Stanisław Wokulski - "Człowiek epoki przejściowej".

Głównym bohaterem utworu Bolesława Prusa pt. "Lalka" jest Stanisław Wokulski. Jest postacią reprezentującą pokolenie epoki przejściowej. Jest romantykiem i pozytywistą, ponieważ dorastał w epoce romantyzmu, a żył w czasach pozytywizmu. Jest rozdarty pomiędzy tymi różniącymi się od siebie epokami. Na podtawie podanego fragmentu i całości lektury postaram się przedstawić go jako romantyka i pozytywistę.

Jako romantyk Stanisław Wokulski brał udział w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię. Świadczy to o jego patriotyźmie i miłości do ojczyzny. Również nieszczęśliwa, nie odwzajemniona miłość czyni z niego romantyka. Idealizował swoją ukochaną, którą była Izabela Łęcka. Zdobył pokaźny majątek , dzięki któremu się z nim zaręczyła. Z czasem zrozumiał jednak, że ona nigdy go nie pokocha. Odezwał się w nim głos romantyka mówiący, że nie można kupić uczuć. Nieszczęśliwe uczucie doprowadziło do tego, że Wokulski próbował popełnić samobójstwo. Jak inni romantycy był człowiekiem samotnym i wybitnym. Kochał Izabelę miłością romantyczną, czyli idealizującą. Na szczęście zdał sobie sprawę, że nie jest ona jego ideałem.

Jako pozytywista Stanisław realizuje hasła epoki. Pierwszym z nich jest praca u podstaw, czyli praca dla ludu i nad ludem. Wokulski realizował ja pomagając ubogim np. Magdalence. Drugie z nich to praca organiczna, czyli skupienie się na rozwojun kraju, a nie na walce z zaborcą. Przykładem może być rozwój sklepu lub spółka do handlu ze Wschodem. Trzecie hasło to równouprawnienie Żydów, które realizuje współpracując z nimi. Również jako pozytywista fascynuje go nauka i wiedza.

Stanisław należy do dwóch epok. Jednocześnie jest romantykiem, cierpiącym z powodu nieszczęśliwej, nie odwzajemnionej miłości i pozytywistą osiągającym sukces zawodowy i realizującym hasła epoki pozytywistycznej. Miłość do Izabeli przesłania mu cały świat. Jednak ona nie docenia go i nie dotrzega jego uczuć. Główny bohater będąc romantykiem nie potrafi się onaleźć w czasach pozytywistów, którzy nie kierują się uczuciami. Te dwie epoki bardzo się od siebie różnią i trudno je ze sobą pogodzić.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Stanisław Wokulski - "Człowiek epoki przejściowej".

Przedstaw temat, analizując podany fragment "Lalki" Bolesława Prusa uwzględniając kontekst całej powieści.

„Lalka” Bolesława Prusa to powieść pozytywistyczna, która opisuje ówczesną rzeczywistość. Natomiast jej g...

Język polski

Wokulski "człowiekiem epoki przejściowej".

Stanisław Wokulski - "człowiek epoki przejściowej". Przedstaw temat, analizując podany fragment „Lalki” Bolesława Prusa oraz uwzględniają kontekst całej powieści.

Życie w określonej epoce, niekoniecznie wiąże się...

Język polski

Studium samotności człowieka w społeczeństwie na przykładzie Wokulskiego.

Stanisław Wokulski jest bohaterem utworu Bolesława Prusa ?Lalka?. Wykreowany jest on na bohatera wykształconego, inteligentnego, ale bardzo samotnego i nierozumianego.

Wokulski to "człowiek przejściowej epoki.... stopiło się w n...