Przedsiębiorstwa indywidualnych właścicieli.

Przedsiębiorcy jednoosobowi (indywidualni) jako osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą z zachowaniem warunków ustawy o prawie do działalności gospodarczej. Działalność taką może prowadzić jedna osoba bez zatrudnienia pracowników najemnych. Znajdują się jednak osoby fizyczne prowadzące we własnym imieniu przedsiębiorstwa małe, średnie, a nawet duże, zatrudniając pracowników najemnych, oraz prowadząc zakłady rzemieślnicze.

Stosownie do tej ustawy, podejmowanie działalności gospodarczej jest dozwolone każdemu na równych prawach, ale z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Do tych warunków należą:

1. ochrona życia i zdrowia ludzkiego,
2. przestrzeganie przepisów budowlanych, sanitarnych, przeciwpożarowych, oraz ochrony środowiska,
3. posiadanie odpowiednich kwalifikacji przez wykonawców,
4. wykonywanie tylko takich czynności, które nie są zabronione przez prawo,

Zamierzając założyć własne przedsiębiorstwo musimy odwiedzić niektóre urzędy i wypełnić odpowiednie formularze, oraz podania. Na początek rozpoczynamy od:

1. Złożenia podania w urzędzie gminy, które powinno zawierać:
· imię i nazwisko, nazwę firmy, miejsce zamieszkania, oraz siedzibę firmy (wraz z ich adresami),
· rodzaj działalności, jaką zamierzamy prowadzić,
· datę rozpoczęcia działalności,

2. Następnie w- zależności od rodzaju zakładanego przedsiębiorstwa należy złożyć podanie o przyznanie koncesji (promesy) na daną działalność.

3. Kolejnym etapem jest zgłoszenie o wpis do ewidencji gospodarczej.

4. Zakładana firma może także posiadać logo. W celu jego zarejestrowania należy wnieść podanie do Urzędu patentowego.

5. Na koniec- w określonym przez nas terminie zgłaszamy rozpoczęcie działalności w Głównym Urzędzie Statystycznym, oraz do rejestru podmiotów gospodarczych (REGON), gdzie otrzymuje się własny numer firmy, dzięki któremu prowadzony jest rejestr naszego przedsiębiorstwa.

6. Prowadząc jakąkolwiek działalność musimy pamiętać o numerze identyfikacji podatkowej (NIP), dzięki któremu nasza firma rozlicza się z podatków, oraz założyć rachunek w banku i poinformować o tym urząd skarbowy.
Po rozpoczęci działalności gospodarczej przychodzi czas na zaopatrzenie firmy w sprzęt i pracowników, których trzeba ubezpieczyć w ZUS-ie. Obowiązek ten spada na pracodawcę w dniu założenia firmy, lub w dniu przyjęcia pracownika. Ponadto pracodawca rejestruje sam siebie jako płatnika składek.

W niektórych przypadkach podjęcie działalności gospodarczej wymaga uzyskania wspomnianej koncesji: wydobywanie kopalin ze złóż, wytwarzanie materiałów wybuchowych, wytwarzanie i dystrybucja paliw i energii, handel napojami alkoholowymi, prowadzenie gier liczbowych, prowadzenie aptek i usług turystycznych.
Przedsiębiorstwami jednoosobowymi mogą być zakłady rzemieślnicze. Zajmują się one produkcją typu przemysłowego wykonywaną sposobem niefabrycznym, składających się głównie z wyrobów wykonywanych na zamówienie, oraz świadczeniem usług z zakresu produkcji.

Produkcja rzemiosła odbywa się w zakładach rzemieślniczych wyposażonych w odpowiednie urządzenia, maszyny oraz narzędzia. W takich zakładach mogą być zatrudnieni:

1. członkowie rodziny,
2. uczniowie,
3. pracownicy najemni (do 50 osób).
Rzemiosło - jest to zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, lub spółkę cywilną. Rzemiosło może wykonywać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Przedsiębiorstwo i jego formy

1. Pojęcie i cel działania przedsiębiorstwa.
Ekonomia, jak wiadomo, rozróżnia trzy podstawowe podmioty w gospodarce rynkowej: przedsiębiorstwo, gospodarstwo domowe i państwo. Jest to najogólniejsza kategoryzacja. Pozostając na razie na...

Finanse i bankowość

Przedsiębiorstwo i jego formy

TEMAT: PRZEDSIĘBIORSTWO I JEGO FORMY.

1. Pojęcie i cel działania przedsiębiorstwa.
Ekonomia, jak wiadomo, rozróżnia trzy podstawowe podmioty w gospodarce rynkowej: przedsiębiorstwo, gospodarstwo domowe i państwo. Jest to najog...

Rachunkowość

Finansowanie przedsiebiorstw

Finansowanie przedsiębiorstw

Zasilanie zewnętrzne i wewnętrzne


Kapitał potrzebny do finansowania działalności bieżącej i rozwojowej przed¬siębiorstwa pochodzi z różnych źródeł i dopływa w różnej formie.

Marketing

Istota, Cele i zakres usług gastronomicznych

Grecha

Istota, Cele i zakres usług gastronomicznych








1. Historia rozwoju gastronomii
Rozwój gastronomii jest ściśle związany z ewolucją środków transportu i rozwojem gospodarki, które ...

Technologia żywności

Rodzaje gastronomii

Istota, Cele i zakres usług gastronomicznych

1. Historia rozwoju gastronomii
Rozwój gastronomii jest ściśle związany z ewolucją środków transportu i rozwojem gospodarki, które doprowadziły do powstania nowego przemysłu-turyst...