Analiza wiersza Tadeusza Micińskiego pt. „Lucifer”

Analiza wiersza Tadeusza Micińskiego pt. „Lucifer”
Odpowiedź

Bohaterem wiersza i podmiotem lirycznym jest szatan. Cechuje go: posiadanie władzy nad przyrodą i jej żywiołami, ma wielką potęgę, ale jest bezsilny, osoba cierpiąca nie może wszystkiego ziścić. Nudzi się on na świecie. Uosobienie śmierci. Występują tu symbole biblijne: -upadły anioł, -syn jutrzenki, -uosobienie zła. Pragnie on zniszczyć świat i raj. Podniosła forma utworu. Świadczą o tym, długie rozbudowane zdania, epitety i porównania. Zauważamy ekspresjonizm i syntezę sztuk. Chce ukazać przez to słabość i nikłość władzy, smutek oraz tragizm Lucyfera. Zestawienie różnych obrazów. Surrealizm oraz symbol. Lucyfer to symbol zła, a Bóg dobra. Odnajdujemy tu elementy schopenhaueryzmu, dekadentyzm.. Lucyferowi słońce nie okazuje czci. Uosobienie zła to poczucie człowieka w danym momencie dziejowym. O wpływ nad człowiekiem ciągle walczy Bóg i szatan. Człowiek to pionek. Schopenhaueryzm- przejawiał się brakiem wiary w szczęście i dobro ludzkie. Życie człowieka nie ma sensu, a samo pojęcie szczęścia jest wymysłem abstrakcyjnym, utworzonym przez pragnienie i tęsknoty ludzkie. Człowiek został stworzony po to, aby cierpieć, rozpaczać, a podejście do świata przejawia się sceptyzmem, pesymizmem. Dekadentyzm- to ruch artystyczny oraz światopogląd, który był głęboko przekonany o upadku kultury i jej tradycji z powodu rozwoju cywilizacji. Totalna niechęć do istnienia, wyczerpanie ideologii.

Bohaterem wiersza i podmiotem lirycznym jest szatan. Cechuje go: posiada władzę nad przyrodą i jej żywiołami ma wielką potęgę, ale jest bezsilny. Osoba cierpiąca nie może wszystkiego ziścić. Nudzi się on na świecie. Uosobienie śmierci i ohydy. Występują tu symboliki biblijne: -upadły anioł -syn jutrzenki -uosobienie zła -Pragnie on zniszczyć świat i raj. Podniosła forma utworu. Świadczą o tym, długie rozbudowane zdania, epitety i porównania. Zauważamy ekspresjonizm i syntezę sztuk. Chce ukazać przez to słabość i nikłość władzy, smutek oraz tragizm Lucyfera. Zestawienie różnych obrazów. Surrealizm oraz symbol. Lucyfer to symbol zła, a Bóg dobra. Odnajdujemy tu elementy shopenhaueryzmu, dekadentyzm i nitcheanizm. Lucyferowi słońce nie okazuje czci. Uosobienie zła to poczucie człowieka w danym momencie dziejowym. O wpływ nad człowiekiem ciągle walczy Bóg i szatan. Człowiek to pionek.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Analiza wiersza Tadeusza Micińskiego pt. "Lucifer".

„Lucifer” to wiersz, pochodzący ze zbioru poezji Tadeusza Micińskiego zatytułowanego „W mroku gwiazd”. Autor fascynował się satanizmem, demonologią i spirytyzmem i między innymi dlatego jego poezja została uznana za niezrozumiałą, ...