Jak Hitler i naziści doszli do władzy.

W wyniku klęski Niemiec w I wojnie światowej zmienił się zasadniczo ustrój polityczny państwa. Pierwsza lata istnienia Republiki Weimarskiej to potężny chaos polityczny, połączony z kryzysem finansowym państwa. Niemiecka scena polityczna targana była walkami partyjnymi, przeważnie przenoszonymi z parlamentu na ulicę. Zwolennicy widzenia Niemiec jako państwa komunistycznego ścierali się ze zwolennikami obrony młodej socjaldemokratycznej republiki. Ferment wzmacniały programowo rewanżystyczne ugrupowania prawicy, poszukujące dróg odpowiedzi na pytanie o przyczyny klęski wojennej. W takiej atmosferze politycznej dojrzewał w Bawarii nowy ruch społeczno-polityczny o szowinistycznym zabarwieniu.

W 1920r. tam właśnie powstała Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (NSDAP). Jej przywództwo z Adolfem Hitlerem nie zdobyło początkowo szerszego poparcia społecznego. Nie posiadało też jasnej tożsamości programowej. Skupiało głównie rozwścieczonych traktatem wersalskim przeciwników niemieckiej demokracji. W 1923r. NSDAP wykonało próbę zamachu stanu w Monachium, za co kierownictwo partyjne odsiadywało wyrok.

Osadzony w więzieniu Hitler napisał wówczas "biblię" narodowego socjalizmu - "Mein Kampf". Wytłuszczał w niej podstawowe cele swojej ideologii: potrzebę obalenia systemu wersalskiego, podjęcia walki przez naród niemiecki o przestrzeń życiową ( nowe terytoria), konieczność przeprowadzenia segregacji rasowej w Niemczech. Celem tego ostatniego zadania było (zdaniem autora) odsianie jednostek słabych i etnicznie obcych po to, by stworzyć naród panów dominujący nad światem (szowinizm). Szczególnie dużo miejsca w książce poświęcił Hitler swoim wynurzeniom o charakterze antykomunistycznym i antysemickim.Pierwsze wydanie "Mein Kampf" w 1925r. ukazało się w okresie wyraźnej odwilży i zbliżenia Niemiec do państw zachodnich, stąd też nikt z poważnych polityków nie przejął się prezentacją programową skompromitowanego wcześniej przywódcy NSDAP.

Nowe warunki polityczne w Niemczech stworzył wielki kryzys. Wzrost radykalizacji nastrojów społecznych sprzyjał programom populistycznym. Wzrastało poparcie komunistów i powracała wizja rewolucji z 1919r. W tych warunkach część elit finansowych w wyborach do Reichstagu poparła program wyborczy NSDAP, który eksponował wówczas głównie elementy gospodarczego ożywienia. Awans polityczny partii narodowosocjalistycznej był oszałamiający. W czterech turach wyborów w latach 1928 - 2932 partia poprawiała wyniki z 3 do 33%, stając się jesienią 1932r. główną pretendentką do tworzenia rządu.

W styczniu 1933r. prezydent republiki Paul von Hindenburg powierzył Adolfowi Hitlerowi urząd kanclerza, a ten utworzył koalicyjny rząd.

W lutym 1933r. spłonął budynek Reichstagu. Incydent nigdy do końca niewyjaśniony (pomimo obwiniania przywództwa Międzynarodówki komunistycznej), zakończył się wprowadzeniem stanu wyjątkowego i rozpisaniem nowych wyborów, które dały NSDAP 44% głosów.

Nowy parlament dal Hitlerowi (przejściowo) specjalne pełnomocnictwa do wydawania ustaw i uchylania konstytucji. Wykorzystując te kompetencje, kanclerz zlikwidował pluralizm polityczny, w wyniku czego NSDAP stała się jedyną partią, autonomię krajów związkowych - III Rzesza była nowym państwem, a następnie, po śmierci prezydenta Hindenburga, skupił w jednym ręku urząd kanclerski oraz prezydencki.

