Zmieszano dwa rodzaje cukierków : 3kg po x zł za kilogram i 4kg w cenie o 1,5 zł wyższej od x zł.Ile kosztuje jeden kilogram mieszanki?

Zmieszano dwa rodzaje cukierków : 3kg po x zł za kilogram i 4kg w cenie o 1,5 zł wyższej od x zł.Ile kosztuje jeden kilogram mieszanki?
Odpowiedź

I rodzaj cukierków: 3kg po x zł za kilogram   II rodzaj cukierków: 4kg w cenie o 1,5 zł wyższej od x zł   cena I rodzaju cukierków: 3·x zł Cena II rodzaju cukierków: 4·(x+1,5)=4x+6 [zł]   Łączna waga cukierków: 3kg + 4kg = 7 kg   Obliczamy cenę za kilogram mieszanki:   [latex]frac{3x+4x+6}{7}=frac{7x+6}{7}=frac{7x}{7}+frac{6}{7}=x+frac{6}{7} [zl][/latex]   Odp: kilogram tej mieszanki kosztuje: ([latex]x+frac{6}{7}[/latex]) złotych.

cena I rodzaju cukierków za 1 kg: x zł cena II rodzaju cukierków za 1 kg: (x + 1,5) zł waga mieszanki: 3 kg + 4 kg = 7 kg koszt mieszanki za 1 kg: K zł K = [3x + 4(x + 1,5)]: 7 = (3x + 4x + 6) : 7 = (7x + 6) : 7 = x + ⁶/₇   Odp. Cena 1 kg mieszanki wynosi (x + ⁶/₇) zł.

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Zmieszano dwa rodzaje cukierków :3kg po x zł za kilogram i 4kg w cenie  o 1,5 zł wyższej od x .Ile kosztuje jeden kilogram mieszanki ?

Zmieszano dwa rodzaje cukierków :3kg po x zł za kilogram i 4kg w cenie  o 1,5 zł wyższej od x .Ile kosztuje jeden kilogram mieszanki ?...