Początek wojny - Westerplatte.

<BR>
<BR>
<BR>Wojnę rozpoczął 1 września 1939 o godzinie 4.45 atak niemiecki na pozycje polskie rozmieszczone wzdłuż granic, od Morza Bałtyckiego po Karpaty (1600 km). W pierwszym dniu wojny Niemcom nie udało się zniszczyć polskiego lotnictwa, w związku z jego przemieszczeniem na lotniska polowe. Wojna od początku objęła nie tylko rejony rozwinięcia wojsk, lecz poprzez naloty lotnictwa niemieckiego także zaplecze frontu.
<BR>W trwającej do 3 września bitwie granicznej Niemcy przełamali polską obronę pod Mławą, zmuszając armię Modlin do odwrotu na linię Wisły i Narwi. Mimo szarży 18 pułku ułanów pułkownika K. Mastalerza pod Krojantami, 3 września doszło do połączenia sił niemieckiej 3 i 4 armii pod Grudziądzem i odcięcia Pomorza Gdańskiego.
<BR>
<BR>W wyniku tej operacji została częściowo rozbita armia Pomorze, tracąc część swych sił w Borach Tucholskich. Po rozbiciu pod Częstochową 7 dywizji piechoty armii Kraków, Niemcy otworzyli sobie drogę na Warszawę, otoczyli i rozbili organizującą się w rejonie Radomia i Kielc odwodową armię Prusy. Wycofujące się za Wisłę oddziały tej armii wiązały walką do 13 września 6 dużych ugrupowań wojsk niemieckich, uniemożliwiając im przekroczenie Wisły w jej środkowym biegu.
<BR>
<BR>Bardzo niekorzystny przebieg miała także obrona polskiej granicy południowej. W wyniku trwających od pierwszego dnia wojny zmasowanych ataków niemieckich, w nocy z 5 na 6 września Niemcy rozdzielili pod Myślenicami armię Kraków i armię Karpaty i zagrozili okrążeniem obydwu armii. Nie udało się okrążyć sił polskich na zachód od Wisły, jednakże Niemcy dysponując szybkimi dywizjami pancernymi i zmotoryzowanymi nie pozwolili na obsadzenie głównej polskiej linii obrony na środkowej Wiśle i Sanie.
<BR>
<BR>3 armia z Prus Wschodnich przełamała polską obronę na Narwi i Bugu i 14 września osiągnęła Brześć. Oddziały 14 armii przekroczyły San i 12 września znalazły się pod Lwowem. Po zachodniej stronie Wisły pozostały trzy armie polskie: Łódź, Poznań i Pomorze. Armie Poznań i Pomorze stoczyły bitwę nad Bzurą, zakończoną, po początkowych sukcesach, klęską. Armia Łódź próbowała bezskutecznie przebić się do Warszawy, co udało się tylko jej części z dowódcą armii generałem J. Rómmlem. Reszta armii, pod dowództwem generała W. Thomme, 13 września podjęła obronę twierdzy Modlin.
<BR>
<BR>9-20 września 1939, bitwa nad Bzurą. Największa bitwa kampanii wrześniowej 1939 stoczona w rejonie Łęczyca-Kutno-Łowicz-Sochaczew. Starły się w niej polskie armie Poznań (pod dowództwem generała Tadeusza Kutrzeby) i Pomorze (pod dowództwem generała Władysława Bortnowskiego) oraz niemiecka 8 armia wraz z częścią 10 i 4 armii. Po początkowych sukcesach wojsko polskie zmuszone zostało do odwrotu, otoczone i zdziesiątkowane przez przeważające siły niemieckie. 17 września nielicznym grupom żołnierzy udało się wyrwać z oblężenia i przez Puszczę Kampinoską dotrzeć do Warszawy.
<BR>
<BR>Po okrążeniu Warszawy, wobec szybkich postępów wojsk niemieckich, 10 września Naczelny Wódz E. Rydz-Śmigły postanowił organizować obronę na obszarze Wołynia i Karpat (Front Południowy), oddając jednocześnie dowodzenie nad armiami Karpaty i Kraków oraz wszystkimi zorganizowanymi oddziałami wojskowymi na wschodnim brzegu Wisły generałowi K. Sosnkowskiemu. Dowódca Frontu Południowego zdecydował zorganizować obronę na linii Sanu, czyniąc równocześnie z Lwowa główny ośrodek oporu.
<BR>Armie Kraków i Karpaty oraz oddziały innych ugrupowań rozpoczęły koncentryczny marsz w kierunku Lwowa i Rawy Ruskiej, zatrzymując pod Tomaszowem Lubelskim wojska niemieckie. Trwająca od 17 do 26 września bitwa, była drugą po bitwie nad Bzurą, pod względem ilości sił zaangażowanych w walki. W pierwszej fazie bitwy, od 17 do 20 września, walczyły oddziały armii Kraków i Lublin pod dowództwem generała T. Piskora. Wobec dużych strat i braku amunicji Polacy skapitulowali. Nie zdążyły na czas zmierzające w rejon bitwy oddziały Frontu Północnego generała S. Dąb-Biernackiego, zatrzymane przez Niemców pod Krasnymstawem.
<BR>
<BR>21 września natarciem oddziałów polskich na pozycje niemieckie rozpoczęła się druga faza bitwy tomaszowskiej. Wobec zatrzymania natarcia przez Niemców, generał S. Dąb-Biernacki podjął decyzję o rozwiązaniu dowództwa Frontu Północnego. Walki ustały 26 września. W czasie trwania bitwy tomaszowskiej, 20 września w rejonie Brzuchowic, skapitulowały oddziały armii Małopolska.
<BR>
<BR>17 września 1939 o godzinie 4.00 rano wojska radzieckie Frontów Białoruskiego i Ukraińskiego w sile 1 mln żołnierzy przekroczyły wschodnie granice Polski, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji (1932), umowy wynikające z przynależności do Ligi Narodów oraz realizując ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow.
<BR>
<BR>Oddziały wojska polskiego otrzymały rozkaz przekraczania granicy rumuńskiej i węgierskiej. Próby przebicia się do Rumunii lub na Węgry większych oddziałów kończyły się niepowodzeniem. Oddziały generała W. Andersa zakończyły swój marsz w kierunku granicy węgierskiej bitwą Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii z wojskami radzieckimi pod wsią Władypol (27 września). Zgrupowanie wojsk Korpusu Ochrony Pogranicza Polesie generała W. Orlik-Rckemana stoczyło ok. 40 potyczek i dwie większe bitwy (pod Szackiem i Wytycznym) i ostatecznie 1 października w okolicach Włodawy zostało rozwiązane.
<BR>
<BR>Najdłużej walczącym związkiem operacyjnym w wojnie obronnej Polski była Samodzielna Grupa Operacyjna (SGO) Polesie, dowodzona przez generała F. Kleeberga. SGO Polesie rozpoczęła walki z Niemcami od 14 września, zakończyła zwycięską bitwą pod Kockiem 2-5 października, która była ostatnią bitwą regularnych sił Wojska Polskiego. Wojna obronna Polski 1939 zakończyła się rozbiciem armii polskiej.
<BR>
<BR>
<BR>Straty polskie w całej kampanii wyniosły ok. 70 tys. poległych, 130 tys. rannych i zaginionych i 620 tys. wziętych do niewoli (w tym 242 tys. do niewoli radzieckiej). Straty Armii Czerwonej - 10 tys. zabitych, rannych i zaginionych.
<BR>
<BR>
<BR> Moim zdaniem września 1939 roku był miesiącem kęski jak i zarazem dniem zwycięstwa.
<BR>Okresem klęski dlatego, że wojska Polskie dochodziły do wniosku, że nie ma sensu dalej walczyć ponieważ przeciwnicy (Niemcy) mieli liczebną przewagę w ludziach , lotnictwie i flocie. Byli oni całkowicie bezwzględni w swoich działaniach. Przykładem tu może być Korpus Ochrony Pogranicza. Pod koniec września walczyły tylko pojedyncze grupy wojsk. We wschodniej Polsce, grupa składająca się właśnie z tego oddziału (K.O.P) pod dowództwem generała Orlik-Rckemana usiłowała połączyć się z grupą dowodzoną przez generała Kleeberga, lecz otoczona przez nacierające wojska sowieckie złożyła broń w dniu 30 września. Generał Kleeberg walczył nadal, poddając się dopiero 6 października. Jego kapitulacja oznaczała jednocześnie koniec bohaterskiej kampanii wrześniowej.
<BR>Przykładem wygranej może być fakt, że Polacy dzielnie bronili Westerplatte. Mała grupka 180 żołnierzy mężnie stawiała czoło 2 niemieckim pancernikom i piechocie niemieckiej.
<BR>Fakt ten mógł być przykładem dla całego narodu polskiego że jednak można pokonać tak wielkie mocarstwo jak Niemcy. Ale trzeba było być przygotowanym, zorganizowanym i mieć Naczelnego Wodza który poprowadził by Polski naród do zwycięstwa. Fakt iż polskie wojska dostawały w kość od Niemców nie odgrywa zbyt wielkiej roli - liczy się fakt iż potrafiliśmy się przeciwstawić i wygraliśmy tą wojnę z Niemcami o Sowietami - nie jesteśmy jedną z Radzieckich Republik
<BR>

