Za sześć jabłek, które ważyły razem 1,35kg, zapłacono 3,78zł. a) Ile kosztuje 1kg tych jabłek? b) Ile kosztowałoby 5 jabłek, jeśli przyjmiemy, że jabłka mają jednakowe masy? Wynik podaj z dokładnością do jednego grosza.

Za sześć jabłek, które ważyły razem 1,35kg, zapłacono 3,78zł. a) Ile kosztuje 1kg tych jabłek? b) Ile kosztowałoby 5 jabłek, jeśli przyjmiemy, że jabłka mają jednakowe masy? Wynik podaj z dokładnością do jednego grosza.
Odpowiedź

Za sześć jabłek, które ważyły razem 1,35kg, zapłacono 3,78zł. a) Ile kosztuje 1kg tych jabłek? Koszt jednego kilograma to: 3,78zł / 1,35kg = 2,8 zł/kg b) Ile kosztowałoby 5 jabłek, jeśli przyjmiemy, że jabłka mają jednakowe masy? Wynik podaj z dokładnością do jednego grosza. Koszt jednego jabłka to: 3,78zł / 6 = 0,63 zł Czyli 5 jabłek kosztuje: 0,63 zł * 5 = 3,15 zł

a) 1,35 kg - 3,78 zł 1 kg - x zł x = 1kg*3,78zł/1,35kg x = 3,78/1,35 zł x = 2,80 zł Odp: za kilogram jabłek zapłacilibyśmy 2,80 zł b) 6 - 3,78 zł 5 - x zł x = 5*3,78zł / 6 x = 18,9 / 6 zł x = 3,15 zł Odp: Za 5 jabłek zapłacilibyśmy 3,15 zł

To zadanie można zrobić metodą proporcjonalności a) (znak "/" zastepuje kreske ulamkowa) 1.35kg/3.78zł=1kg/x (mnozymy na przemian) 1.35x=3.78 /1.35 x=2,8zł b) 6jabłek/3,78=5jabłek/x 6x=18,9 /6 x=3,15 zł

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Za sześć jabłek, które ważyły razem 1,35kg, zapłacono 3,78zł. a) Ile kosztuje 1kg tych jabłek? b) Ile kosztowałoby 5 jabłek, jeśli przyjmiemy, że jabłka mają jednakowe masy? Wynik podaj z dokładnością do jednego grosza. //

Za sześć jabłek, które ważyły razem 1,35kg, zapłacono 3,78zł. a) Ile kosztuje 1kg tych jabłek? b) Ile kosztowałoby 5 jabłek, jeśli przyjmiemy, że jabłka mają jednakowe masy? Wynik podaj z dokładnością do jednego grosza. //...