Obowiązkowe jest np.: ubezpieczenie pojazdów mechanicznych (OC - odpowiedzialność cywilna). Osoba wyrządzająca szkodę, sprawca, może nie chcieć pokryć kosztów naprawy uszkodonego mienia osobie pokrzywdzonej, mimo że tamta, nie miała nic wspólnego z jej wyrządzeniem. W związku z tym polskie prawodawstwo uprzedziło taką ewentualność i narzuciło obowiązek wykupywania polis i pokrywania wartości szkód właśnie z tych polis. Dobrowolne polisy nie narzucają na nikogo obowiązku ich kupowania. Wykupienie takiej polisy jest dobrą wolą osoby zawierającej polisę jako ubezpieczenie się na wypadek wystąpienia danego ryzyka. np. wykupujemy polisę NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) na wypadek gdybyśmy np złamali sobie nogę.

Podstawy przedsiębiorczości

Wyjaśnij dlaczego niektóre rodzaje ubezpieczeń sa obowiązkowe, a niektóre nieobowiązkowe. (w trzech-czterech zdaniach)...