O filmie
1. podstawowe inf.-reżyseria , scenariusz imiona i nazwiska gł. bohaterów oraz odtworców ról
2.dodatkowe inf- muzyka , scenografia nagrody dla filmu
3.charakterystyki- tworczosci rezysera, glosy krytyki
4.kompozycja-gatunek filmu, nurt do ktorego nalezy flm , najwazniejsze elementy kompozycji
5.problematyka -wyłonienie najważniejszych problemów, przywołanie najważniejszych cytatów
6.wnioski
Ad.1.reżyseria David Frankel
scenariusz Don Roos , Aline Brosh McKenna
główne role :
Meryl Streep-Miranda Priestly
Anne Hathaway-Andrea
Emily Blunt-Emily
Ad.2.muzyka-Theodore Shapiro
scenografia:
producent-Wendy Finerman
producent wykonawczy:
Karen Rosenfelt
Joseph M. Caracciolo
Carla Hacken
kostiumy:
Patricia Field
Nagrody dla filmu:
2007 rok -złoty glob-najlepszy musical lub komedia (nominacja)
Złoty Glob-najlepsza aktorka w komedii lub musicalu-Meryl Streep
Oscar najlepsze kostiumy (nominacja)-Patricia Field
Oscar najlepsza aktorka (nominacja)-Meryl Streep
BAFTA najlepsze kostiumy (nominacja) -Patricia Field
BAFTA najlepsza charakteryzacja (nominacja)- Nicki Ledermann,Angel De Angelis
BAFTA najlepsza aktorka (nominacja)-Meryl Streap
Ad.3.David Frankel ur. 3.04.1959 w Nowym Yorku zasłynął jako reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy. Jego pierwszym znanym dziełem, którym zadebiutował był wyrezyserowany w 2001film "Kampania Braci". Wzbudził ogromną sensację i zachwyt krytyków. Po dłuższej przerwie kolejnym bardzo udanym filmem reżyser przypomniał widzom swój talent i profesjonalizm przekładając stronice powieści autorstwa Lauren Weisberger. Film szybko zyskał sobie wielu widzów, których opinie podzieliły się oczywiście na gorące rekomendacje i pozytywne głosy, jednak można odnaleźć kilka słów negujących film, które chciałabym przytoczyć: "I tu znów pojawia się motyw Kopciuszka. "Sad little virgin" próbuje się odnaleźć w wielkim mieście.", wielu ludzi sądzi, iż "Książki zwykle bywają lepsze niż ich ekranizacje. Tutaj było identycznie. ". Niektóre tygodniki też bardziej były przychylne ku wyższości formy ksiązki nad filmem, oto jeden z cytatów "Akcja filmu przez sto minut sunie ,płynnie, jak modelki na ekskluzywnym pokazie Nowojorskiego Tygodnia Mody. Tragedia wydarza się pod koniec, gdy nagle z lekkiej satyry na destrukcyjną siłę świata mody "Diabeł ubiera się u Prady" przepoczwarza się w nadęty moralitet. Cóż... zawsze można wymknąć się z kina po angielsku, tuż po przemówieniu Mirandy na paryskim bankiecie."
Ad.4.Gatunek: dramat, komedia. Film należy do "babskiego" nurtu kinowego, gdyz jest typowo kobiecym odzwierciedleniem duszy. Najwazniejszymi elemantami filmu są: dialogii, rozwijające się akcje, sytuacje komiczne bądź dramatyczne w tym przypadku, praca kamer itp.
Ad.5.Najwazniejszym problemem jaki wyłoniłam w filmie " diabeł ubiera sie u Prady " jest zbyt szybkie dazenie pracowników magazynu mody do zdobycia najlepszego stanowiska oraz jak najlepszej płacy . Potrafią zyć w kłamstwie i obłudzie aby byc "lepszym czlowiekiem ".
Andy ? młoda, urocza i spokojna absolwentka college?u, która dostaję pracę jako druga asystentka redaktor naczelnej czasopisma poświęconego modzie - Wybieg. ?Źle? ubrana, ?źle? uczesana, w niemodnych butach, o normalnej, kobiecej figurze, wygląda niczym Kopciuszek w otoczeniu smukłych, wręcz czasami chudych, upiększonych kobiet, dla których świat kończy się na stylach i trendach. Dziewczyna jest jednak ambitna, wierzy, że praca w Wybiegu otworzy przed nią drzwi największych redakcji w Nowym Jorku
"Diabeł ubiera sie u Prady" jest pełen celnych i inteligentnych dialogów :
"Moje życie prywatne wisi na włosku" - "Daj znać, jak całkiem się zawali. Wtedy będzie pora na awans."
"Wiesz czemu Cię zatrudniłam?Zawsze mam ten sam typ-elegancka,szczupła.Ale tym razem wybrałam grubaskę"
"Ameryka jest moim krajem , a Paryż rodzinnym miastem"
"Jesli marzysz o tym życiu,takie wybory są koniecznością"
"Wszyscy chcą byc w naszej skórze"
Ad.6.Jednym z głównych wniosków jaki sie nasuwa po dogłębnym przeanalizowaniu pozytywanych i negatywnych recenzji oraz plejadzie gwiazd i obejrzeniu filmu jest uznanie dla reżysera za wiele ciekawych pomysłów poprzez zastosowanie obecnego dobytku technicznego, co wpłyneło na dynamizm i akcje filmu. Nie ukrywam, iż ksiażka napisana przez wspaniałą pisarkę pomogła w reżyserii, gdyż były zastosowane ciekawe i barwne opisy. Uważam, że David Frankel sprostał wysoko postawionemu zadaniu i zainteresował widza. Ja oceniam film bardzo pozytywnie, podobał mi się rozwój akcji oraz doskonały dobór aktorów. Moja rekomendacja jest jak najbardziej na tak, wszytskim polecam.