Budowanie wiekszej ilości kościołów , ma to wpływ na modlących sie chrześcijan .
Narodzenie chrześcijaństwa wiąże się z osobą Jezusa Chrystusa: jego życiem, głoszonymi prawdami, męczeńską śmiercią na krzyżu i Zmartwychwstaniem. Pierwsza wspólnota chrześcijańska powstała w Rzymie, prawdopodobnie ok. 30 r. p. n. e. Była skupiona wokół 12 apostołów i praktykowała chrzest, Eucharystię i życie wspólnotowe, chociaż początkowo chrześcijanie uczestniczyli w życiu religijnym żydowskiego narodu, m. in. zachowano przepisy Prawa Mojżeszowego, dzieci poddawano obrzezaniu, świętowano szabat. Chrześcijanie byli podzieleni wtedy na dwie zasadnicze grupy: hebrajczyków i hellenistów. Kiedy, głównie w wyniku działalności apostoła Pawła, chrześcijaństwo zaczęli przyjmować ludzie innych narodowości, doszło do konfliktu między tymi dwiema grupami (hebrajczycy wykazywali silną więź z judaizmem i jego przepisami religijnymi – kłopotem stało się więc zachowanie w całości Prawa Mojżeszowego). By rozwiązać te problemy, odbył się w Jerozolimie ok. 49r. n. e. tzw. Sobór Apostolski, który zainicjował swobodniejszą działalność misyjną chrześcijan w świecie hellenistyczno – rzymskim. Gdy jednak skończyła się tzw. wojna żydowska (66-70r.) nastąpiło zupełne zerwanie między judaizmem a chrześcijaństwem.
Historia Europy bardzo mocno zakorzeniona jest w chrześcijaństwie. Mimo, że świat staje się coraz bardziej zlaicyzowany, nadal funkcjonują symbole i tradycje związane z tą religią. W przyszłości może zanikną także te znaki, wraz z zanikaniem religijności wśród społeczeństwa. Nie da się jednak zmienić źródeł z jakich wypływa Europa. Początki chrześcijaństwa w Europie Religia ta powstała na terenach Bliskiego Wschodu w okolicach Jerozolimy. Jej powstanie datuje się na początek, obecnej ery i ma ona judaistyczne korzenie. Chrześcijanie to wyznawcy Boga Ojca, Ducha Świętego i Syna Bożego. Wiarę tę na początku rozprzestrzeniali uczniowie Jezusa Chrystusa. To oni założyli pierwsze gminy chrześcijańskie w Europie. Po upadku cesarstwa Rzymskiego, zaczęły kształtować się państwa europejskie. Wraz z ich rozwojem dynastie zaczęły sięgać po chrzest. Starożytne chrześcijaństwo łączyło w sobie żydowski monoteizm i organizację rzymską oraz surową etykę z kulturą grecką. Dzięki temu po upadku cesarstwa Rzymskiego ten dorobek kulturowy przetrwał i korzystać mogły z niego inne państwa. Etyka chrześcijańska wprost i pośrednio przyczyniła się do kształtowania zasad społecznych. Inspirowała do tworzenia ruchów broniącej życia ludzkiego i godności. Wiara niosła konsekwencje praktyczne. Uważa się, że chrześcijaństwo przyczyniło się do działalności charytatywnej czy zniesienia niewolnictwa. Dorobek chrześcijaństwa w Europie Dorobkiem kulturowym, który Europa może zawdzięczać chrześcijaństwu, jest sztuka sakralna. Do takich zabytków zaliczamy katedrę Notre Dame we Francji, wiedeńską katedrę św. Szczepana czy choćby polski kościół Mariacki. Z dzieł muzycznych do takich europejskich skarbów należą kompozycje sakralne Mozarta. Jest jeszcze wiele innych dzieł muzycznych, literackich, malarskich związanych z chrześcijaństwem, bez których Europa byłaby wiele uboższa. Tradycje chrześcijaństwa Wiele państw w Europie nadal zachowuje chrześcijańskie tradycje. Na przykład uważająca się za całkiem laicką Francja, w Wielkanoc ma swoje specjalne obchody „les Paques”. Dzieci szukają czekoladowych jajeczek, a dorośli przyrządzają w tym okresie pieczeń jagnięcą. Niemcy posiadają swoją tradycje przygotowywania się do Bożego Narodzenia - Weinachtsmarkts czyli jarmarki bożonarodzeniowe. Rozpoczynają się one już w listopadzie i trwają do 6 stycznia. Słabnąca religijności Nie możemy zaprzeczyć, że chrześcijaństwo jest silnie związane z kulturą europejską. W obecnych czasach ten związek przeistacza się jednak tylko w tradycję, a z wiarą ma nie wiele do czynienia. Religijność Europejczyków osłabia się. W Anglii z 75% zdeklarowanych chrześcijan, tylko 10% uczestniczy w nabożeństwach. W Niemczech tylko 14% uznaje wiarę za ważną. W krajach skandynawskich 5-10% praktykuje. Mimo małej religijności w Europie, czy można wyrzekać się chrześcijańskich korzeni?
wpływ chrześcijaństwa na rozwój kultury
wpływ chrześcijaństwa na rozwój kultury...
Wpływ chrześcijaństwa na rozwój kultury w Polsce: -7 przykladów w punktach
Wpływ chrześcijaństwa na rozwój kultury w Polsce: -7 przykladów w punktach...
Wpływ chrześcijaństwa na rozwój kultury Na A4 cała strona wypracowanie
Wpływ chrześcijaństwa na rozwój kultury Na A4 cała strona wypracowanie...
Charakterystyka Kultury Polskiej Średniowiecza
Charakterystyka Kultury Polskiej Średniowiecza
Początki ( X-XI-XII ) Kultury Polskiej
Przyjęcie chrześcijaństwa odegrało zasadniczą rolę w formującym się państwie pierwszych piastów i ówczesnym procesie przemian społ...
Kultura polska elementem kultury europejskiej
Wstęp
Zadaniem niniejszej pracy jest przedstawianie i naszkicowanie głównych elementów ewolucji kultury polskiej jako elementu kultury europejskiej do XX wieku.
Słowo "kultura" jest jednak wieloznaczne. Pojęcie kultury - podo...