Izolacyjność termiczna
Izolacyjności termiczna przegród budowlanych
Rodzaje wymiany ciepła
A: przewodzenie – charakterystyczne dla ciał stałych miarą intensywności przewodzenia jest współczynnik lambda
B: konwekcja – unoszenie ciepła przez cząsteczki, które są w ruchu, zjawisko to jest charakterystyczne dla cieczy i gazów
C: promieniowanie – przenoszenie energii cieplnej w ośrodku gazowym za pomocą fal elektromagnetycznych
W budownictwie przyjmuje się, ze ciepło przenoszone jest drogą przewodzenia. Przegrody zew budowli powinny odpowiadać pewnym warunkom w zakresie izolacyjności cieplnej. Z izolacyjnością cieplną powiązana jest wilgotność, obecność wilgoci w materiale budowlanym powoduje wzrost współczynnika przewodności cieplnej co związane jest z większymi stratami ciepła w budynku. Przy obliczaniu przepływu ciepła należy wziąć pod uwagę zawilgocenie materiału.
Przenikanie ciepła przez przegrodę
izolacyjności cieplną przegrody charakteryzuje współ. Przenikania ciepła im jest większa wartość współczynnika „U” tym gorsza izolacyjność cieplna. W normie podano max wartości współczynników dla poszczególnych przegród budowlanych, aby spełnić warunki normowe wylicza się współczynnik przenikania ciepła i porównuje ze współczynnikiem podanym w normie.
Rozkład temp w przegrodzie
Wykres temp w przegrodzie można przedst. Jeżeli znana jest grubość poszczególnych warstw przegrody i wartości współczynników przewodności cieplnej. Do celów obliczeniowych temp zew. Określona jest na podst. Mapki przedstawiającej podział polski na strefy klimatyczne. Temp wew zależy od przeznaczania pomieszczenia. Temp na granicy dwóch ośrodków można obliczyć odejmując od poprzedniej temp iloczyn ciała q i oporu poprzedniej warstwy. Mostki termiczne to miejsca o dużej przewodności ciepła mogą one powstać w nadprożach, w wieńcach stropowych przy połączeniu płyty balkonowej, pod oknami i przy nieocieplanych ścianach piwnic.