Monteskiusz proponował wprowadzenie trójpodziału władz(ustawodawcza,wykonawczai sadownicza)
Monteskiusz, twórca idei monarchii konstytucyjnej i liberalizmu arystokratycznego, wychodził w swoich teoriach z głębokiego relatywizmu. Życie społeczne powinien przenikać duch praw, który polega na różnych stosunkach, jakie prawa mogą mieć z różnymi rzeczami. Zasady prawne muszą być zróżnicowane, muszą uwzględniać warunki życia ludzi i okoliczności. Monteskiusz przyjmował, że proces dziejowy to wypadkowa czynników natury fizycznej (klimat, środowisko, ekonomika) i natury moralnej. Relatywność zjawisk wyklucza ustroje idealne.
Monteskiusz traktował ustrój państwowy Wielkiej Brytanii jako wzorzec do naśladowania. Analizy ówcześnie znanych form ustrojowych opisał w dziele pt. " O duchu praw". Stwierdził, że należy podzielić władzę w państwie, aby obywatele byli szczęśliwi. Wprowadził tzw. trójpodział władzy. na : - ustawodawczą (stanowi prawo) - wykonawczą (wykonuje to prawo) - sądowniczą (osądza według prawa) Obecnie jest to najbardziej rozpowszechniony system sprawowania władzy na świecie.
Od kolonializmu do nazizmu
Str 1-11
WYKŁADY Z HISTORII POWSZECHNEJ
XX – wieczna Francja jest konsekwencją sprawy Dreyfusa;
1898 – wojna hiszpańsko – amerykańska – najważniejsze wydarzenie dla USA, które zapoczątkowało ekspansję kolonialną USA;