Adam Mickiewicz.

Urodził się 24.12.1798 roku w Zaosiu pod Nowogródkiem, zmarł 26.11.1855 roku w Stambule. Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej.
Po studiach na wydziale Literatury Uniwersytetu w Wilnie uczył w szkole powiatowej w Kownie.
Był współzałożycielem Towarzystwa Filomatów. Oskarżony o udział w tajnych związkach młodzieży został w 1823 roku aresztowany i uwięziony w Wilnie. Został skazany na zatrudnienie w guberniach centralnych. Przebywał między innymi w Petersburgu, Odessie, Moskwie, Berlinie, Dreźnie, Włoszech, Szwajcarii. W Paryżu objął katedrę literatury słowiańskiej w College de France. Był aktywnym uczestnikiem wydarzeń Wiosny Ludów: tworzył Zastęp Polski przy walczącej o wolność Lombardii, redagował "Trybunę Ludów". Zmarł na cholerę w Stambule, gdzie zabiegał o wzmocnienie formacji polskich mających u boku Turcji walczyć przeciwko Rosji.

Był autorem: "Ballad i romansów" (1822), "Grażyny" (1823), "Dziadów" (1823 i 1832), "Sonetów" (1826), "Konrada Wallenroda" (1826), "Pana Tadeusza" (1834), "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" (1832).

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Adam Mickiewicz

Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku, najprawdopodobniej w Zaosiu koło Nowogródka (inne wersje mówią o Nowogródku, Litówce lub Osowcu; karczma „Wygoda”). Gdziekolwiek jednak się urodził miało to miejsce na pięknej...

Język polski

Adam Mickiewicz

Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 r., natomiast co do miejsca urodzenia są wątpliwości. Większość źródeł podaje, iż poeta urodził się w Zaosiu lub Nowogródku, lecz rodzinna legenda głosi, iż przyszły poeta przysze...

Język angielski

Adam Mickiewicz - Biografia w języku angielskim i polskim

Adam MICKIEWICZ,
Born on 24 December 1798 in Zaosie near Nowogródek or in Nowogródek itself. He was baptised on 12 February 1799 and given the names Adam Bernard. He came from a family of low nobility. His father, Mikołaj, was an attorney in ...

Język polski

Adam Mickiewicz - biografia.

Adam Mickiewicz przyszedł na świat 24 grudnia 1798. Jeden z pięciu synów Mikołaja Mickiewicza, oraz jego żony Barbary. Urodził się w Zaosiu pod Nowogródkiem na Białorusi. Jego ojciec był niezamożnym szlachcicem. Tuż po urodzeniu syna wr...

Język polski

Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz pozostaną w pamięci pokoleń.

Ciężki los spotkał Polskę. W 1772 roku nastąpił rozbiór Polski - za nim drugi i trzeci. Polska przestała istnieć na mapie. Lecz czy przestała istnieć w sercach Polaków? Naród nigdy nie mógł pogodzić się z jarzmem niewoli. Nie mógł...

Język polski

Adam Mickiewicz

Adam Bernard Mickiewicz (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu), polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu.