Trybunał konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny
Trybunał konstytucyjny jest organem państwowym powołanym do ochrony tak zwanej konstytucyjności prawa. Trybunał Konstytucyjny orzeka w następujących sprawach:
— zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją
— zgodności ustaw z umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody Sejmu wyrażonej w ustawie, zgodności przepisów wydanych przez centralne organy państwowe z konstytucją,
— zgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznych,
— skargi konstytucyjnej.

Wszczęcie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym następuje na podstawie wniosku, pytania prawnego lub skargi konstytucyjnej. Postępowanie toczy się w trybie określonym przepisami kodeksu postępowania cywilnego.
Rozprawa jest jawna.
Orzeczenia Trybunał mają postać wyroków lub postanowień, są ostateczne i mają moc powszechne obowiązującą (art. 190 konstytucji).

Trybunał Stanu
Trybunał Stanu został powołany do określenia tak zwanej odpowiedzialności konstytucyjnej osób zajmujących najwyższe stanowiska państwowe. Jest on organem ściśle związanym z Sejmem, przez niego powoływanym i podejmującym czynności sądowe na jego zlecenie. W zakresie orzekania Trybunał Stanu jest niezawisły i podlega tylko ustawie. Do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu mogą być pociągnięte, jak wspomniano wyżej, osoby zajmująca najwyższe stanowiska państwowe: Prezydent premier i członkowie rządu, prezes Narodowego Banku Polskiego, prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, naczelny dowódca sił zbrojnych, posłowie i senatorowie.
Wstępny wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej może być złożony przez komisję sejmową grupę posłów Uczącą co najmniej 50 osób lub trybunał Konstytucyjny.
Trybunał Stanu stwierdzając winą oskarżonego orzeka następujące kary:

- utratę czynnego i biernego prawa wyborczego,
-- utratę wszystkich orderów, odznaczeń,

zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk.

Trybunał Stanu zostaje wybrany na pierwszym posiedzeniu Sejmu na okres jego kadencji, z wyjątkiem przewodniczącego, którym jest z urzędu pierwszy prezes Sądu Najwyższego. W skład Trybunału Stanu wchodzi przewodniczący, jego dwóch zastępców i 16 członków.

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo

Trybunał Konstytucyjny

Istota kontroli konstytucjonalności w Polsce

Kontrola konstytucyjności prawa jest logicznym następstwem obowiązku zgodności całego hierarchicznie zbudowanego systemu prawa w państwie z Ustawą zasadniczą. Bez względu na ró�...

Prawo

Opisz kontrolę konstytucyjności prawa przez Trybunał Konstytucyjny - Elementy prawa

Kontrola konstytucyjności prawa jest następstwem zgodności całego zbudowanego systemu prawa w państwie. Bez względu na różnice ustrojów poszczególnych państw, kontrola konstytucyjności prawa realizowana może być w formie politycznej b�...

Język angielski

Kiedy ustanowiono w PRL Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu?

Kiedy ustanowiono w PRL Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Stanu?...

Język angielski

Napisz jakie zadania wykonuje w Polsce Trybunał Konstytucyjny. Z góry dziękuje :)

Napisz jakie zadania wykonuje w Polsce Trybunał Konstytucyjny. Z góry dziękuje :)...

Język angielski

Napisz jakie zadania wykonuje w Polsce Trybunał Konstytucyjny. Z góry dziękuje :)

Napisz jakie zadania wykonuje w Polsce Trybunał Konstytucyjny. Z góry dziękuje :)...