Carska Rosja i jej stolica. Na podstawie załączonych fragmentów Dziadów cz. III napisz, czym charakteryzowało się życie ludzi w Rosji początku XIX

III część Mickiewiczowskich „Dziadów” ukazuje nam obraz społeczeństwa według hierarchii ważności zajmowanego stanowiska. Na czele stoi despotyczny i dyktatorski car potem dwór i cała dworska świta , na samym końcu niewykształceni i biedni chłopi. Widzimy też Petersburg, w którym nawet drogi biegną według wygody cara zamiast wygody kupców czy narodu.
Najlepiej tą hierarchię widzimy na przykładzie spaceru dworu ulicami Petersburga. Na czele idzie car, za nim dworscy urzędnicy, gwardia ,czynownik, damy dworu .Widac tu dokładnie kto jaki zajmuje statut w społeczeństwie, zauważalne jest to po strojach. Despotyzm cara widzimy tez w zachowaniu się chłopów, którzy pomimo zimy i mrozu wychodzą na ulicę by oddawac pokłony klasie wyższej. W samym orszaku jest też zachowany porządek ,każdy uczestnik maszeruje według ważności zajmowanego stanowiska
„wszak cesarz tędy zwykł chodzic piechoto, i cesarzowa, i dworu damy…”.
„Procesja” dworska musiała wyglądac śmiesznie, bo zarówno warstwa wyższa tak i niższa mimo mrozu maszeruje ,jedni by pochwalic się swym bogactwem, futrami , orderami i odznaczeniami.
,,ten w futrze ciepłem lecz na wpół odkrytem,aby widziano jego krzyzów cztery; zmarznie lecz wszystkim pokaże ordery,…”
Bogaci znieważają biedniejszych i patrzą z pogardą
„wyniosłym okiem sobie równych szuka”
Całej tej sytuacji są winne obie warstwy ,zamożni i biedni. Chłopi nie wykształceni, są jak zwierzęta, które na widok swego pana łaszą się i zrobili by wszystko by tylko ich zauważył, nie umieją zmienic swego życia.
Chodzą „z pochyłym karkiem, patrzą spode łba”, patrzą tylko komu mogą się ukłonic , komu się „podlizac ”,kogo „nadepnąc” od kogo trzymac się jak najdalej. Gdy cesarz odjeżdża ,rozchodzą się , idą opowiadac i przechwalac się innym co widzieli i komu się dzis pokłonili
„cara widziałem i przed jenerałem nisko kłaniałem i z paziem gadałem”.
Mickiewicz w III części „Dziadów” przedstawił Rosjan jako prymitywny naród w rękach dyktatorskiego cara, przez co stali się bezlitosnymi oprawcami. Według poety Rosjanie są złem ,a carem kieruje sam szatan.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Carska Rosja i jej stolica. Na podstawie załączonych fragmentów „Pana Tadeusza” i „Dziadów” cz. III napisz, czym charakteryzowało się życie ludzi w Rosji na początku XIX wieku.

Zarówno III część „Dziadów” jak i „Pan Tadeusz” są autorstwa Adama Mickiewicza. Powstały one na emigracji w epoce romantyzmu. W obu utworach można dostrzec liczne zobrazowania carskiej Rosji i Moskwy. Na postawie załączonych fragme...

Język polski

Obraz carskiej Rosji na podstawie "Pana Tadeusza" i "Dziadów" cz. III.

Carska Rosja i jej stolica. Na podstawie załączonych fragmentów „Pana Tadeusza” i „Dziadów” cz. III napisz, czym charakteryzowało się życie ludzi w Rosji początku XIX wieku.

Adam Mickiewicz, wybitny poeta epoki romantyzmu, ...

Język polski

Obraz carskiej Rosji w "Panu Tadeuszu" i "Dziadach".

Carska Rosja i jej stolica. Na podstawie załączonych fragmentów Pana Tadeusza i Dziadów cz. III napisz, czym charakteryzowało się życie ludzi w Rosji początku XIX wieku.

„Pan Tadeusz” oraz „Dziady cz. III” były pisane w tej...

Język polski

Porównanie Carskiej Rosji w "Panu Tadeuszu" i "Dziadach" cz. III.

Carska Rosja i jej stolica. Na podstawie załączonych fragmentów Pana Tadeusza i Dziadów cz. III napisz, czym charakteryzowało się życie ludzi w Rosji na początku XIX wieku.

Dla polskich patriotów w XIX wieku Rosja była symbolem zn...