Symlog
SYMLOG
Symlog jest akronimem pełnej nazwy angielskiej System Multiple Level Observation of Groups, co w polskim tłumaczeniu może brzmieć jak „systematyczna wielopoziomowa obserwacja grup”.
Autorem tej metody jest amerykański psycholog społeczny i socjolog Robert Bales z San Diego w Stanach Zjednoczonych, gdzie tez mieści się centrala grupy doradczej SYMLOG.
Dlaczego Bales opracował taka metodę i czemu ona miała służyć? Otóż R. Bales zadał sobie pewne pytania, na które trzeba było znaleźć odpowiedź. Brzmiały one tak:
-, dlaczego pewne grupy działają dobrze, realizują zadania, nie odczuwają zmęczenia, nie dotyka ich syndrom wypalenia zawodowego, cały czas podtrzymywany jest w nich entuzjazm, czego nie da się powiedzieć o innych grupach, które w tych samych warunkach działają źle?. Aby odpowiedzieć na te pytania, Bales wyznaczył trzy filary, na których oparł pytania kwestionariusza. Zanim dojdziemy to tych filarów należy wspomnieć, że metoda Symlog jest jakby uzupełnieniem wcześniejszej techniki analizy grupowego zachowania tj. „Analizy Procesów Interakcji” z ang. Interaction Process Analysis – IPA. Owa technika nie zwracała jednak uwagi na postrzeganie siebie jako członków grupy. SYMLOG podejmuje te pomijane przez IPA aspekty, ze względu na to, że wymiary SYMLOG, pokrywają się z 12 wymiarami IPA, SYMLOG można traktować jako zastąpienie IPA.
SYMLOG jest teoria osobowości i dynamiki grupowej, jednocześnie zintegrowaną z zestawem praktycznych metod do pomiaru i zmiany w sposób demokratyczny zachowania oraz wartości w grupach i organizacjach.
SYMLOG jest zbiorem metod do studiowania grup różnego rodzaju, ale przede wszystkim małych grup naturalnych, takich jak rodziny, zespoły lub klasy szkolne, zakładowe organizacje, gdzie zaangażowana jest osobowość poszczególnych jednostek i relacje między nimi stanowią centrum zainteresowań.
Konstrukcja SYMLOG jest taka, że może być zastosowana przez pojedynczą osobę w studium pojedynczej grupy każdym układzie. Za pomocą „Inwentarza Przymiotnikowych Oszacowań” Ajective Rating Form, można dokonać przypomnienia i opisu charakterystycznego zachowania jakiejkolwiek grupy jednostek, której interakcje zostały poddane obserwacji. Oszacowania mogą być łatwo zebrane w tabeli poddane analizie bez stosowania skomplikowanych obliczeń statystycznych.
Następną częścią SYMLOG jest metoda obserwacji „zachowania po zachowaniu” nazywana Interaction Scoring(kalkulacja), tym różni się od oszacowania, (rating), że jest to metoda wykorzystywana do prowadzenia szczegółowych obserwacji i opisów zachowań, jednego po drugim w trakcie aktualnie przebiegającej interakcji.
W systemie SYMLOG zarówno zachowanie, jak i jego treść w grupowej interakcji jest opisane w odniesieniu do koncepcji trójwymiarowej przestrzeni. Trzy wymiary (filary)opisują jakość zachowania członków lub obrazy sugerowane przez treść tego, co mówią. Wymiary te są opisane parami przymiotników dotyczących zachowania: (1)dominujący-dominant (aktywny, rozmowny, zdecydowany, wytrwały) kontra submisyjny -submissive(uległy, oglądający się na innych, pasywny, posłuszny), (2) przyjacielski- frendly kontra nieprzyjazny –unfrendly(dotyczy przyjacielskich lub nieprzyjaznych zachowań w interakcjach z innymi) oraz (3) kierujący w sposób instrumentalny- instrumentalny controlled(zorientowany na zadania, czyli skupiony na problemach do rozwiązania, ciężko pracujący) kontra emocjonalnie ekspresywny- emotionally expressive(skoncentrowany na emocjach i samopoczuciu innych).
Te trzy wymiary opisywane są też zgodnie z kierunkami w przestrzeni i noszą nazwy (1) Upward- Downward (2) Positive-Negative, (3) Forward-Backward
Gdy odpowiednio dychotomizujemy (podzielimy) te wymiary to dostaniemy 26 kategorii opisu. Dlatego że możemy każdy z tych wymiarów rozpatrywać jako układ trzech możliwych wartości.
Metoda SYMLOG pomaga zarówno liderom jak i członkom grupy w zwróceniu uwagi na sposoby poprawienia relacji interpersonalnych oraz lepszego funkcjonowania.. Metoda ta umożliwia poprawienie efektywności funkcjonowania rozmaitych organizacji, które oparte są na pracy zespołów ludzkich. Z jednej strony dynamika zespołów ludzkich prowadzi nieuchronnie do rozpadania się tych zespołów, jak pokazuje SYMLOG, z drugiej strony, takie parametry funkcjonowania zespołów ludzkich, jak satysfakcja z pracy, są obecnie podstawowym miernikiem sukcesu/efektywności grup.