Skutki zamachów terrorystycznych ( na przykładzie zamachu na World Trade Center 11 września 2001 r.):

Skutki zamachów terrorystycznych ( na przykładzie zamachu na World Trade Center 11 września 2001 r.):
1.Pierwszym i chyba najważniejszym skutkiem była śmierć mnóstwa niewinnych ludzi( w przypadku WTC było to około 3 tys.).Poszkodowane są wtedy rodziny ofiar, które przeżywają śmierć bliskich im osób.
2.Kolejnym skutkiem jest nasilenie się strachu ludzi. Zwiększa się liczba depresji, pogorszenie nastrojów, pogłębia się obawa przed np. lataniem samolotami(WTC) lub podróżowaniem Metrem (zamach w Madrycie). Ludzie rezygnują z "normalnego życia", nie wychodzą z domów obawiając się o swoje bezpieczeństwo.
3.Bezpośrednim efektem zamachu terrorystycznego był spadek tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce po ataku ekonomiści zmniejszyli przewidywane tempo wzrostu od 1,4 proc. do 0,9 proc. w trzecim kwartale 2001 r. Zamach spowodował bowiem gigantyczne straty finansowe. Około 13 mld dolarów to straty materialne, około 35 – 50 mld dolarów to straty firm ubezpieczeniowych. Straty spowodowane spadkiem cen akcji w pierwszym tygodniu po ataku wyniosły około 1,2 biliona dolarów.
4.Po wydarzeniach z 11 września doszło do radykalnego spadku zaufania konsumentów. Zaczęto obawiać się następnych zamachów. Tuż po ataku na WTC pojawiło się kolejne zagrożenie: listy zatrute bakterią wąglika. Spadła liczba podróżnych (w szczególności w liniach lotniczych), a ludzie rzadziej zaczęli dokonywać zakupów oraz odwiedzać miejsca rozrywki (kluby, puby, restauracje). Na skutek tego spadły obroty licznych przedsiębiorstw. Ze względu na wzrost awersji do ryzyka inwestorów zaczęły spadać wszystkie indeksy giełdowe. Najbardziej ucierpiały akcje linii lotniczych i towarzystw ubezpieczeniowych. Na wartości zyskały natomiast akcje firm zajmujących się bezpieczeństwem (np. agencje ochroniarskie, firmy produkujące systemy zabezpieczeń) oraz firmy z sektora zbrojeniowego.
5.Natychmiastowym skutkiem ataku na WTC było „wypowiedzenie wojny terroryzmowi”. Stała się ona nadrzędnym celem działań amerykańskiego rządu.
6.Znaczącym skutkiem wydarzeń z 11 września jest wzrost kosztów ubezpieczenia, a w szczególności ubezpieczenia samolotów, statków i budynków. Wszystko to doprowadziło do wzrostu kosztów działania przedsiębiorstw oraz wzmożonych kontroli granicznych, zarówno towarowych, jak i pasażerskich.

7.W obawie przed kolejnymi atakami terrorystycznymi w Stanach Zjednoczonych tamtejszy rząd podjął decyzję o wzmocnieniu kontroli granicznychWzmożone kontrole graniczne utrudniają handel zagraniczny. Rząd amerykański, aby kontrolować napływ i odpływ kapitału z USA, zobowiązał wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące handel zagraniczny do udokumentowania swoich kontaktów handlowych. Kontrola taka spowodowała utrudnienia w kontaktach zagranicznych oraz doprowadziła do spadku wymiany handlowej.
8.Wprowadzenie ograniczeń (ze względów bezpieczeństwa) w kontaktach z innymi krajami spowodowało, że radykalnie zmalało zainteresowanie inwestorów krajami arabskimi i afrykańskimi. Po 11 września zmniejszyło się zainteresowanie losem krajów rozwijających się. Kraje zamożne coraz bardziej zamykają się, nie dokonują inwestycji ani też nie ożywiają handlu z tymi krajami. W związku z tym rośnie rozziew między bogatymi i biednymi, co z kolei przyczynia się do migracji ludności. Zwiększa to napięcia o podłożu zarówno etnicznym, jak i religijnym.

"Uderzenie w miasto - legendę Ameryki, atak na Stany Zjednoczone - miał pokazać, że możliwy jest zamach na mocarstwo, na którym wspiera się ład i międzynarodowe bezpieczeństwo." Aleksander Kwaśniewski

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Terroryzm światowy – jego przyczyny i skutki wynikające dla współczesnego świata na przykładzie zamachu na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 roku oraz zamachu w Londynie 7 lipca 2005 roku.

Pojęcie terroryzmu jest dla nas wszystkich bardzo dobrze znane, lecz często trudno nam określić dokładnie własnymi słowami, czym tak naprawdę jest. Terroryzm jest najczęściej definiowany jako użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub...