Caulfielda.

Holden Caulfield – główny bohater książki pt.: „Buszujący w zbożu” J. D. Salinger’a był z pozoru zwykłym nastolatkiem. Z pozoru, bo jak się później okaże nie był pospolitym 17- letnim chłopakiem. Został on, czterokrotnie wydal...