Budowa, właściwości i zastosowanie: wodorotlenku sodu, wodorotlenku potasu i kwasu siarkowego

Budowa, właściwości i zastosowanie: wodorotlenku sodu, wodorotlenku potasu i kwasu siarkowego
Odpowiedź

Wodorotlenek sodu: NAOH- Wodorotlenek sodu niszczy bibułę, podobnie działa na skórę, wiec jego granulki ą niebezpieczne, nie należy ich dotykać, jest to substancja żraca, ma też właściwości higroskopijne tj. łatwo pochłania wodę. Nazywany jest sodą żrącą. Jest to ważny odczynnik w laboratoriach chemicznych. Stosuje się go w miedzy innymi: produkcji barwników, sztucznego jedwabiu, gumy, produkcji środków do udrażniania rur kanalizacyjnych. Wodorotlenek potasu KOH- jego właściwości są bardzo zbliżone do sodowego wodorotlenku. Jest stałą substancją o białej barwie. Rozpuszczając się w wodzie wydziela ciepło. Używany jest do produkcji mydła, jako środek suszący i bielący w litografii. Jest stosowany tez jako odczynnik laboratoryjny. I nie wiem jaki chcesz kwas siarkowy. IV czy VI?

NaOH Na - O - H wodorotlenek potasu (możesz narysować model) Właściwości fizyczne: -ciało stałe barwy białej - rozpuszczalny w wodzie - podczas rozpuszczania wydziela się ciepło Właściwości chemiczne: - substancja żrąca - silnie higroskopijne właściwości - stopiony niszczy szkło i porcelanę Zastosowanie: produkcja sztucznego jedwabiu, przemysł petrochemiczny, produkcja gumy, produkcja środków do udrażniania rur kanalizacyjnych, produkcja środków piorących, mydła, przemysł papierniczy, produkcja celulozy, produkcja barwników KOH K-O-H Wodorotlenek potasu Właściwości podobne do wodorotlenku sodu Zastosowanie: produkcja mydła, środek suszący i bielący w litografii i w procesie grawerowania, pochłanianie gazów z powietrza nie wiem o który kwas siarkowy chodzi, to napiszę oba H2SO4 kwas siarkowy VI Właściwości fizyczne: - bezbarwna, oleista, cięższa od wody ciecz - gęstość stężonego roztworu - 1,84 g/cm3 Właściwości chemiczne: - substancja żrąca, zwęgla substancje organiczne - higroskopijna - wydziela się energia cieplna podczas mieszania z wodą Zastosowanie: produkcja kwasów, materiały wybuchowe, leki, barwniki, środki piorące, nawozy sztuczne, włókna sztuczne, elektrolit w akumulatorach ołowiowych H2SO3 kwas siarkowy IV Właściwości: - kwas nietrwały - o zapachu tlenku siarki IV - własności bakteriobójcze, grzybobójcze, owadobójcze, niszczą rośliny - właściwości bielące Zastosowanie: przemysł włókienniczy i papierniczy

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Budowa i nazewnictwo soli. Znaczenie soli w życiu człowieka i gospodarce

Spis treści
1. Definicja soli.
2. Nazewnictwo soli.
3. Otrzymywanie soli.
4. Budowa soli.
5. Podział soli:
- Tlenowe
- Beztlenowe
6. Właściwości chemiczne soli.
7. Sole ważne gospodarczo:
- Azotan...

Chemia

Chemia nieorganiczna

01. Zapisz wzory sumaryczne i strukturalne następujących tlenków: tlenek potasu, tlenek miedzi (II), tlenek azotu (IV), tlenek siarki (VI).

K2O ditlenek potasu, tlenek potasu

CuO tlenek miedzi (II),

NO2 ditlenek azotu, ...

Chemia

Polisacharydy

Polisacharydy są nazywane inaczej poliozami. Do polisacharydów należą związki o składzie elementarnym C6H10O5 i o niezwykle dużej masie cząsteczkowej. Nie mają one słodkiego smaku (wyjątek – inulina), lecz nazywamy je polisacharydami dl...

Biologia

Biochemia

Aminokwasy

Aminokwasy są połączeniami zawierającymi w swoim składzie cząsteczkowym przynajmniej jedną grupę funkcyjną karboksylową –COOH i jedną aminową –NH2.
Wszystkie α-aminokwasy z wyjątkiem najprostszego, tj. glicy...