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Początek wojny-westerplatte







Wojnę rozpoczął 1 września 1939 o godzinie 4.45 atak niemiecki na pozycje polskie rozmieszczone wzdłuż granic, od Morza Bałtyckiego po Karpaty (1600 km). W pierwszym dniu wojny Niemcom nie udało się zniszczyć pol...

Historia

Kalendarium II wojny światowej

ROK 1939


31.08. Niemiecka prowokacja zorganizowana przez SS i Abwehrę w Gliwicach.
01.09. Kampania wrześniowa: bez wypowiedzenia wojny Niemcy dokonują agresji na Polskę. Początek obrony Westerplatte. Kilkugodzinny, nierówny b�...

Historia

Kalendarium II wojny światowej

1) DATY I WYDARZENIA

WOJNA OBRONNA POLSKI 1939R
Bitwa graniczna 01-06.09.1939r
01.09.1939r Atak pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte o godzinie 4.45.Rozpoczął się także atak piechoty morskiej.182 polskich żołni...

Historia

Westerplatte

Są miejsca, których nazwa kojarzy się z jednym wydarzeniem dominującym nad całą ich historią. Takim przykładem jest Westerplatte, niegdyś wyspa, a obecnie półwysep ujścia Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Tu, na skrawku polskiej ziemi...

Historia

Polska polityka zagraniczna przed wybuchem II Wojny Światowej.

Polska polityka zagraniczna przed wybuchem II Wojny Światowej

1918 - 1925

- bliskie stosunki z Francją, która chciała zainwestować kapitał
1921r. Sojusz, w którym Francja gwarantuje bezpieczeństwo

- Ententa zat...