charakterystyka wód podziemnych

charakterystyka wód podziemnych
Odpowiedź

WODY PODZIEMNE to wszystkie wody występujące w glebie i w niżej leżących utworach z wyjątkiem wód związanych chemicznie lub krystalicznie ze skałami. Najczęściej wypełniają one wolne przestrzenie w obrębie skał, nasycając je niczym gąbkę. Do wyjątkowych przypadków zaliczyć należy występowanie podziemnych rzek lub zbiorników o charakterze zbliżonym do jezior. Jest to możliwe głównie na obszarach krasowych, gdzie woda wypłukała rozległe pustki w skałach. Badaniem wód podziemnych zajmuje się hydrogeologia. KLASYFIKACJA WÓD PODZIEMNYCH: Wody podziemne można podzielić na podstawie miejsca, w którym występują w gruncie. Najpłycej – w strefie aeracji – występuje para wodna, wody błonkowe i higroskopijne otaczające ziarna, wody kapilarne wypełniające mikropory oraz wody zawieszone, zalegające na powierzchni ograniczonych przestrzennie warstw skał nieprzepuszczalnych. Wody zaskórne (wierzchówki) – są one ściśle związane ze strefą napowietrzenia (aeracji). Ze względu na płytkie występowanie i brak horyzontów nieprzepuszczalnych, izolujących je od powierzchni, łatwo podlegają wpływom atmosferycznym – zmianom temperatury i wahaniom zasobów. Wody te mogą zamarzać. Dużą podatność na zanieczyszczenia powoduje, że na ogół są one nieprzydatne do spożycia. Wody gruntowe – występują poniżej strefy aeracji. Mają zwierciadło swobodne, podlegające znacznym wahaniom okresowym. Po długotrwałych opadach ich zwierciadło wyraźnie się podnosi, zaś po okresie suszy obniża się, prowadząc niejednokrotnie do wysychania studzien. Dzięki inflacji przez kilku, a miejscami nawet kilkunastometrowe pokłady skał przepuszczalnych, woda ulega naturalnemu przefiltrowaniu i jest stosunkowo czysta. W Polsce najczęściej występują w utworach czwartorzędowych. Wody wgłębne – występują w warstwach wodonośnych przykrytych utworami nieprzepuszczalnymi. Cechują się one posiadaniem zwierciadła napiętego. Jego kształt jest wymuszony przez dolną powierzchnię warstwy nadległej. Temperatura wód wgłębnych może odpowiadać średniej rocznej danego obszaru, zaś głębiej rośnie zgodnie ze stopniem geotermicznym. Wody głębinowe – są całkowicie odizolowane od powierzchni gruntu utworami nieprzepuszczalnymi. Nie uczestniczą one w cyklu hydrologicznym. Wody głębinowe zwykle są silnie mineralizowane i mają stosunkowo niską temperaturę. Pozwala to wykorzystać je dla potrzeb energetycznych.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

charakterystyka wód podziemnych i ich wykorzystywanie przez człowieka

charakterystyka wód podziemnych i ich wykorzystywanie przez człowieka...

Geografia

Występowanie i charakterystyka wód podziemnych.

Wody podziemne to wody krążące w glebie i w skalach. Ich występowanie uzależnione jest od budowy geologicznej-od przepuszczalności skl.

Wyróżniamy wody zaskórne - tworzą się blisko pod powierzchnią ziemi na grubej warstwie skał...

Biologia

Charakterystyka czystości wód powierzchniowych. Klasy czystości wód powierzchniowych

Klasy czystości wody :

• Klasa pierwsza
Wody w tej klasie charakteryzują się bardzo dobrą jakością: a) spełniają wymagania określone dla wód powierzchniowych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną d...

Biologia

Charakterystyka zanieczyszczeń

Charakterystyka zanieczyszczeń
występujących na terenie
Powiatu Tureckiego
oraz sposoby ich ograniczania
Charakterystyka powiatu tureckiego
Powiat Turecki położony jest w wschodniej Wielkopolsce i graniczy z powiatami Kol...

Geografia

Pobrzeże Gdańskie - charakterystyka krainy geograficznej

Spis treści:


Informacje ogólne………………………………………………...……………...3
1. Położenie geograficzne Pobrzeża Gdańskiego…………………..……………3
2. Ukształtowanie powierzchn...