Przyczyną powstawania prądów morskich są m.in zasolenie, zasobność w tlen oraz na warunki klimatyczne mórz, oceanów i wybrzeży kontynentów, wzdłuż których płyną powodując np. obniżenie (prądy zimne) lub podwyższenie (prądy ciepłe) średniej rocznej temperatury powietrza i powierzchni wody. Oraz cyrkulacje wody.
Przyczynami powstawania prądów morskich są stałe wiatry oraz temperatura i zasolenie powodujące zróżnicowanie gęstości wody, a co za tym idzie jej cięzaru. Wiatr wiejący w ciągu całego roku w tym samym kierunku wprowadza powierzchniową wartstwę wody w ruch- powstaje prąd morski.
Zwykle powstają pod wplywem działania kilku sil,ktorych rola w ich formowaniu jest rożna.przyczyną jest podnoszenie poziomu wody.Prądy morskie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu oceanu.
Atmosfera
Człowiek żyje na powierzchni Ziemi, na pograniczu atmosfery, litosfery i hydrosfery . Powietrze, którym oddychamy, jest częścią atmosfery – gazowej powłoki Ziemi. Nazwa atmosfera pochodzi z języka greckiego (atmos – para, sphaira – kul...
Charakterystyka biomów świata
Biom
Biom jest dużą jednostką ekologiczną, na którą składają się całe zespoły ekosystemów określonego obszaru geograficznego. Twór tai jest łatwym do rozpoznania regionem biologicznym o charakterystycznych cechach morfologicz...