„Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” – opis obrazu

JAN MATEJKO, JEDEN Z NAJWYBITNIEJSZYCH MALARZY POLSKICH JEST TWÓRCĄ OBRAZU PT.: ”JAN KOCHANOWSKI NAD ZWŁOKAMI URSZULKI”. OBRAZ TEN POWSTAŁ W XIX W.. PRZEDSTAWIA POETĘ Z CZANOLASU, PRZEŻYWAJĄCEGO WIELKĄ TRAGEDIĘ SPOWODOWANĄ ŚMIERCIĄ NAJUKOCHAŃSZEJ CÓRKI URSZULKI.
NA PIERWSZYM PLANIE OBRAZU JANA MATEJKI, W SAMYM CENTRUM, ZNAJDUJE SIĘ UBRANY W CZARNY ŻAŁOBNY STRÓJ Z BIAŁYM KOŁNIERZEM JAN KOCHANOWSKI WRAZ Z CÓRKĄ UBRANĄ W BIAŁĄ PRZEWIEWNĄ SUKIENKĘ. NA NIEJ LEŻY CZARNY KRZYŻ. JEJ GŁOWA JEST LEKKO UNIESIONA. PISARZ, TRZYMAJĄC URSZULKĘ W OBJĘCIACH, JEDNOCZEŚNIE WSKAZUJE NA NIĄ DŁOŃMI, CO ŚWIADCZY O TYM, ŻE JEST NA OBRAZIE NAJWAŻNIEJSZA. NA JEGO TWARZY MALUJE SIĘ ROZPACZ, SMUTEK, ŻAL I CIERPIENIE. CAŁUJE CÓRKĘ, KTÓRA ZDAJE SIĘ BYĆ SPOKOJNA, POGODNA, NIEWZRUSZONA. JEJ RĘCE SĄ OPUSZCZONE I BEZWŁADNE, SYMBOLIZUJĄ ODCHODZENIE. URSZULKA UBRANA JEST W BIAŁĄ SUKIENKĘ, NA JEJ PIERSI LEŻY KRZYŻ. DZIEWCZYNKA LEŻY W TRUMIENCE. OBIE POSTACIE SĄ UKAZANE OD PASA W GÓRĘ.
NA DRUGIM PLANIE, PO LEWEJ STRONIE, ZNAJDUJE SIĘ OBRAZ MATKI BOSKIEJ I JEZUSA, A TAKŻE STOJĄCA OBOK, DAJĄCA NIENATURALNE ŚWIATŁO ŚWIECA. POD OBRAZEM WIDZIMY ZAPALONY ZNICZ.
TŁO OBRAZU JEST BARDZO CIEMNE. OŚWIETLONA JEST TYLKO URSZULKA I GŁOWA ORAZ RĘCE JEJ OJCA, CO WYRÓŻNIA I UWIDACZNIA OBIE POSTACIE. MYŚLĘ, ŻE DZIEŁO DOSKONALE ODZWIERCIEDLA UCZUCIA JANA KOCHANOWSKIEGO PO UTRACENIU DZIECKA, KTÓRE BARDZO MOCNO KOCHAŁ.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki napisz opis obrazu minimum 2 strony link podaje aby opisać obraz ten który jest na tej stronie a nie inny http://cyfrowyczarnolas.pl/index.php/obiekty/5/356

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki napisz opis obrazu minimum 2 strony link podaje aby opisać obraz ten który jest na tej stronie a nie inny http://cyfrowyczarnolas.pl/index.php/obiekty/5/356...

Język polski

Jan Matejko "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" - opis obrazu.

Obraz Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" przedstawia pogrążonego w żałobie Jana Kochanowskiego, całującego w głowę swoją zmarłą córkę, Urszulkę. Malarz wzorował się na trenach Kochanowskiego.
Na pierw...

Język polski

Jan Matejko "Kochanowski nad zwłokami Urszulki" - opis obrazu.

Jan Matejko - "Kochanowski nad zwłokami Urszulki" - opis obrazu

Jan Matejko
?Kochanowski nad zwłokami Urszulki"
1862 Obraz namalowany farbami olejnymi na płótnie.
Około 1580 roku zmarła Jana Kochanowskie...

Język polski

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - opis obrazu

Znany polski malarz Jan Matejko jest twórca obrazu pt. "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki". obraz powstał w XIX wieku po śmierci Urszuli Kochanowskiej. Przedstawia załamanego poetę nad zwłokami swojej najmłodszej córki. Treny Jana Kocha...

Język polski

"Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" - opis obrazu

„Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” – opis obrazu


Na pierwszym planie obrazu Jana Matejki „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”, w samym centrum, znajduje się Kochanowski wraz z córką. Pisarz, trzymając Urszulkę...

Język polski

Opis obrazu Jana Matejki pt.: "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki"

Jan Matejko (ur. 28 lipca 1838 w Krakowie – zm. 1 listopada 1893 także w Krakowie) –malarz epoki renesansu, najwybitniejszy polski twórca obrazów historycznych i batalistycznych. Do jego największych dzieł należą Bitwa pod Grunwaldem (187...