„Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” – opis obrazu
JAN MATEJKO, JEDEN Z NAJWYBITNIEJSZYCH MALARZY POLSKICH JEST TWÓRCĄ OBRAZU PT.: ”JAN KOCHANOWSKI NAD ZWŁOKAMI URSZULKI”. OBRAZ TEN POWSTAŁ W XIX W.. PRZEDSTAWIA POETĘ Z CZANOLASU, PRZEŻYWAJĄCEGO WIELKĄ TRAGEDIĘ SPOWODOWANĄ ŚMIERCIĄ NAJUKOCHAŃSZEJ CÓRKI URSZULKI.
NA PIERWSZYM PLANIE OBRAZU JANA MATEJKI, W SAMYM CENTRUM, ZNAJDUJE SIĘ UBRANY W CZARNY ŻAŁOBNY STRÓJ Z BIAŁYM KOŁNIERZEM JAN KOCHANOWSKI WRAZ Z CÓRKĄ UBRANĄ W BIAŁĄ PRZEWIEWNĄ SUKIENKĘ. NA NIEJ LEŻY CZARNY KRZYŻ. JEJ GŁOWA JEST LEKKO UNIESIONA. PISARZ, TRZYMAJĄC URSZULKĘ W OBJĘCIACH, JEDNOCZEŚNIE WSKAZUJE NA NIĄ DŁOŃMI, CO ŚWIADCZY O TYM, ŻE JEST NA OBRAZIE NAJWAŻNIEJSZA. NA JEGO TWARZY MALUJE SIĘ ROZPACZ, SMUTEK, ŻAL I CIERPIENIE. CAŁUJE CÓRKĘ, KTÓRA ZDAJE SIĘ BYĆ SPOKOJNA, POGODNA, NIEWZRUSZONA. JEJ RĘCE SĄ OPUSZCZONE I BEZWŁADNE, SYMBOLIZUJĄ ODCHODZENIE. URSZULKA UBRANA JEST W BIAŁĄ SUKIENKĘ, NA JEJ PIERSI LEŻY KRZYŻ. DZIEWCZYNKA LEŻY W TRUMIENCE. OBIE POSTACIE SĄ UKAZANE OD PASA W GÓRĘ.
NA DRUGIM PLANIE, PO LEWEJ STRONIE, ZNAJDUJE SIĘ OBRAZ MATKI BOSKIEJ I JEZUSA, A TAKŻE STOJĄCA OBOK, DAJĄCA NIENATURALNE ŚWIATŁO ŚWIECA. POD OBRAZEM WIDZIMY ZAPALONY ZNICZ.
TŁO OBRAZU JEST BARDZO CIEMNE. OŚWIETLONA JEST TYLKO URSZULKA I GŁOWA ORAZ RĘCE JEJ OJCA, CO WYRÓŻNIA I UWIDACZNIA OBIE POSTACIE. MYŚLĘ, ŻE DZIEŁO DOSKONALE ODZWIERCIEDLA UCZUCIA JANA KOCHANOWSKIEGO PO UTRACENIU DZIECKA, KTÓRE BARDZO MOCNO KOCHAŁ.