Charakterystyka Maćka Ogorzałki

Maciej Ogorzałka jest jednym z głównych bohaterów powieści Małgorzaty Musierowicz "Opium w rosole". Ten osiemnastoletni młodzieniec jest najmłodszym z członków swej rodziny, ma dwie siostry oraz starszego brata Piotra.

Maciek jest zgrabnym blondynem o ładnych oczach, czarnych brwiach, orlim nosie i ujmującym uśmiechu. Zawsze ma bardzo czerwone uszy, gdyż nie nosi czapki. Przeważnie ma ubrany granatowy skafander, ale też często pożycza ubrania od Piotra.

Odznacza go powaga i godność, porusza się pewnie, lecz lekko kołysząc na boki. Cechuje go przyjacielskość, świadczy o tym pomoc Kresce w nauce. Jest też uczynny, dba o swoich gości. Jest skromny, nie wstydzi się przed kolegami swojego mieszkania, umie sobie radzić w życiu.

Maciek miał też wielką przygodę miłosną, lecz dopiero po pewnym czasie potrafił odnaleźć się w swoich uczuciach. Myślał wciąż o Matyldzie, którą przez przypadek poznał. Był naiwny, myśląc, że jest "zakochany z wzajemnością". Nie dostrzegał, że ona nim pogardza, obgadując go w tramwaju tymi słowami: "Na nic innego go nie stać. Biedota! Gdybyś widziała jego mieszkanie. Zupełne dno. Całować nie umie, cały skompleksiały, ale ja go tylko chwalę i zaraz mam efekty. Biedaczek je mi z ręki". Później był gotów jej to przebaczyć, lecz na szczęście zdążył się opamiętać.

Dopiero Piotr dał mu do zrozumienia, jaki jest "ślepy" w miłości słowami: "Moim zdaniem, Kreska miała dla ciebie dużo czułości. Widziałem jak na ciebie patrzy." Wtedy Maciek zorientował się, że tak naprawdę cały czas kochał Kreskę. On sam był zdziwiony, że wcześniej tego nie dostrzegł, taka wspaniała dziewczyna żyła wciąż obok niego, a on szukał miłości u innej.

Maciek jest bardzo lubiany wśród ludzi. Jego koledzy czują się bardzo dobrze u niego w domu, tam właśnie się kierują, gdy nie wiedzą gdzie się uczyć. Sąsiedzi też mają o nim dobre zdanie.

Bardzo polubiłam Maćka. Podoba mi się u niego skromność i to, że potrafi kochać. Mogłam się też pośmiać z jego zagmatwanych spraw sercowych, z tego jak później próbował zdobyć Kreskę. Ujmuje mnie też jego zazdrość. Z tych właśnie powodów chciałabym się zaprzyjaźnić z Maćkiem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Maćka Ogorzałki "Opium w rosole".

Maciek Ogorzałka to główny bohater powieści Małgorzaty Musierowicz pt. "Opium w rosole". Mieszkał ze starszym bratem Piotrem. Był przyjacielem "Kreski". Pomagał jej w matematyce.
Maciek był wysokim, szczupłym blond...

Język polski

Charakterystyka Janiny Krechowicz "Kreski".

Charakterystyka Kreski!!!

Kreska czyli Janina Krechowicz jest uczennicą pierwszej klasy Liceum. Jest wnuczką profesora Dmuchawca. Mieszkała w sąsiedniej kamienicy koło Maćka Ogorzałki. Maciek podobał się Kresce. Mieszkał z Bratem ...

Język polski

Charakterystyka Janiny Krechowicz- Kreski

Janina Krechowicz to szesnastolatka , wnuczka profesora Dmuchawca. Mieszka z nim w Poznaniu,
bardzo brakuje jej rodziców. Uczęszcza do klasy lb liceum , w którym jej dziadek uczył wiele lat.
Kreska to ładna dziewczyna o delikatnej cerz...

Język polski

Charakterystyka Janiny "Kreski" Krechowicz.

Janina Krechowicz nazywana Kreską mieszkała w Poznaniu u swojego dziadka. Uczęszczała ona do liceum w którym całkiem niedawno uczył jej dziadek, profesor Dmuchawiec. Kreska miała bure oczy z wielkimi rzęsami. Jej włosy również bure"...

Język polski

Charakterystyka Kreski (Janiny Krechowicz)

Kreska czyli Janina Krechowicz to główna bohaterka powieści dla młodzieży Małgorzaty Musierowicz pt; „Opium w rosole”. Była uczennicą pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego . Po śmierci rodziców zamieszkała z dziadkiem tj. profe...