Krajobraz śródziemnomorski występuje nad Morzem Śródziemnym (stąd jego nazwa), w Kalifornii, RPA, na południu Australii oraz u wybrzeży Chile w Ameryce Południowej. Warunki klimatyczne Latem nad Morze Śródziemne napływa ciepłe i suche powietrze znad Sahary. Jest wtedy sucho i upalnie. Zimą wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu, a w górach - śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura nie spada poniżej 0C. Nie ma klimatycznej zimy. Warunki klimatyczne Warunki klimatyczne Największe opady deszczu występują od listopada do kwietnia. Flora Roślinność w tej strefie jest przystosowana do letniego okresu suszy. Liście drzew i krzewów są lśniące, sztywne, grube i twarde. Dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody. Ta wiecznie zielona roślinność strefy śródziemnomorskiej nazywana jest także roślinnością twardolistną. Flora W przeszłości w strefie śródziemno-morskiej rosły lasy liściaste i iglaste. Przeważały w nich zawsze zielone dęby, cedry, cyprysy oraz różne gatunki sosen. Od wieków lasy karczowano i wypalano, żeby założyć pola uprawne. Wycięcie lasów, rosnących na zboczach gór, powodowało erozję gleb: deszcze stopniowo zmywały ze stoków urodzajną glebę, aż ziemia stawała się jałowa
To śródlądowe morze jako jedyne na świecie otoczone jest lądami należącymi do trzech kontynentów. Już przed tysiącami lat kwitła tu kultura i nauka, rozwijało się rolnictwo, rzemiosło, handel i żegluga. Na obszarze tym pozostały bogate pamiątki starych cywilizacji - pojedyncze zabytki i całe miasta. Wspólną cechą tych państw, poza dostępem do morza, jest klimat i roślinność śródziemnomorska.Latem nad Morze Śródziemne napływa ciepłe i suche powietrze znad Sahary. Jest wtedy sucho i upalnie. Zimą wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu, a w górach - śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura nie spada poniżej 0C. Nie ma klimatycznej zimy. Flora: Roślinność w tej strefie jest przystosowana do letniego okresu suszy. Liście drzew i krzewów są lśniące, sztywne, grube i twarde. Dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody. Ta wiecznie zielona roślinność strefy śródziemnomorskiej nazywana jest także roślinnością twardolistną. Flora W przeszłości w strefie śródziemno-morskiej rosły lasy liściaste i iglaste. Przeważały w nich zawsze zielone dęby, cedry, cyprysy oraz różne gatunki sosen. Od wieków lasy karczowano i wypalano, żeby założyć pola uprawne. Wycięcie lasów, rosnących na zboczach gór, powodowało erozję gleb: deszcze stopniowo zmywały ze stoków urodzajną glebę, aż ziemia stawała się jałowa.
Prowansja -walory przyrodnicze i antropogeniczne
Prowansja rozciaga sie po obu stronach Rodanu, od Orange na pólnocy do wybrzeza sródziemnomorskiego i wzdluz poludniowego wybrzeza Francji – od slonych bagien Camargue na zachodzie po ksiestwo Monako na wschodzie.
Zamieszkiwali ja...