Zanim Hitler rozpoczął realizację swoich planów z "Mein Kampf", rozprawił się z opozycją w łonie samej NSDAP. 30 czerwca 1934r. kazał wymordować niemal całą kadrę kierowniczą SA (Oddziały Szturmowe) - bojówek partyjnych, które urosły po wyborach do poważnej liczebnie i konkurencyjnej wobec SS i Wermachtu siły paramilitarnej ( -> Noc Długich Noży).

We wrześniu 1935r. parlament Rzeszy uchwalił pakiet ustaw wprowadzający w kraju dyskryminację rasową, polityczną i ekonomiczną (ustawy norymberskie). Objęły one najpierw środowiska nielicznych już wówczas dysydentów, a bardziej masowo ludność żydowską (stając się w przyszłości podstawą prawną pogromów, choćby -> Kryształowej Nocy).

W obliczu takiego ustawodawstwa naziści zwiększyli skalę eksterminacji niearyjskiej części narodu niemieckiego (głownie w obozach koncentracyjnych funkcjonujących już od 1933r.).

Dzięki sprawnej propagandzie kierowanej przez Josepha Goebbelsa (wychowywano młode pokolenie w duchu nazistowskim), rozbudowywanym systemie państwa policyjnego: SS (Heinricha Himmlera) i Gestapo, stworzono długo oczekiwane przez naród niemiecki sprawne państwo z kuszącą wizją dominacji w Europie.

Przytłaczająca większość Niemców akceptowała nowy ustrój. Hitler właściwie zlikwidował bezrobocie, a sytuacja materialna obywateli, dzięki ożywieniu gospodarczemu wywołanemu m.in. przez zbrojenia, wyraźnie się poprawiła. Z takim kapitałem i bez konkurencji politycznej Hitler mógł przystąpić do realizacji swoich planów w polityce międzynarodowej.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

W jaki sposób naziści doszli do władzy w Niemczech. Jakie zmiany zaszły po objęciu rządów przez

Obiecując odbudowę potęgi państwa, naziści wprowadzili w Niemczech dyktatorskie rządy silnej ręki. Bezkompromisowa i agresywna polityka Hitlera przyniosła mu wiele sukcesów, ostatecznie jednak doprowadziła do ogólnoświatowej wojny.
C...

Historia

Znajdź podobieństwa i różnice pomiędzy włoskim faszyzmem i nazizmem w Niemczech

Znajdź podobieństwa i różnice pomiędzy włoskim faszyzmem i nazizmem w Niemczech.

Faszyzm włoski z pozoru podobny jest do nazizmu III Rzeszy. Nazizm jest ideologią powstałą na gruncie faszyzmu. Aż nasuwa się porównanie, że są ...

Historia

II wojna światowa.

Groza wojennych lat wywarła ogromny wpływ na psychikę ówczesnych ludzi .
Wielu z nich walczyło nie tylko z karabinem w ręku, ale i piórem.
Uczucia , jakie im wtedy towarzyszyły , utrwalili w literaturze, poszukując
w ten sposó...

Historia

Świat przed wybuchem II Wojny Światowej (koniec lat 30-stych, protektorat czech, ustępowanie Niemcom).

Temat: „Świat przed wybuchem II Wojny Światowej (koniec lat 30-stych, protektorat czech, ustępowanie Niemcom).

Po zakończeniu I Wojny Światowej nastąpiło podpisanie Traktatu Wersalskiego. Traktat składał się z trzech części:<...

Historia

„Jakie były przyczyny i następstwa wielkiego kryzysu gospodarczego w latach 30-stych”

Po zakończeniu I Wojny Światowej nastąpiło podpisanie Traktatu Wersalskiego. Traktat składał się z trzech części:
- traktatu pokojowego z Niemcami
- powołanie Ligi Narodów
- traktat o ochronie mniejszości narodowych zwany ma�...