Trzeba destylować skroplone powietrze (ciekłe powietrze) i rozdzielić na składniki z pomocą różnic temperatury. Uzyskasz wtedy głównie azot i tlen i jeszcze kilka innych gazów - oczywiście oddzielnie, ale trzeba mieć sprzęt specjalny ;)
Polscy naukowcy osiągnęli to dzięki kaskadowej metodzie skraplania gazów pod zmniejszonym ciśnieniem , w której kolejne skroplone i wrzące gazy obniżają temperaturę dla kolejnych skropleń w niższych temperaturach. Ciekły tlen jest stosowany w przemyśle petrochemicznym oraz jako utleniacz paliwa rakietowego do rakiet kosmicznych.
Oczyszczalnie ścieków
Zasada działania oczyszczalni ścieków
Brak wody może być najważniejszą kwestią, z którą ludzkość będzie miała do czynienia w najbliższej przyszłości...
Nie wystarczy myśleć o dzisiejszych potrzebach; ponosimy wielką odpow...
Alotropia
Alotropia- własność ciała występowania w rozmaitych postaciach, różniących się własnościami fizycznymi i aktywnością chemiczną. Alotropia polega często, na różnej ilości atomów w cząsteczce.
ODMIANY TLENU
Podcz...
Zasada działania oczyszczalni ścieków
Pierwszym etapem oczyszczania ścieków jest oczyszczanie mechaniczne. Podlegają jemu ciała nierozpuszczalne, czyli zanieczyszczenia zawieszone w wodzie. W oczyszczalniach mechanicznych wykorzystuje się procesy cedzenia, filtrowania, osiadania (s...
Ekologia
1. Efekt cieplarniany (szklarniowy) wywoływany jest przez następujące gazy: dwutlenek węgla, tlenek azotu, metan, ozon i chlorowcowe związki węglowodorów, które „uszczelniają” atmosferę i ograniczają wypromieniowanie ciepła.
Sposoby usuwania zanieczyszczeń - uzdatniania wody
Pierwszym etapem oczyszczania ścieków jest oczyszczanie mechaniczne.
Podlegają jemu ciała nierozpuszczalne, czyli zanieczyszczenia zawieszone w wodzie. W oczyszczalniach mechanicznych wykorzystuje się procesy cedzenia, filtrowania, o...