Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - opis obrazu

Znany polski malarz Jan Matejko jest twórca obrazu pt. "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki". obraz powstał w XIX wieku po śmierci Urszuli Kochanowskiej. Przedstawia załamanego poetę nad zwłokami swojej najmłodszej córki. Treny Jana Kochanowskiego zainspirowały Jana Matejkę do namalowania tego fascynującego obrazu.

Tematem obrazu jest śmierć Urszulki i okropny smutek ojca. Na pierwszym planie widać zmarłą Urszulę Kochanowską w trumnie ubraną w białą, prostą sukienkę. Na jej piersi widać duży krzyż. ciało dziewczyny jest bezwładne, ręce ma opuszczone wzdłuż tułowia. Twarz o delikatnych dziecięcych rysach jest pełna spokoju. Patrząc na jej twarz oglądającemu może się wydawać, że błogo zasypia. Nad jej ciałem pochyla się ukochany ojciec -Jan Kochanowski, ubrany w czarny, prosty strój żałobny z białym kołnierzem. Prawą ręką delikatnie podnosi po raz ostatni głowę swojej kochanej Urszulki i zwraca ku sobie, aby na nią spojrzeć. Drugą ręką obejmuje cały tułów dziecka. z uwielbieniem całuje czoło dziecka na znak ostatniego pożegnania przed pogrzebem.

Patrząc na dzieło Matejki, widzimy smutną twarz poety przepełniona żalem, goryczą, bezradnością. Nie może się pogodzić ze śmiercią swojej najmłodszej, najukochańszej, malej Urszulki. Na drugim planie po prawej stronie widać obraz Matki Boskiej, krzyż na stojaku oraz świecznik, który oświetla małą część pomieszczenia. Światło pada głównie na zmarłą i Jana Kochanowskiego. Całe tło to odcienie szarości, które dodatkowo podkreślają to smutne wydarzenie. Nie widać żadnych żywych kolorów. Jedynie biel sukienki Urszulki i czerń ubrania Kochanowskiego kontrastują ze sobą.

Obraz "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" wywarł na mnie ogromne wrażenia. Ujęło mnie w nim głęboki przeżycie ojca po stracie swojej córki. Myślę, że każdy oglądający ten obraz zrozumie cierpienie i bol po stracie najbliższej osoby. Malarzowi doskonale udało się odzwierciedlić te wszystkie uczucia na twarzy Kochanowskiego. Chętnie oglądam obrazy, które nawiązują zdarzeń z przeszłości. Trudniej jest mi zrozumieć dzieła współczesne.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" - opis obrazu

„Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” – opis obrazu


Na pierwszym planie obrazu Jana Matejki „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”, w samym centrum, znajduje się Kochanowski wraz z córką. Pisarz, trzymając Urszulkę...

Język polski

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" - opis obrazu

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki" - opis obrazu...

Język polski

„Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” – opis obrazu

JAN MATEJKO, JEDEN Z NAJWYBITNIEJSZYCH MALARZY POLSKICH JEST TWÓRCĄ OBRAZU PT.: ”JAN KOCHANOWSKI NAD ZWŁOKAMI URSZULKI”. OBRAZ TEN POWSTAŁ W XIX W.. PRZEDSTAWIA POETĘ Z CZANOLASU, PRZEŻYWAJĄCEGO WIELKĄ TRAGEDIĘ SPOWODOWANĄ ŚMIERCIĄ N...

Język polski

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - opis reprodukcji

Na pierwszym planie obrazu Jana Matejki "Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki", w samym centrum znajduje się pisarz wraz z córką. Kochanowski, trzymając Urszulkę w objęciach, jednocześnie wskazuje na nią dłońmi, co świadczy o ...

Język polski

Matejko „J. Kochanowski nad zwłokami Urszulki” - opis obrazu

Jan Matejko w 1862 roku namalował obraz pt.: „ Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”. Dzieło przedstawia śmierć ukochanej Kochanowskiego.
Na pierwszym planie znajduje się pisarz wraz ze swoją córką Urszulą. Ojciec jest pochylony n...